Dovoljno je ukucati registraciju putem postupka kroz koji vodi sam program gdje se unaprijed mora pripremiti registarska oznaka, i preuzeti QR kod koji se dobiva preuzimanjem karte, a služi u slučaju da netko krivo ukuca registarsku oznaku vozila. Nama je želja potaknuti posjetitelje na kartično plaćanje koje je lani iznosilo 30 posto plaćenih ulaznica, a ove godine cilj nam je doseći 50 posto, kaže ravnatelj JU Kamenjak Aljoša Ukotić
Kamenjak
U povodu obilježavanja današnjeg Svjetskog dana oceana, Javna ustanova Kamenjak organizira izložbu pod nazivom "Ispod površine". Izložbu otvara danas u 19 sati na placi u Premanturi ispred upravne zgrade JU Kamenjaka, a moći će se razgledati do petka 11. lipnja, u vremenu od 17 do 21 sat. Osim ove lijepe izložbe, ravnatelj JU Kamenjak Aljoša Ukotić ponosno najavljuje otvorenje ovogodišnje sezone uz niz noviteta koje su pripremili za svoje posjetitelje.
Ulazak i uz pomoć QR koda
-Kamenjak smo, zapravo, otvorili formalno još 25. svibnja, ali nam je želja, u očekivanju pune sezone i većeg broja domaćih i stranih gostiju, ukazati na niz novosti koje će posjetitelje dočekati na najjužnijoj i po mnogima najljepšoj točki Istre. Prije svega, odlaskom na naše službene web stranice www.kamenjak.hr posjetitelji mogu naći link koji ih navodi kako planirati posjet i izravno kupiti ulaznicu. Nudimo tako mogućnost kupovine putem weba, što smo uveli lani, a ove godine želimo na to staviti fokus da bi posjetitelji vidjeli kako na ovaj jednostavan način mogu, u par klikova, kupiti kartu, bezgotovinski. To im ujedno olakšava i ubrzava sam ulazak na područje Kamenjaka, pojašnjava nam ravnatelj Ukotić.
Na Donji Kamenjak može se ući na dva ulaza. Jedan je ulaz Paredine, na koji se dolazi skretanjem udesno prije ulaska u Premanturu, i to je glavni ulaz. Ovdje se karta može platiti gotovinom ili karticom. Drugi ulaz je kroz mjesto Premanturu pa prema Rupinama, ali se taj ulaz, zbog gužvi koje se često stvaraju, ne potencira i uglavnom je namijenjen žiteljima Premanture i turistima koji borave upravo na području Premanture. Na ovom je ulazu kartu moguće platiti isključivo bezgotovinski ili ući s kartom kupljenom unaprijed. Dosad je, u špici sezone, bilo moguće kartu kupiti i u centru Premanture, u upravnoj zgradi JU Kamenjak, ali je to lani, zbog korone, premješteno u drvenu kućicu smještenu na području prije ulaza u Premanturu, prema groblju. To će mjesto biti otvoreno i ove godine od kraja lipnja do kraja kolovoza i radit će od 7 do 15 sati.
- Upravo zato stavljamo naglasak na kupnju putem weba jer je to brže i jednostavnije. Dovoljno je ukucati registraciju putem postupka kroz koji vodi sam program gdje se unaprijed mora pripremiti registarska oznaka, i preuzeti QR kod koji se dobiva preuzimanjem karte, a služi u slučaju da netko krivo ukuca registarsku oznaku vozila. I to je dovoljno jer se pri samom dolasku na ulazu automatski očitava registarska oznaka, a ukoliko je došlo do greške treba QR kod prisloniti na čitače postavljene na ulazu. Nama je želja potaknuti posjetitelje na kartično plaćanje koje je lani iznosilo 30 posto plaćenih ulaznica, a ove godine cilj nam je doseći 50 posto. Želimo to i zbog transparentnosti prema javnosti, ali i da posjetitelji osjete da polako uvodimo neke novine od kojih oni imaju koristi i brže ulaze i izlaze iz samog zaštićenog područja, naglašava ravnatelj Ukotić.
Besplatno i u špici sezone
Cijene ulaznica ostaju nepromijenjene u odnosu na lani pa tako dnevna karta na ulazu s vozilom iznosi 80 kuna. Postoji i sezonska karta za građane Pule i Općine Ližnjan koja košta 300 kuna, a za žitelje Općine Medulin 100 kuna.
- Važno je reći da se karta veže uz registarsku oznaku, a ne uz osobu. Također, važno je naglasiti da se na ovo zaštićeno područje može ući i besplatno što nije nigdje drugdje slučaj, i to kada se osoba odluči pješačiti ili biciklirati, što toplo preporučujem. Osim što time potičemo zdrav život, lijepo je proći dio Kamenjaka pješice ili biciklom i razgledati ga, primjerice krenuti novouređenom stazom dinosaura, okupati se putem u kojoj lijepoj uvalici, okrijepiti se u kojem beach baru i jednostavno naći mirno mjesto za sebe. I, dakle, ne platiti ulaz, čak niti u špici sezone, ističe nadalje Ukotić.
Iako su zadnjih godina vrlo popularne bile radne akcije koje su volonterima omogućavale da "zarade" besplatne ulaznice na Kamenjak, zbog korone i grupiranja ljudi ta je aktivnost ukinuta, ali ne zauvijek.
- Kada ponovno bude uvedeno slobodno kretanje i grupiranje ljudi, vratit ćemo akcije, ali će se raditi u manjim skupinama i pod nadzorom da se netko ne bi povrijedio i da te skupine možemo lakše kontrolirati. Unatoč nedostatku tih akcija, mi smo itekako angažirali naše snage i dosad odradili niz aktivnosti zahvaljujući Službi čuvara prirode i Stručnoj službi. U sklopu projekta "Orka" postavljeno je sedam multimedijalnih punktova po mjestima u općini na kojima posjetitelji mogu dobiti pregršt informacija o zaštićenom području Kamenjaka, Općini i TZ-u Medulinu te drugim zanimljivostima, a u sklopu kojih se mogu kupiti i ulaznice za zaštićeno područje, kaže Ukotić.
Ovce će obnoviti pašnjake
- Osim toga, provodimo niz projekata monitoringa i zaštite prirode, pa smo tako u sklopu restauracije staništa pokušali, paljenjem četiri hektara zemljišta zgor uvale Debeljaka vratiti pašnjačke površine. Prvi puta nismo uspjeli jer smo dozvolu imali do kraja veljače, a bilo je dosta mokro, pa ćemo tu aktivnost ponoviti u listopadu. Cilj je vratiti zaštićene biljne vrste žute kićice i zimski jednolist. Također, nadamo se do kraja godine vratiti i ovce na Kamenjak na ispašu jer su one bitne upravo za povrat pašnjaka. Na približno 100 hektara pašnjačke površine imamo oko 600 različitih vrsta biljaka i zato je važno zadržati tu bioraznolikost po kojoj je Kamenjak i poznat, naveo je Ukotić te dodao da se restauracija staništa radi i ručno, u suradnji sa Šumarijom i Istarskim botaničkim društvom i drugim vanjskim suradnicima, sječom alepskog bora da se ne širi upravo na te pašnjake i zatire prirodnu vegetaciju. Nadalje, radili su na održavanju putova prema rješenju županijskog Odjela održivog razvoja koji odobrava minimalne količine tampona za nasipanje putova.
- Želim pozvati naše posjetitelje da dođu i uživaju u jedinstvenoj prirodi Kamenjaka, da posjete obnovljenu stazu Putevima dinosaura gdje smo postavili tri nove makete i četiri obnovili, postavili nove tabele koje upućuju da su ovdje nekada, prije sto milijuna godina, živjeli dinosauri, govori se i koje vrste te kako naći otiske, njihove dimenzije i ostalo. Ma, Kamenjak je uvijek zanimljiv! Može se krenuti od Pinižule, preko Polja, Njiva, sve do samog juga i prijeći lijepe staze biciklom ili pješice… sve do vidikovca i Kolumbarica, najjužnije točke Punte. Oni koji su bili, znaju o kojoj avanturi govorim. Nešto što ostaje u sjećanju cijeli život, rekao je za kraj ravnatelj JU Kamenjaka Aljoša Ukotić i tek napomenuo da se na području Kamenjaka vrši i monitoring ptica i noćnih leptira te razna istraživanja morskog, podvodnog i kopnenog dijela o čemu će više riječi biti uskoro.