Program zaštite i obnove kulturnih dobara

INTENZIVNO SE ULAŽE U STAROGRADSKU JEZGRU POREČA: Obnovljeno petnaestak zgrada, u pripremi novi luksuzni butik hotel uz Casu Manzolin. Evo što je još novog

Svjesni smo da uređena starogradska jezgra ne znači puno bez oživljavanja tog prostora primjerenim i kvalitetnim sadržajima. Izuzetno mi je drago da je, unatoč krizi koja nas je sve u zadnjih godinu dana zadesila, Poreč ipak u tom periodu značajno obogaćen novim ponudama, posebno onim gastronomskim i smještajnim, rekao je gradonačelnik Loris Peršurić

| Autor: Sandra ZRINIĆ TERLEVIĆ
Poreč

Poreč


Zahvaljujući Programu zaštite i obnove kulturnih dobara, koji je Grad Poreč sam osmislio i provodio zadnjih nekoliko godina, a građani aktivno prihvatili, obnovljeno je petnaestak pročelja i krovišta u porečkoj starogradskoj jezgri. Naime, Grad Poreč, bespovratnim subvencijama iz spomeničke rente, potiče vlasnike nekretnina na području kulturno-povijesne i urbanističke cjeline grada Poreča na obnovu i uređenje njihovih zgrada.

Udvostručeni iznosi

Program se provodio kroz natječaj Grada, a vlasnicima se sufinancira realizacija sanacija i uređenje konstruktivnih dijelova zgrade, krovišta, pročelja i obnova vanjske stolarije.

Od 2016. godine 25 je zgrada prijavljeno na natječaj, od čega su na 13 zgrada obnovljena pročelja, krovišta ili međukatne konstrukcije. Ostali su u fazi izrade i pribavljanja potrebne projektno-tehničke dokumentacije koja podliježe potvrdi nadležnih tijela, naročito konzervatora ili su u fazi pripreme osiguranja ukupne financijske konstrukcije za izvođenje radova obnove koja se planira na duži period zbog viših predviđenih troškova.

Od početka provedbe ovog programa, iznos sufinanciranja je zbog interesa i više nego udvostručen. Osim toga, Grad je u pojedinim zgradama u sufinanciranju sudjelovao i kao suvlasnik kroz jednokratne uplate svog suvlasničkog udjela u radovima obnove. Grad je u ovom programu sudjelovao i davanjem nepovratnih subvencija, čime je želja potaknuti vlasnike nekretnina na području starogradske jezgre Poreča da pokrenu obnovu svojih objekata. Iznos subvencije po zgradi nije fiksan, već ovisi o ukupnoj površini građevine, a subvencioniranje vlasnik može iskoristiti jednom u pet godina, kako bi se obnovio što veći broj zgrada.

Gornji limit subvencije Grada Poreča po građevini iznosi 90 tisuća kuna, čime se potencira obnova manjih objekata u starogradskoj jezgri, a s programom će se nastaviti po normalizaciji situacije oko pandemije.

- Izgled zgrada, posebice u našoj poznatoj starogradskoj jezgri, svojevrsno je ogledalo grada. Drago mi je da su već krenule sanacije na zgradama i da je odaziv sugrađana i tvrtki dobar, jer time štitimo, ali i odgovorno upravljamo bogatom spomeničkom baštinom našega grada. Revitalizacija starogradske jezgre visoko je na listi prioriteta porečke gradske uprave. Uz obnovu, svjesni smo da i kroz mjere za cjelogodišnja poslovanja, uređenje rive ili Eufrazijane, te organizaciju manifestacija poput Adventa u srcu starogradske jezgre, radimo ono što naši sugrađani žele i prihvaćaju, a tako ćemo i nastaviti, kazao gradonačelnik Poreča Loris Peršurić.

gg

Primjer Case Manzolin

Osim toga, oživljavanje i oplemenjivanje starogradske jezgre Poreča atraktivnim lokalima i sadržajima visoko je na listi prioriteta porečke gradske uprave. Primjer je Casa Manzolin, lani uspješno pokrenut obiteljski restoran u srcu porečke starogradske jezgre koji ovu sezonu očekuje s proširenom ponudom. Naime, uz zanimljivu i pomno kreiranu gastro ponudu, gostim sada pruža i mogućnost smještaja u luksuznim sobama s jedinstvenim pogledom na Eufrazijevu baziliku i starogradsku jezgru te uvalu Peškera.

Restoran Casa Manzolin smješten je u baroknoj palači iz 18. stoljeća koja nosi ime po nekadašnjoj obitelji koja je tamo živjela, a njegov poseban smještaj gostima pruža mogućnost da budu u srcu grada, a opet izdvojeni u intimnoj atmosferi.

Nastavak je to zahtjevnog i impresivnog projekta višnjanskog vinara Piera Polettija koji u starogradskoj jezgri gradi svoj san, kojim djelić porečke povijesti stavlja u funkciju daljnjeg turističkog razvoja grada. Poletti je kroz odrastanje i život uvijek bio vezan uz Poreč, a kako kaže, uvijek ga je zanimala i povijest, pa tako ovim projektom spaja ove dvije ljubavi. Novu je investiciju i planove prezentirao nedavno i porečkom gradonačelniku Lorisu Peršuriću.

- Svjesni smo da uređena starogradska jezgra ne znači puno bez oživljavanja tog prostora primjerenim i kvalitetnim sadržajima. Izuzetno mi je drago da je, unatoč krizi koja nas je sve u zadnjih godinu dana zadesila, Poreč ipak u tom periodu značajno obogaćen novim ponudama, posebno onim gastronomskim i smještajnim. Nikli su novi lokali i ugostiteljski objekti koji imaju jedinstvenu i kvalitetnu ponudu koju su gosti dobro prihvatili, kaže Peršurić.

A obnova starogradske jezgre je povezana priča. S terase Case Manzolin puca pogled na zvonik Eufrazijeve bazilike, lani obnovljen zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture i Porečke i pulske biskupije, tu je i lani obnovljena gradska riva, u starogradskoj jezgri pri završetku je uređenje još jednog luksuznog hotela, a interesa ima još.

Obnova Eufrazijane

Polettijeva Casa Manzolin, dio je jednog većeg mozaika koji se priprema za oživljavanje porečke starogradske jezgre novim sadržajima. Uz Casu Manzolin Poletti je vlasnik i barokne palače tik uz nju, a iza se nalazi vrt neposredno iza oltara bazilike što predstavlja veliki potencijal. Veliku spomenutu palaču, Poletti, naime, namjerava pretvoriti u luksuzni butik hotel, s petnaestak soba. Pripremni radovi su u tijeku, a Poletti se sprema za investiciju koja je velika i zahtjevna, ali kako kaže, vrijedna truda. Kako se ova investicija bude odvijala tako će se, zajedno s nadležnim službama, osmisliti i namjena i sadržaj spomenutog obližnjeg vrta. Zanimljivost je da je barokna palača koja će postati hotel izgrađena 1746. godine, godinu dana poslije početka povijesnog porečkog turnira Giostre, što predstavlja još jednu poveznicu i mogućnost za daljnja razvijanja. Poletti dodaje kako je uvijek, i dok je putovao, bio zaljubljenik u hotele baštine te mu je želja da jedan takav napravi i ovdje, s potencijalom, kako za turiste, tako i za domaće ljude.

gg

Poreč je grad mozaika, a starogradska je jezgra satkana od sitnih kockica čijim se pomnim planiranjem upotpunjenje cijela slika. Dodatno, lanjskim donošenjem nove Odluke o urbanoj opremi starogradske jezgre, Grad Poreč krenuo je s nabavom unificiranih smjerokaza, ploča s nazivima i ostale pješačke signalizacije, koje će se kroz nekoliko faza postaviti u starogradskoj jezgri. Odluka predstavlja i svojevrsne upute koje će korisnicima poslovnih prostora i privatnicima olakšati postavljanje opreme poput tendi, suncobrana ili reklama u starogradskoj jezgri pri davanju zahtjeva konzervatorima, koji postavljanja opreme moraju odobriti.

- Donošenje te odluke, ali i sama činjenica da nakon nekoliko godina obnove krovova i konstrukcija, sad imamo izraženi interes za obnove fasada, ali i cijelih zgrada u starogradskoj jezgri, nas veseli jer pomalo uređujemo našu starogradsku jezgru. Ima dosta i privatnih investicija i inicijativa za obnove zgrada, dok mi kao Grad planiramo nastaviti s uređenjem rive koja predstavlja integralni dio starogradske jezgre, ali i s projektiranjem Trga Marafor, nakon što se obave svi pripremni radovi. Dodatno, u suradnji s Hrvatskim restauratorskim zavodom, nastavlja se zahtjevna obnova Eufrazijeve bazilike, nakon što je lani obnovljen njen zvonik, zaključio je gradonačelnik Loris Peršurić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter