RADNA SNAGA S DALEKOG ISTOKA  

FILIPINKE NA ISTARSKOM SJEVERU   Rhodalyn, Trinity, Janet i Rowena u Istarskim toplicama rade kao sobarice i servirke. Doznajte zašto je njima Hrvatska postala ono što je Hrvatima Njemačka, Irska ili Švedska- obećana zemlja

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO

Radnu dozvolu i ugovor imaju na godinu dana, a već bi ga htjele produžiti. Budući da im je osiguran besplatan smještaj i hrana, ne troše gotovo ništa. Čim im sjedne novac na račun šalju ga u Filipine

  

Filipini. Otočna država od sedam tisuća tropskih otoka. Prva asocijacija rajske su pješčane plaže, prekrasne lagune i koraljni grebeni. Pravi raj na zemlji. Unatoč tome, Filipinci su primorani napustiti ga trbuhom za kruhom. U zadnje vrijeme sve ih je više u Europi, a otkrili su i Hrvatsku gdje za njih kažu da su vrijedni, prilagodljivi i brzo uče jezike. Hrvatska im je postala ono što su Hrvatima Njemačka, Irska ili Švedska- obećana zemlja. Četiri Filipinke odnedavno su zaposlene u hotelu "Mirna" u Istarskim toplicama. Rhodalyn Versaga Roble, Trinity Jadap Dablio, Janet Orog Mahilum i Rowena Ramos Casas iz regije Mindanao rade kao sobarice i servirke. 

Preporuke iz Švedske 

Termalnom kompleksu u srcu Motovunske šume prvi su to radnici s Dalekog istoka. U jednom razdoblju suočili su se s manjkom radne snage na tržištu, pogotovo sobarica i servirki. Ravnatelj i vlasnik Lječilišta Mirko Kliman dobar je dio svog radnog vijeka proveo u Švedskoj i preko svojih poznanika kontaktirao je Filipince u Švedskoj da mu nekoga preporuče. Tako su Rhodalyn, Trinity, Janet i Rowena, koje sve uglavnom imaju rodbinu u Švedskoj, iz Filipina u Istru došle po preporuci. Kliman kaže da su jako zadovoljni, a iduće bi godine nakon što se ukinu kvote za izdavanje radnih dozvola voljeli zaposliti još četiri Filipinaca, trebaju im pomoćni radnici i u restoranu i u kuhinji.

- Nismo znali da će taj proces trajati toliko dugo, gotovo četiri mjeseca. Mislim da je to više bilo stoga što je nama bio prvi put da direktno zapošljavamo radnike iz Azije, a i njima je bilo prvi puta da dolaze u Hrvatsku i nisu bile upoznate s cijelom procedurom. Zapravo s naše strane je to išlo dosta brzo, dali smo zahtjev radnu dozvolu, pripremili ugovor o radu. Otegnulo se kada smo shvatili da sve treba ići preko njihove državne agencije, Uprave za zapošljavanje filipinskih radnika u inozemstvu POEA-e. Prije dolaska u Hrvatsku one su na Filipinima trebale proći edukaciju, dobiti certifikat, proći liječnički pregled i ishoditi vizu. Morali smo im također slati original dokumente i jednostavno se oko te administracije sve odužilo, pojašnjava Izidora Crnov, tajnica Uprave Istarskih toplica, mlada Đakovčanka s buzetskom adresom koja je Filipinke odmah uzela pod svoje. Dočekala ih je na zagrebačkom aerodromu i od tada brine o njima.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter