Mnogo EU novca dobiveno je za revitalizaciju dvorca Morosini-Grimani
Općina Svetvinčenat već dugi niz godina među najuspješnijim je jedinicama lokalne samouprave u Hrvatskoj po povlačenju sredstava iz europskih fondova, a po jednom kriteriju i uvjerljivo najuspješnija hrvatskih općina. Prema pisanju portala gradonačelnik.hr, konsolidirani proračuni za razdoblje od 2017. do 2019. godine pokazuju da je po svakom stanovniku ove male općine u srcu Istre iz europskih fondova povučeno 7.013 kuna, po čemu je Svetvinčenat uvjerljivo ispred i onih općina koje su u spomenutom razdoblju bile vrlo aktivne i jednako uspješno prijavljivale projekte i povlačile europski novac. Radi se o iznosu većem od 15,4 milijuna kuna, od čega je više od polovice povučeno u zadnjoj promatranoj godini, odnosno u 2019.
U Svetvinčenat je tako stiglo 2,22 posto od ukupno 700 milijuna kuna koliko su u tri godine povukle sve hrvatske općine, pri čemu je apsolutni šampion bila Općina Darda koja je za svoje projekte osigurala više od 41 milijun kuna iz europskih fondova. No ova slavonsko-baranjska općina ima i daleko više stanovnika od Svetvinčenta pa je u kategoriji iznosa povučenih sredstava "per capita" s 5.962 kune po stanovniku ipak ostala za leđima Istranima.
Kako piše portal gradonačelnik.hr, od projekata u Općini Svetvinčenat izdvaja se dovršetak obnove i uređenja Kaštela Morosini-Grimani, koji je lani otvoren. Općini je dodijeljen vaučer u iznosu od 15 tisuća eura za projekt WiFI4EU kroz koji je omogućen besplatan internet na devet pozicija, energetski je i obnovljen dječji vrtić, a europskim novcem realizirani su i brojni drugi manji projekti.
Ponosan na postignuto sa svojim timom načelnik Svetvinčenta Dalibor Macan, za razliku od brojnih političara, ovoga puta ne sudjeluje u predizbornom ludilu koje će potrajati do sredine svibnja. Nakon 16 godina vođenja Općine on ovih dana odrađuje zadnje dane u svom uredu i na poziciji s koje se odlučio samovoljno povući i prepustiti je drugima. Nasljeđe koje ostavlja za sobom u značajnoj mjeri čine upravo projekti realizirani zahvaljujući europskim novcima.
Načelnik Dalibor Macan
- Iza ovakvog rezultata puno je godina rada i truda, a kroz čitavo to vrijeme stvaran je općinski tim koji je radio na europskim projektima i ljudi koji će upravo kroz ovakve fondove omogućiti da se na prostoru Općine i u budućnosti realiziraju kapitalne investicije koje ne bi mogli sami financirati ni realizirati. Sad imamo ljude koji znaju što i kako raditi i uvjeren sam da će i iz nove financijske omotnice Europske unije biti povučena sredstva koja će omogućiti investicije i dodatno unaprijediti kvalitetu života žitelja naše Općine, kaže Macan.
Dodaje da su proračuni manje, više svih općina u Hrvatskoj prilično skromni i u svom najvećem dijelu unaprijed definirani fiksnim troškovima obaveza i poslova kojima se jedna općina mora baviti. Zbog toga su im, nastavlja, za financiranje kapitalnih projekata kao što su vrtići, škole, dvorane, kultura i infrastruktura velika šansa projekti kojima će povući europska sredstva.
- Ulazak Hrvatske u EU otvorio je mogućnost da budemo proaktivni i nudimo kvalitetne projekte koji će nam omogućiti financiranje iz tog izvora. Prvi projekti financirani europskim novcem kod nas su se realizirali još u vrijeme kad su se morali tražili partneri u EU i tako dobivati sredstva iz pretpristupnih fondova, a do danas smo ih što većih, što manjih, realizirali dvadesetak. U Općinu je kroz sve te projekte u 15-ak godina stiglo više od 50 milijuna kuna. Ako vam kažem da realan godišnji proračun općine iznosi oko 7,5 milijuna kuna, lako je zamisliti što bi od realiziranih projekata mogli napraviti da nije bilo tog izvora i europskog novca, zaključuje Macan.