Vodu iz Butonige poljoprivrednici s juga Istre plaćaju 25, a ostali 7 kuna. To će se uskoro izmijeniti uvođenjem niže cijene za sve
Nema stabilne, moderne i kontinuirane poljoprivredne proizvodnje bez navodnjavanja. Klimatske promjene idu u smjeru sve ekstremnijih situacija koje se manifestiraju ili dugotrajnim i naglim kišnim razdobljima ili dugotrajnim sušama i visokim temperaturama. Istarska županija ulaže velike napore i značajna financijska sredstva u planiranje i gradnju sustava za navodnjavanje.
Do sada je izgrađen sustav za navodnjavanje u Valturi obuhvata 440 hektara, a gradi se drugi na Poreštini koji obuhvaća poljoprivrednu površinu od 550 hektara. To su kapitalni projekti za Istarsku poljoprivredu. Slijedeći javni sustavi navodnjavanja planiraju se na području grada Umaga, Brtonigle, Čepić polja, Buzeta i Vodnjana. S druge strane Istra ima akumulaciju Butoniga koja ima dovoljne količine vode za građanstvo, turizam i gospodarstvo, ali i za poljoprivrednu proizvodnju. Gradnja akumulacije bila je vizionarski projekt kako Istra nikad ne bi oskudijevala vodom. Danas je došlo vrijeme da tu investiciju kapitaliziramo u razvoj poljoprivrede Istre.
Upravni odjel za poljoprivredu Istarske županije te Vodovod Pula i Vodovoda Labin iznašli su rješenje za smanjenje cijene vode za poljoprivrednike na manje od 7 kuna po kubiku koliko bi trebala biti ubuduće. Očekuje se ovih dana donošenje odluka na Skupštinama društava Vodovoda Pula i Vodovoda Labin čime bi se ujednačila cijena za sve poljoprivrednike u Istri. S tim su se prijedlogom složili i ovaj projekt odobravaju Grad Pula na čelu s gradonačelnikom Borisom Miletićem te gradonačelnik Grada Labina Valter Glavićić. Oni vide ovaj projekt kao izravan doprinos razvoju poljoprivrede i pomoć jednoj od strateških najvažnijih gospodarskoj grana Istre.
Područje južne Istre izuzetno je pogodno za proizvodnju povrća i vjerujemo da će ujednačavanje cijene vode povećati korištenje vode za navodnjavanje i potaknuti nove poljoprivrednike za pokretanjem moderne poljoprivredne proizvodnje.
- U praksi je do sada maslinar u Balama plaćao tih 7 kuna, a drugi maslinar, koji ima maslinik preko ceste a koji pripada Gradu Vodnjanu 25 kunu kubik vode, samo zato jer je korisnih usluga pulskog Vodovoda, a ne Istarskog vodovoda, premda oboje dobivaju vodu iz akumulacije Butoniga, ilustrativan je Ezio Pinzan, županijski pročelnik za poljoprivredu. Poljoprivrednici, njihove udruge, i Grad Vodnjan već niz godina traže jednaku cijenu vode za sve. „Vrijeme je da u cijeloj županiji budu isti uvjeti priključenja, ista cijena vode kako bi svi poljoprivrednici Istre bili u istom položaju, posebno jer je suša uvijek više izražena u južnom djelu Istre. Kako je bilo upravo i ove godine“ - kaže gradonačelnik Grada Vodnjana Vitasović koji od početka svog mandata zalagao za smanjenje cijene vode.
Ceh poljoprivrednika pri Obrtničkoj komori Istarske županije kojem predsjeda Dean Matić definirao je dva ključna elementa za razvoj poljoprivredne proizvodnje u Istri, to su gradnja Centra za otkup, preradu, skladištenje i distribuciju voća i povrća Istre, te mogućnost korištenja vode za poljoprivrednu proizvodnju.
Već odavno traju rasprave u županiji kada pokrenuti tu proceduru, čekali smo na zakonske promjene koje uključuju spajanje sva tri vodovoda u Istri. Kako sve do sada još uvijek nisu donijeti svi podzakonskim akti za objedinjavanje istarskih vodovoda, odlučili smo konačno riješiti ovaj dugogodišnji zahtjev poljoprivrednika. Radi se o još jednoj konkretnoj mjeri pomoći poljoprivrednoj proizvodnji u ovoj godini koja je obilježena velikim gubicima uzrokovanim pandemijom Korona virusa. Posebno je to značajno za proizvodnju povrća kojoj je navodnjavanje najpotrebnije, a u ovoj situaciji u kojoj smo se svi zatekli vidjeli smo koliko je veliki značaj vlastite poljoprivredne proizvodnje i koliko je važno da imamo svježe, zdrave i lokalne poljoprivredne proizvode dostupne svakodnevno potrošačima, građanima Istre.
Analizom i simulacijom buduće potrošnje vode, vodovodi dugoročno neće ništa izgubiti ovim smanjenjem cijene, jer će poljoprivrednici trošiti više vode s obzirom na njenu povoljniju cijenu. Postepeno će se povećavati potrošnja kao i broj korisnika, jer će najisplativija investicija za korištenje vode za poljoprivredu biti priključak na vodovodnu mrežu. To će u novom programskom razdoblju omogućiti našim poljoprivrednicima da kandidiraju na fondove Europske unije gradnju plastenika te postavljanje sustava za navodnjavanje na njihove poljoprivredne površine te tako značajno povećati isplativost poljoprivredne proizvodnje.