LANIŠĆE

Kako razvoj aktivnog turizma uskladiti sa svakodnevnim životom na krškom rubu


"Identifikacija problema i potencijala za bolji život na krškom rubu", radionica organizirana u sklopu projekta "LIKE - Living on the Karst Edge", financiranog iz programa Interreg Slovenija-Hrvatska 2014.-2020. godine, koja je bila namijenjena stanovnicima područja krškog ruba Ćićarije, održana je u vijećnici Općine Lanišće. Organizirao ju je projektni partner Zavod Republike Slovenije za zaštitu prirode zajedno s vanjskim izvođačem poduzećem Zavita i glavnim partnerom projekta Istarskom županijom.

Održiv razvoj Ćićarije

Tridesetak stalnih i povremenih stanovnika s područja Ćićarije predstavilo je probleme s kojima se susreću u interakciji s rekreativcima u prirodi, penjačima, planinarima, biciklistima, paraglajderima te vozačima enduro i motocross motora. "Iznesene su brojne ideje i potencijali razvoja turizma koji se temelji na outdoor sportovima i očuvanju prirodnih vrijednosti. Tema radionice bila je i gospodarska i turistička nerazvijenost laniške općine, slaba naseljenost, odlazak mladih i nedostatak infrastrukture, što u konačnici koči razvoj tog područja", istaknuo je Bruno Kostelić, voditelj županijskog Odsjeka za zaštitu prirode i okoliša.

Laniška radionica jedna je u nizu koje se pod nazivom "Problemi i razvojne prilike na krškom rubu" ovih dana organiziraju za ciljne skupine projekta s obje strane hrvatske i slovenske granice, a to su lokalno stanovništvo, penjači, biciklisti, planinari i paraglajderi. Svrha radionica je sagledati razvojne inicijative u planiranju i provedbi rekreativnih aktivnosti i suočiti ih s potrebama zaštite prirode na cijelom području krškog ruba, a rezultirat će Studijom rekreacije na krškom rubu koja će predložiti smjernice za upravljanje rekreacijom na cijelom području.

- U sklopu izrade studije analize rekreacije koju provodi slovenski partner već smo odradili niz radionica za različite ciljne skupine, a sutra, 6. ožujka, u Gabrovici kod Črnog Kala uz slovensko hrvatsku granicu održat ćemo radionicu i za bicikliste, najavio je Kostelić. Glavni cilj projekta "LIKE" je uspostava mehanizma upravljanja i učinkovitog nadzora nad Natura 2000 područjem radi smanjenja pritisaka na očuvanje bioraznolikosti. Za realizaciju ovog cilja vrlo je bitna koordinacija rekreacijskih aktivnosti i svakodnevnog života na krškom rubu.

Speleo kuća i regionalni park

Nakon uspješno realiziranih projekata "Underground Istria" 2008. godine te "Karst Underground protection" od 2010. do 2012. godine i projekta "ŽIVO!" od 2014. do 2016. godine, Istarska županija kroz program prekogranične suradnje sa Slovenijom sada provodi i projekt "LIKE". Među ostalim, projektne aktivnosti i dalje će biti usmjerene na razvoj Znanstveno-edukacijskog centra Speleo kuća u Vodicama, a osigurat će se i izrada stručnih podloga potrebnih za uspostavu regionalnog parka Ćićarija, kao jedne od najvećih regionalnih kategorija zaštite, kakve još nema na području Istre. (G. ČALIĆ ŠVERKO)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter