Poreč
Grad Poreč je u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost tijekom 2014. i 2015. godine vrlo uspješno proveo program povećanja energetske učinkovitosti i program ugradnje obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama na svom području, kojim je bilo obuhvaćeno ukupno 28 objekata na području što je potaknulo investicije u iznosu od gotovo 1,5 milijuna kuna. Zahvaljujući tom projektu, građani u svojim domovima ostvaruju godišnje uštede u iznosu oko 110 tisuća kuna, odnosno godišnje smanjenje emisija CO2 od oko 65 tona
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost središnje je mjesto prikupljanja i ulaganja izvanproračunskih sredstava u programe i projekte zaštite okoliša i prirode, energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije. Mnogi od tih programa realizirali su se i na području naše županije, te su brojne jedinice lokalne samouprave zahvaljujući njima uspjele na svom prostoru značajno podići ekološke standarde u raznim područjima. Jedan od njih je i program energetske obnove obiteljskih kuća za što je u ovoj godini osigurano 203 milijuna kuna. Javni poziv sa svim uvjetima sufinanciranja objavljen je još u lipnju, no sa zaprimanjem prijava Fond službeno započinje 1. rujna. Radi se u nastavku programa za koji veliki interes vlada i na području Istarske županije, pa su tako tijekom prošlog natječaja u Istri obnovljena 152 objekta, ukupne površine veće od 37 tisuća kvadrata. Ukupna investicija bila je vrijedna 13,26 milijuna kuna, od čega je udio Fonda u sufinanciranju iznosio više od 4,6 milijuna kuna.
Veliki broj zahtjeva može se očekivati i u novom krugu programa, a značajan dio njih stići će vrlo izvjesno s područja Poreča koji je već dulje vrijeme na polju ekologije i mjera zaštite okoliša jedan od najaktivnijih istarskih gradova.
Grad Poreč-Parenzo svoj je put borbe protiv klimatskih promjena implementacijom mjera ublažavanja počeo provoditi još 2013. godine. Iako je drugi grad po veličini u Istarskoj županiji, grad pozitivnog prirodnog prirasta, u kojem broj stanovništva stalno raste, široke infrastrukturne opremljenosti i komunalne uređenosti i unatoč činjenici da kontinuirano raste i ubrzano se razvija, u Poreču je uspješno ostvareno smanjenje sveukupnih emisija CO2 na području grada za 4 posto. Naime, u proteklom razdoblju Poreč je proveo više od 30 projekata iz područja energetske učinkovitosti, održivog razvoja, e-mobilnosti i zaštite okoliša, direktno usmjerenih na smanjenje emisija stakleničkih plinova na svom području, te time na području grada uspješno uspio implementirati čitav niz mjera energetske učinkovitosti. Izradom i usvajanjem strateških dokumenata, a sve u skladu s Europskom energetskom politikom, zacrtani su novi, još ambiciozniji ciljevi energetske učinkovitosti i održivog razvoja, kojima se u periodu do 2030. godine, emisije CO2 na području grada planiraju smanjiti za 40 posto. Poreč je grad koji je u sklopu konferencije Pametni gradovi u Republici Hrvatskoj, dvije godine za redom, 2017. i 2018. godine, dobitnik nagrade „Pametni Grad“ i to u kategoriji pametnije energetike i okoliša. Među najvažnijim „zelenim“ projektima na području Grada Poreča valja istaknuti nekoliko njih.
Sunčane elektrane Grada Poreča-Parenzo, koje bilježe 700 tisuća kWh proizvedene ''zelene'' električne energije, čime bi se, sukladno podacima o godišnjoj potrošnji električne energije u prosječnom kućanstvu u Hrvatskoj mogle zadovoljiti godišnje potrebe za električnom energijom za nešto više od 230 prosječnih kućanstava. Da je kojim slučajem ista količina energije proizvedena iz ugljena, količina nastalog CO2 iznosila bi 237 tona, iz lož ulja gotovo 188 tona, dok bi za prirodni plin količine emitiranog CO2 iznosile oko 140 tona.
Također, Poreč je bio prvi Grad na području Istarske županije koji je još 2015. godine, postavio prvu javnu, i dan danas, za korisnike, potpuno besplatnu, punionicu za električna vozila. Danas na svom području ima ukupno sedam punionica, što ga u prosjeku po glavi stanovnika stavlja na sam vrh ove liste za Hrvatsku.
Što se tiče programa koji se nastavlja početkom rujna Grad Poreč je u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost tijekom 2014. i 2015. godine vrlo uspješno proveo program povećanja energetske učinkovitosti i program ugradnje obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama na svom području, kojim je bilo obuhvaćeno ukupno 28 objekata na području što je potaknulo investicije u iznosu od gotovo 1,5 milijuna kuna. Zahvaljujući ovom projektu, građani u svojim domovima ostvaruju godišnje uštede u iznosu oko. 110 tisuća kuna, odnosno godišnje smanjenje emisija CO2 od oko 65 tona.
Kontinuirano se ulaže u energetsku obnovu i podizanje razine energetske učinkovitosti zgrada javne namjene na području Poreča, konkretno dječjih vrtića, škola, sportskih dvorana i drugih. Prenamjena kotlovnice u Osnovnoj školi Poreč, energetska obnova zgrade vrtića u Velom Maju, ugradnja fotonaponskih i solarnih elektrana na osam objekata javne namjene samo su nekih od ovih primjera.
Grad Poreč konkretno djeluje i po pitanju postavljanja temelja pristupa problematici energetske obnove zgrada klasificiranih kao kulturna dobra koje se nalaze pod zaštitom konzervatorskog odjela, te je upravo pri kraju izrada kompletne projektno tehničke dokumentacije konstrukcijsko energetske sanacije objekta dječjeg vrtića Radost II i primopredaja iste očekuje se u rujnu ove godine.
Poreč je ujedno i jedini grad u Hrvatskoj koji od 2015. godine, isključivo vlastitim financijskim sredstvima, provodi program zaštite okoliša pod nazivom ''Moj Poreč bez azbesta'' kroz koji građani prijavom na natječaj mogu ostvariti pravo na sredstva sufinanciranja u iznosu od 100 kuna po metru kvadratnom uklonjenog krovnog pokrova koji sadrži azbest, sve do maksimalnog iznosa od 10 tisuća kuna po objektu. Do danas je kroz natječaj obuhvaćeno preko 50 objekata, uklonjeno je i na propisan način zbrinuto više od 3.500 metara kvadratnih krovnog pokrova koji sadrži azbest, a građanima su isplaćena sredstva sufinanciranja u iznosu od gotovo 450 tisuća kuna.
Osim za zgrade, Poreč u „zelenom smjeru“ razmišlja i kada je riječ o prijevozu, u voznom parku gradske uprave vozila na električni pogon sudjeluju s udjelom od 30 posto, a radi se o dva električna vozila i jednom skuteru. I ta vozila su nabavljena zahvaljujući sufinanciraju od strane Fonda, isto kao i nedavno nabavljeno dostavno vozilo komunalnog poduzeća Usluga Poreč, koje mogu koristi sve prave i fizičke osobe za dostavu robe na području starogradske jezgre. Iako trenutno nema sustav javnog gradskog prijevoza, Poreč je prvi grad u Hrvatskoj koji je upravo u postupku nabave električnog mini busa, zahvaljujući sredstvima iz EU fondova i projekta SUTRA koji promovira održivi promet na jadranskom priobalnom području i zaleđu, čime se postavljaju temelji i utire put razvoju koncepta održivog ''zelenog'' javnog gradskog prijevoza.
Poreč je poznat i po ''pametnim klupama'' na kojima građani i turisti svoje smartphone pune zahvaljujući solarnoj energiji, te je jedan od jedan od prvih šest gradova u Hrvatskoj koji je izradio Strategiju i pripadajući Akcijski plan prilagodbe klimatskim promjenama, jedan od osnovnih preduvjeta za kandidiranje novih projekata i povlačenje bespovratnih sredstava Europske unije u slijedećem programskom razdoblju, od 2021. do 2027. godine
Osim navedenih, izuzetno važan za zaštitu okoliša je i nedavno dovršen projekt sanacije nekadašnjeg odlagališta otpada Košambra, jedan od većih projekata ove godine u Poreču – vrijedan 12,1 milijuna kuna s PDV-om, za koji je iz EU i od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost dobiveno 10 milijuna kuna bespovratnih sredstava. Inače, Fond već preko deset godina prati cijeli ovaj projekt, te su u samu sanaciju izdvojili preko 8 i pol milijuna kuna za odlagalište. Fond je još ranije, prije nešto više od pet godina u 80 postotnom iznosu sudjelovao u izgradnji pretovarne stanice na Košambri, vrijedne 6,8 milijuna kuna, ujedno i prve otvorene u Istri, a prije nekoliko godina sufinancirao je i izradu projektne dokumentacije, te kasnije izgradnju reciklažnog dvorišta, kao i nabavu tri komunalna vozila.
Gradonačelnik Loris Peršurić kaže kako Poreč gradi svoju budućnost na svim područjima, od komunalne opremljenosti, socijalnih standarda i prostornog uređenja do navedenih prilagodbi klimatskih promjenama, te pritom vodi računa o uštedi, racionalnom upravljanju proračunom i traži mogućnosti za sve važne projekte, pronaći izvor sufinanciranja iz raspoloživih nacionalnih i europskih izvora.