MINISTAR PRAVOSUĐA SA RIBARIMA RAZGOVARAO O SLOVENSKIM KAZNAMA

Istarske ribare zastupa bivši slovenski ministar, a Slovence bivši pulski policajac


Interes slovenskih ribara kojima je hrvatsko Ministarstvo unutarnjih poslova proteklih dana uputilo prekršajne prijave zbog prelaska crte razgraničenja u Savudrijskoj vali pred hrvatskim će sudovima štiti pulski odvjetnik Ivica Senjak, inače bivši visokorangirani policajac iz PU istarske, u kojoj je 90-ih obnašao funkcije donačelnika Odjela krim policije, donačelnika Odsjeka općeg kriminaliteta, nakon toga obnašao je funkciju općinskog državnog odvjetnika u Bujama.

Senjaka je za dio tog posla koji se odvija u Hrvatskoj angažirao odvjetnički ured iz Ljubljane, kojem je pravnu zaštitu ribara povjerilo slovensko Ministarstvo poljoprivrede.

S druge strane hrvatska se strana štiteći interese istarskih ribara odlučila angažirati uglednog slovenskog odvjetnika Mihu Kozinca, svojedobno (od siječnja 1993. do srpnja 1994.) ministra pravosuđa u vladi pokojnog Janeza Drnovšeka i bivšeg predsjednika slovenske odvjetničke komore. On će zastupati istarske ribare pred slovenskim pravosuđem u graničnom sporu sa Slovenijom oko navodnih ilegalnih prelazaka morske granice u Savudrijskoj vali. Glavna je to odluka s kasno preksinoć za javnost zatvorenog sastanka ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića s tridesetak savudrijskih i umaških ribara u umaškom hotelu Sol Garden Istra. Susretu s ribarima bili su prisutni i načelnik Policijske uprave Istarske Alen Klabot, njegov pomoćnik za sektor granice Loris Kozlevac, pomoćnik ministra poljoprivrede Ante Mišura, pomoćnik pročelnika Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu Graciano Prekalj i drugi.

- Konkretno smo govorili o prekršajnim nalozima koje su ribari dobili i, sukladno našim obećanjima, osigurali smo pravnu pomoć ribarima, prenio je ministar Bošnjaković novinarima najvažnije odluke sa sastanka. "Prvi važan korak koji moramo napraviti je podnošenje žalbe na te kazne. Ponudili smo ribarima da ih zastupa odvjetnik Miha Kozinc iz Ljubljane, punomoći su ribari potpisali i rok za podnošenje žalbi je utorak, ali ćemo ih podnijeti i prije. Bit ćemo s ribarima i dalje u kontaktu, sve što se bude događalo oni će nas o tome obavijestiti i imat će suport Vlade Republike Hrvatske, kao i dosad. Ovo je sad konkretan korak, imamo i konkretan dokument i Vlada će i dalje biti uz naše ribare, uz naše ljude. Nesporazum je nastao jednostranom implementacijom arbitražnog sporazuma, a Hrvatska je izašla iz tog postupka koji ne priznaje i to se reflektira na ljude koji ovdje žive od ribarenja. S obzirom da smo angažirali odvjetnički ured, jasno je da ćemo te troškove podmiriti. Vjerujemo u razgovore i dogovore, ali sad smo u poziciji da moramo reagirati na formalne akte koji su došli iz Slovenije, i to činimo", dodao je ministar Bošnjaković.

Ribari zadovoljni

Oko mogućih problema i zabrane ulaska u Sloveniju ministar Bošnjaković je rekao da se i na tome radi, te da će odvjetnik ribara podnijeti ustavno-pravne lijekove, te da taj dio nije opravdan i nije u duhu Europske unije, pa će i taj postupak biti otvoren.

Predsjednik ceha istarskih ribara Robert Momić zadovoljan je ovim potezima.

- Ovo je nastavak dosadašnjih sastanaka i aktivnosti i ne možemo reći da su ribari nezadovoljni ishodom i ponašanjem Vlade. Činjenica je da smo to i očekivali, dodijeljen nam je odvjetnik, naši ribari su potpisali punomoć i ide žalba na cijeli postupak. Kad dobijemo odgovor iz Slovenije, vidjet ćemo što dalje. Bitno je da se ulože žalbe na prve kazne, da ne prođu rokovi, a za ostalo ćemo u dogovoru rješavati za ostale kazne, dodao je Momić.

Dosad je stiglo 19 kazni, moguće su i nove. Diego Makovac i njegova supruga primili su ih najviše, osamnaest.

- Zadovoljni smo ishodom sastanka i dodjelom odvjetnika. Što se tiče kazni, već smo ih prenijeli na Ministarstvo, oni će ih dalje proslijediti. Što dalje? Sad kad se smiri vrijeme, pokušat ćemo ići manje u dubinu vale, tek malo preko njihove crte koju toliko zagovaraju. Dosad su nas kažnjavali kad smo išli do sredine, dakle duboko u njihovo more, kako oni kažu. Sad ćemo ići nekih stotinjak metara preko te njihove crte, pa ćemo vidjeti hoće li slovenska policija doći i do tog mjesta. Inače, ovo sve moraju riješiti dvije vlade, ovo su problemi koji se ne mogu rješavati preko nas, ali ni preko slovenskih ribara. Nije ni njima svejedno što se događa, poručuje Makovac.

Broj pristiglih prekršajnih naloga savudrijskim ribarima, međutim, i dalje raste. Supružnike Franku i Dijega Makovca zatekli smo jučer u Policijskoj postaji Umag gdje su predali još tri pristigla naloga i potpisali nove punomoći odvjetniku za zastupanje u sporu.

- Ovoga puta ja vodim. Na moje su ime naslovljene dvije kazne, a na Dijegovo jedna, rekla je Franka s dozom humora i dodala: "Preksinoć je dogovoreno, prilikom susreta s ministrom pravosuđa Draženom Bošnjakovićem, da pristizanjem novih kaznenih naloga u našoj policijskoj postaji potpisujemo obrasce za davanje punomoći odvjetniku koji će u naše ime podnijeti žalbe."

U razgovoru s Dijegom saznajemo da očekuju još do 19 kazni, sudeći prema njegovom zbroju isplovljavanja do sporne crte Piranskog zaljeva.

Na policijskoj postaji Umag svoju je pristiglu kaznu, kao i punomoć predao i ribar Giuliano Visintin kojemu je ovo prvi pristigao nalog za plaćanje kazne od 500 eura.

- Isplovio sam u pomoć kolegi koji je ostao u kvaru, pa sam ga teglio do naše luke, ali registrirala me slovenska policija i stavila na popis s ostalim kolegama ribarima, izjavio je Visintin.

U nastavku razgovora saznajemo da su zadovoljni preksinoćnim susretom s Bošnjakovićem i ostalima iz državnog vrha, podrškom Vlade te povjerenjem i brigom koju su pokazali za sudbinu savudrijskih ribara koji žive od ribarstva. Renomirani odvjetnički ured bivšeg slovenskog ministra pravosuđa Mihe Kozinca, odabran za pravnu pomoć i zastupanje naših oštećenih ribara, ulijeva im veliku sigurnost. Makovac je već "izguglao" mnogobrojne podatke i informacije o odvjetniku te je iznimno zadovoljan izborom, rekao nam je odvažno.

Zaštita policije

"Obaviješten sam da su tijekom ovoga tjedna slovenskim ribarima dostavljeni prekršajni nalozi od strane naše policije. Radi se, koliko imam informaciju, o 11 što pravnih osoba, što obrtnika od kojih su neki zaprimili i više prekršajnih naloga. U nedjelju ću se naći s njima u Kopru kako bi preuzeo naloge, te riješio proceduralna pitanja kao što su punomoći za zastupanje koje, bez obzira što je plaćanje preuzela slovenska država, moram imati da bi mogao preuzeti slučaj", kazao nam je jučer Senjak. Kazao je kako namjerava osporavati prekršajne naloge naše policije, a nakon toga bi, kazao je, po nekakvom redovnom zakonskom tijeku se to trebalo stornirati i postupak bi išao u nadležnost Prekršajnog suda u Puli, vjerojatno stalne službe tog suda u Umagu, premda odluka može biti i drugačija. "Čim se prigovor podnese nalozi se automatizmom, ako su formalno ispravni, stavljaju od strane suda izvan snage i postupak ide u proceduru nadležnog suda za prekršaje", kaže Senjak. Na sudu će, zajedno s kolegama iz ljubljanskog odvjetničkog ureda pokušati osporiti sam prekršaj zbog kojeg su ispisane kazne ribarima.

"Namjeravam osporavati postojanje samog prekršaja iz određenih formalnih razloga koji stoje u zakonu, odnosno povod za izricanje kazni po mom mišljenju ne zaslužuje takav status. Naime ignorira se činjenica da slovenski ribari na taj prostor nisu došli sami nego su došli u pratnji plovila slovenskog Ministarstva unutarnjih poslova što nije zanemarivo i cijelom slučaju daje drugu dimenziju. Ako vama Ministarstvo unutarnjih poslova garantira da vi kao građanin možete doći do određene crte i oni vas osiguravaju u tom postupanju ne možete vi biti odgovorni za to", kazao je Senjak. To će, dodao je, biti prvi argument kojim će pred prekršajnim sudom pokušati osporiti prekršajne naloge, dok će daljnju taktiku postupanja dogovarati s kolegama iz Slovenije.

"Mislim da imamo pravnih alata s kojima možemo braniti poziciju ribara i da prekršajni nalozi koji su upućeni nemaju uporišta i izlaze izvan okvira prekršajnog kažnjavanja. Ne ulazeći u politiku, ali smatram da se prije svega radi o dimenziji međudržavnih odnosa koji moraju biti rješavani na neki drugi način, a ne ovako", zaključio je Senjak. (Luka JELAVIĆ, Sanja BOSNIĆ i Milan PAVLOVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter