VEČERAS U VODNjANU

Projekcija filma o svetim tijelima: Znanstvenici u čudu jer je dokazano da nije riječ o mumijama

U filmu se isprepliće životno svjedočenje mons. Marijana Jelenića koji je u Vodnjanu bio gotovo 50 godina župnik te svjedoci vremena koji su bili zauzeti na očuvanju baštine. S teološkog, povijesnog i znanstvenog aspekta govore biskup Ivan Milovan, teolog i ovlaštena osoba za rekogniciju relikvija mr. sc. Ilija Jakovljević, povjesničarka mr. sc. Sunčica Mustać, znanstvenici prof. dr. Šimun Anđelinović i doc. dr. Frane Mihanović te građani Vodnjana

| Autor: Glas Istre
Sv. Nikoloza Bursa (Foto arhiv Glasa Istre)

Sv. Nikoloza Bursa (Foto arhiv Glasa Istre)


U crkvi svetog Blaža u Vodnjanu nalazi se oko 300 relikvija različitih svetaca, među kojima su i sveta tijela nadbiskupa sv. Leona Bemba (+1188.), sv. Ivana Olinija (+1300.), sv. Nikoloze Bursa (+1512.) te manji neraspadnuti dijelovi sv. Sebastijana (+282.), sv. Barbare (+288.), sv. Marije Egipatske (+522.) i sv. Eutiha (+582.). Upravo o tim svetim tijelima snimljen je dokumentarni film "Čuvar vodnjanskog blaga" čija će se svečana promocija, u proizvodnji Hrvatske radiotelevizije održati u subotu 8. listopada s početkom u 19 sati u Domu mladih u Vodnjanu, Istarska ulica 1.

Dokumentarni film "Čuvar Vodnjanskog blaga" potpisuju redatelj Ivica Dlesk, scenaristica i urednica Vesna Jurić Rukavina, direktor fotografije Davor Petričić, montažerka Nina Koletić, skladatelj Maro Market i producentica Sunčana Hrvatin Kunić.

Obraćanje mons. Jelenića

Naime, zahvaljujući Župi svetog Blaža u Vodnjanu, Porečkoj i pulskoj biskupiji, Gradu Vodnjan i Kliničkom zavodu za patologiju, sudsku medicinu i citologiju KBC-a Split, tijekom 2021. i 2022. godine s ekskluzivnim pravom danom HTV-u, snimljen je dokumentarni film u trajanju od 52 minute o relikvijama i svetim tijelima te baštini pohranjenoj u crkvi sv. Blaža u Vodnjanu pod nazivom "Čuvar vodnjanskog blaga".

U filmu se isprepliće životno svjedočenje mons. Marijana Jelenića koji je u Vodnjanu bio gotovo 50 godina župnik te svjedoci vremena koji su bili zauzeti na očuvanju baštine. S teološkog, povijesnog i znanstvenog aspekta govore biskup Ivan Milovan, teolog i ovlaštena osoba za rekogniciju relikvija mr. sc. Ilija Jakovljević, povjesničarka mr. sc. Sunčica Mustać, znanstvenici prof. dr. Šimun Anđelinović i doc. dr. Frane Mihanović te građani Vodnjana, gradonačelnik Edi Pastrovicchio, Miroslav Jermić, Diriana Delcaro Hrelja, Livio Belci, dr. sc. Valter Šarić, Nensi Giachin Marsetič i Danilo Dragosavac.

Na predstavljanju će biti predstavnici Crkve, Grada Vodnjana, Hrvatske radiotelevizije, autori filma te predstavnici javnog i kulturnog života i mediji. Uoči svečane premijere, goste i uzvanike pozdravit će domaćini, župnik Župe sv. Blaža, vlč. Damir Štifanić i gradonačelnik Grada Vodnjana Edi Pastrovicchio, a nakon projekcije slijedit će kratko obraćanje autora filma i mons. Marijana Jelenića, te zaključna riječ mr. sc. Ilije Jakovljevića u ime Porečke i pulske biskupije.

O Vodnjanu u srednjem vijeku

U dokumentarnom filmu mons. Marijan Jelenić, koji je u Vodnjanu bio župnik od 1972. do 2022. godine, svjedoči o svom svećeničkom pozivu s autobiografskim elementima i nastojanjima spašavanja relikvija i sakralne baštine, okolnostima teškog djelovanja crkve u vrijeme komunističke vladavine, ali i kasnije. U filmu je dat osvrt na grad Vodnjan i njegovu razvijenost u srednjem vijeku te povijesne okolnosti zbog kojih je slikar i kolekcionar Gaetano Gressler ogromnu baštinu sklonio iz Venecije u Vodnjan 1818. godine. Od tada pa sve do dolaska Marijana Jelenića u župu, ostavštinom se nitko nije bavio, kako ističe biskup Ivan Milovan.

Veliki preokret je učinjen kad su znanstvenici s KBC-a Split, gdje su snimljeni ostaci neraspadnutih tijela, dokazali da nije riječ o mumijama, kako se u početku mislilo. Znanstvenici ne kriju čuđenje o zatečenom, a široj javnosti predočeni su zorni prikazi CT snimaka o očuvanosti organa, krvnih žila i tetiva sv. Nikoloze. U filmu je izneseno i pojašnjenje crkvenih zakona o štovanju relikvija.

Biskup Porečke i pulske biskupije mons. Ivan Milovan potpisao je 2008. dopuštenje za utvrđivanje relikvija i znanstvenu obradu, što je povijesni iskorak u smislu identifikacije relikvija i njihove očuvanosti, a biskup mons. Dražen Kutleša 2015. godine imenovao je preč. Iliju Jakovljevića svojim ovlaštenikom za provjeru autentičnosti relikvija. Do 2022. godine više od devedesetak sudionika iz brojnih ustanova dale su svoj doprinos u sagledavanju, obradi i promicanju radova na vodnjanskim relikvijama.

Film je osim u Vodnjanu i široj okolici, sniman u Žminju u selu Lucijani i Svetom Lovreču Pazenatičkom.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter