Naizgled Možemo! bi se na izvanrednim izborima moglo podignuti, ali ne toliko koliko bi netko isprva pomislio. Momentum drugog kruga izbora kada su, unatoč nikad snažnijoj kampanji IDS-a, uspjeli dobiti izvršnu vlast polako kopni. Da se ponove ti rezultati, mogli bi bez problema imati većinu u gradskom parlamentu. No, izvjesno je da se to neće dogoditi. Ali mogli bi si poboljšati situaciju
Arhiva G. I.
Pazin ide u nove izbore za Gradsko vijeće nakon što se dvije političke grupacije Možemo! i IDS u tri navrata nisu uspjele dogovoriti oko predsjednika Gradskog vijeća. Prvima je odiozna svaka moguća politička suradnja s IDS-om. Smatraju da bi ona bila samoponižavajuća i da bi prije ili poslije bila kažnjena na izborima. Smatraju da su birači, glasajući za njih, glasali za promjene i da se toga moraju držati. Iskusni IDS gleda pragmatičnije. Svjestan je da je nakon niza godina izgubio povjerenje dobrog dijela birača i cilj mu je bio preveslati ovu neveru (New eru) i pričekati bonacu kada će im ponovo skočiti dionice.
S obje strane postoji razumljivo političko kalkuliranje. Možemo! kao stranka u usponu, ali realno neiskusna, možda i nedovoljno kapacitirana, koja jako pazi da se negdje ne spotakne, i stari okoštali IDS kojeg je strah da ne doda još neki negativni poen na svoj već svima poznati konto.
Na vlasti 28 godina
Postavljeno je pitanje kome će novi izbori više ići na ruku. Naizgled Možemo! bi se moglo podignuti, ali ne toliko koliko bi netko isprva pomislio. Momentum drugog kruga izbora kada su, unatoč nikad snažnijoj kampanji IDS-a, uspjeli dobiti izvršnu vlast polako kopni. Da se ponove ti rezultati, mogli bi bez problema imati većinu u gradskom parlamentu. No, izvjesno je da se to neće dogoditi. Ali mogli bi si poboljšati situaciju. Na redovnim lokalnim izborima falilo im je otprilike 16 glasova za petog vijećnika. To će sada vjerojatno dobiti, možda i šestog vijećnika s kojim bi mogli lakše oformiti većinu.
IDS, pak, iako se plaši novih izbora, zasigurno neće na njima mnogo izgubiti. Sada imaju šest vijećnika, ali očito ne mogu pridobiti nijednog drugog vijećnika da stane na njihovu stranu. Pa čak i da na novim izborima dobiju jednog vijećnika manje neće u konačnici s time ništa izgubiti. Ostat će snažna opozicija koja zasigurno više neće koristiti umrtvljenu "pacifističku" retoriku koja im je godinama i mandatima unazad osiguravala vlast. Nova pozicija će ih zasigurno homogenizirati.
Unatoč negativnoj percepciji, novi izbori, koji koštaju nekih 100-tinjak tisuća kuna, donijet će više toga dobrog nego lošeg, a cifra za demokraciju uopće nije toliko velika, nije bačen novac, kako se voli populistički paliti birače. Nakon toliko godina na vlasti, IDS-u će dobro doći idući period da ga malo protrese i vrati u realnost. Naime, ta je stranka u Pazinu na vlasti od 1993., dakle čak 28 godina. Moram priznati da to zvuči zastrašujuće za jedan demokratski sustav. Neki bi rekli da je to kontinuitet koji traje i duže, time aludirajući da je IDS naslijedio poziciju Partije.
U pazinskom slučaju to baš nije tako, jer je postojao kratki intermeco. Godine 1990. na prvim višestranačkim izborima pobijedio je HDS Marka Veselice, za razliku od svih drugih tadašnjih istarskih općina gdje je slavio SDP. Pretpostavlja se da je iz tog razloga Pazin postao drag prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu, koji je inzistirao da taj grad (nekadašnje sjedište austrijskog Istarskog okružja) bude sjedište ove županije. Tadašnja se pazinska vlast (HDS se kasnije pretočio u HDZ) u to kritično ratno doba nije baš proslavila pa je ubrzo smijenjena. Dijelom i zbog sveistarske solidarnosti Pazin se priklonio dominantnom IDS-u.
Ostaje činjenica da je Pazin (tada kao stara općina Pazin koja je uključivala veći dio središnje Istre) u to prijelomno vrijeme glasao desno. Paradoksalno, danas se za vlast natječu dvije lijevo-zelene stranke, dok je desnica utjelovljena u HDZ-u spala na jednog vijećnika, ali baš onog koji je trebao odlučiti tko će imati većinu. Ostao je neutralan.
Politički, kao uostalom i 1990., Pazin je avangarda na području Istre, a kao i sa svakim eksperimentom, on ponekad uspije, a ponekad ne. Uz mnogo više realne buke, ali i medijske tišine, nešto tako su pokušali napraviti Nezavisni Pazin unazad desetak godina. Dobro su bili zaljuljali tadašnju gradsku političku scenu, međutim nisu osvojili izvršnu vlast (u postizbornoj koaliciji su držali Gradsko vijeće). S vremenom su izblijedjeli i nestali.