DOSADAŠNJA RAVNATELJICA HITNE

Gordana Antić, nova županijska pročelnica za zdravstvo i socijalnu skrb: "Naš model je kvalitetan i pruža pacijentima dobru skrb. TREBA ULOŽITI U LJUDE, DOBRO IH EDUCIRATI I OPREMITI JER BEZ ALATA NEMA ZANATA"

Mi smo jedini primjer u Hrvatskoj koji imamo vozila s posebnim crush testovima, ali koja koštaju kao dva stara vozila. Nedavno smo imali jednu prometnu baš na području Pule gdje je automobil praktički uletio u kombi sa stražnje strane, a pacijent to nije ni osjetio, kao ni osoblje. Da smo bili u nekom od starih kombija, možda bi bilo i poginulih osoba, istaknula je dr. Antić

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
Dr. Gordana Antić

Dr. Gordana Antić


Gordana Antić, dosadašnja ravnateljica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije, danas preuzima dužnost pročelnice županijskog Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb. No, kako je i ranije najavljivala, i dalje će jednim dijelom ostati vezana uz Zavod i to kroz edukacije.

"Edukacija je ključ i početak priče za sve mlade liječnike koji iz cijele Hrvatske kontinuirano dolaze na specijalizacije u Zavod, ali i isto tako odlaze dosta brzo. Samo ove godine izmijenili smo 40 posto doktora. Upravo je bio jedan natječaj gdje se javilo deset mladih liječnika direktno s fakulteta i mahom su svi napisali da dolaze u naš Zavod jer su čuli da je dobro organizirano, da je edukacija spremna, da imaju dobre uvjete za rad i to je ono što privlači taj mladi kadar. Pokušat ću, a već i imam kolega koji se sa mnom uključuju u edukaciju, održavati taj dio koliko god mogu i dokle god mogu", navodi Antić.

Model koji pruža dobru skrb

Dosadašnja ravnateljica dodala je da Zavodu ne nedostaje kadrova, a pojašnjava da se razlog krije u činjenici da je Nastavni zavod za hitnu medicinu IŽ-a stekao reputaciju, postavši prepoznatljiv brend u Hrvatskoj, a i šire , u Sloveniji i Austriji, gdje je na zimu pozvana na europsku konferenciju o organizacijskim modulima hitne medicine.

"Pozvana sam obrazložiti, kao svijetli primjer kojega drugi prepoznaju, da je naš model kvalitetan i da pruža pacijentima dobru skrb. Znači, treba uložiti u ljude, dobro ih educirati i opremiti jer bez alata nema zanata, to znamo. Treba imati dobra i sigurna vozila. Mi smo jedini primjer u Hrvatskoj koji imamo vozila s posebnim crush testovima, ali koja koštaju kao dva stara vozila. Nedavno smo imali jednu prometnu baš na području Pule gdje je automobil praktički uletio u kombi sa stražnje strane, a pacijent to nije ni osjetio, kao ni osoblje. Da smo bili u nekom od starih kombija, možda bi bilo i poginulih osoba", govori Antić ističući da je to sigurnost koja se stvara i koja košta.

"Bez dodatnog sufinanciranja, kako Županije, tako i cijele lokalne samouprave i nekih turističkih zajednica, ali i Turističke zajednice Istarske županije vrlo teško bismo to ostvarivali. I ovako to vrlo teško postižemo jer cijene rastu, a sve treba osigurati. Poznato je da mreža hitne medicine za Istarsku županiju nije dostatna, pa se to godinama naziva takozvanim nadstandardom. To je onaj minimum koji nam je potreban za normalno funkcioniranje, a to je - kad netko doživi neko hitno medicinsko stanje - da mu u nekom najkraćem mogućem, primjerenom roku, stigne prvi raspoloživi tim na području naše županije", pojašnjava Antić.

Dotaknula se i pacijenata iz sjeverozapadnog dijela Istre i prekograničnog suradnji. Ističe da je za pacijente kojima je ugrožen život, početno bolničko liječenje vrlo bitno za preživljavanje odnosno ishod liječenja.

"Radi se o ne tako velikom broju pacijenata koji su HZZO osiguranici, ali to bi im dalo jednu dodatnu sigurnost. Na sreću, Istarska županija je tu imala razumijevanja i nakon prekograničnog projekta koji smo proveli i dokazali da je to isplativo u ljudskim životima, i dalje prevozimo te pacijente uz osiguravanje plaćanja od strane Istarske županije, a što svakako nije niti u redu niti pravedno za građane županije koji moraju time dvaput plaćati zdravstveno osiguranje. Nadamo se da će se to uskoro riješiti, jer imamo nekakva obećanja da je ispred ministarstva formirano povjerenstvo za rješavanje bilateralnog sporazuma prekogranične suradnje na području sjeverozapadne Istre i obalno kraške regije Slovenije", govori.

Na upit u kakvom stanju ostavlja Zavod, Antić odgovara da je on likvidan, nije u minusu i posluje pozitivno.

"Za nekih mjesec dana stižu još tri vozila čime ćemo zaokružiti početnu priču s kvalitetnim vozilima, da svaki naš prvi tim ima odgovarajuće vozilo i tada ćemo ih imati 11. Nama je u voznom parku, radi preklapanja smjena, dežurstava i slično, potrebno 28 vozila, tako da je to proces kontinuirane obnove i nabavke koji ide nekim svojim tijekom. Isto tako, cijene opreme i uniformi drastično rastu. Prije tri dana smo dobili obavijest da su cijene za propisanu obaveznu zaštitnu uniformu porasle 100 posto, što je strašno. Hitna posluje pozitivno, sa svim planovima koji su napravljeni u svakom aspektu - od ljudi, kontinuirane edukacije i njenog obnavljanja, do opreme i svih mogućih standarda. Nadamo se da ćemo uskoro rješavati i stambene probleme, odnosno imati nova rješenja kako prostorno urediti naših sedam ispostava. Možda ćemo i preko nekih EU projekata pokušati stvoriti što bolje uvjete za rad", govori Antić.

Educira se pet mladih liječnika

"Što se tiče Zavoda, ne bi se trebalo ništa mijenjati u dobro uhodanom putu u kojemu idemo. Nažalost, ima puno entuzijastičnih nas starijih doktora, a mladi se kratko zadržavaju, ali dobra je naznaka da iduće godine prvih pet specijalizanata, koje imamo preko EU projekta, a čija specijalizacija traje pet godina, završava specijalizaciju pa ćemo se malo pojačati", navodi Antić.

Dodaje da sve mlade liječnike ne bi bilo moguće zadržati bez podrške gradova u sufinanciranju smještaja, a to su sve dodatna opterećenja i sveprisutni troškovi. "Nadamo se nekakvom sustavnom rješenju da bi mogli znati gdje možemo sve zbrinuti liječnike. Ako nađemo stan u Poreču, a poslije nam taj liječnik treba u Labinu, opet je to nemoguća misija", pojašnjava.

Antić je navela da Zavod odlikuju dobri uvjeti rada i dobar timski rad, a trenutno rade na komunikaciji.

"Nismo svi završili tečajeve komunikacije i tu moram pohvaliti Zdravi grad Poreč koji nas je ubacio u svoj projekt komunikacije za voditelje. Moj životni moto je red, rad i disciplina. Radimo na tome da dobrom komunikacijom i dobrim međusobnim odnosima dokažemo da se može i u Hrvatskoj voljeti svoj posao i doći dobre volje te da nam ljudi tako i dolaze, što je sada već postala rijetkost", zaključuje Gordana Antić ističući da je Zavod u dogovorima da se svim djelatnicima osigura psihosocijalna podrška te da razviju različite komunikacijske vještine.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter