Nakon prozivke

Gradonačelnik Buja odgovara na napade SDP-ove vijećnice: DOGRADNJA VRTIĆA POSKUPILA JE ZBOG NEPREDVIĐENIH TROŠKOVA

| Autor: Anđelo DAGOSTIN

Da bi dobili SDP-ove ruke, išli smo na smanjenje cijene vrtića za 25 posto u prvih šest mjeseci ove godine. Međutim, ta ćemo sredstva sada morati kompenzirati teškim mjerama štednje nauštrb djece: nema izleta, nema novog didaktičkog materijala, bojica, igračaka…, napominje gradonačelnik Vižintin i ističe da su na to prinuđeni

  

Nakon što se jučer priopćenjem javnosti obratila potpredsjednica Gradskog vijeća Buja i predsjednica Kluba vijećnika SDP-a Bojana Puzigaća u kojem predbacuje bujskom gradonačelniku Fabriziju Vižintinu pokušaj kupnje "privatne tvrtke u stečaju za tri puta veću cijenu od tržišne", povećanje cijene dogradnje Dječjeg vrtića Buje za milijun kuna, te ističe vlastite zasluge za snižavanje cijene dječjeg vrtića, za komentar smo zatražili samog gradonačelnika. 

"Borba" za zgradu

- To su totalne floskule! Ne radi se o kupnji tvrtke, već zgrade preko puta vodovoda u koju planiramo smjestiti komunalno poduzeće 'Civitas Bulearum', Dobrovoljno vatrogasno društvo Buje i Gradsko društvo Crvenog križa Buje, koji se sada nalaze u neadekvatnim prostorima. Komunalno poduzeće se nalazi u vinskom podrumu pokraj ambulante gdje mu nije mjesto, a Crveni križ u samom centru grada. Ti će se prostori moći puno bolje valorizirati kao poslovni prostori, kaže gradonačelnik Vižintin.

Podsjetio je na čitavu kronologiju oko kupnje zgrade koja je nekoć služila kao vatrogasni dom, da bi je zatim otkupila tvrtka za proizvodnju elektronskih aparata Digitron. Ta je poznata firma nažalost propala, a zgradu je otkupila tvrtka Soldo d.o.o. koja je također na koncu završila u stečaju. Gradska uprava je tu vidjela priliku da kupi zgradu po povoljnoj cijeni pa je gradonačelnikova namjera bila da se, kao manji vjerovnik (drugi nakon države), prijebojem otkupi zgrada.

- Bio nam je cilj da se izbjegne dražba gdje ne bismo mogli kontrolirati situaciju pa smo, uz znanje Porezne uprave, htjeli, kao vjerovnici, otkupiti zgradu. Međutim, gradski su vijećnici to tada odbili. Nisu shvatili da je to dobra prilika, kaže Vižintin i napominje da bi tim načinom zgrada bila kupljena, kada bi se poništila sva dugovanja, za cijenu od 1,4 milijuna kuna što je smatrao povoljnim s obzirom da je službena procjena nekretnine bila 4,5 milijuna kuna.

No, Gradsko vijeće nije se složilo pa je zgrada otišla na dražbu, točnije elektroničku javnu dražbu gdje im je investitor (bolje rečeno špekulant) u zadnji čas ponudio veću cijenu te im "preoteo" objekt za cijenu od 695 tisuća kuna. Gradonačelnik kaže da nisu mogli u startu ponuditi veću cijenu, jer dražba kreće od niske početne cijene i moguće ju je podizati limitirano. Na kraju je Grad ipak otkupio zgradu od tog prekupca za cijenu od 1,25 milijuna kuna (prekupac je na toj trampi zaradio više od pola milijuna kuna) što je na koncu nešto manje od cijene koju su u početku bili spremni ponuditi.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter