U svakoj županiji i gradu Zagrebu organizirana je, kažu u Kriznom stožeru Ministarstva zdravstva, pripravnost kojom se pokušava prevenirati širenje epidemije koja je, po posljednjim informacijama, već stigla do Bavarske te je hospitalizirana jedna osoba u okolici Münchena. Do sada je od virusa umrlo više od dvije tisuća osoba, najviše u Kini
Osjećate li simptome koronavirusa – nove globalne smrtonosne epidemije koja se iz Kine polako širi prema europskim zemljama i Hrvatskoj, nazovite broj za pripravnost Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije – 098 441 821. U svakoj županiji i gradu Zagrebu organizirana je, kažu u Kriznom stožeru Ministarstva zdravstva, pripravnost kojom se pokušava prevenirati širenje epidemije koja je, po posljednjim informacijama, već stigla do Bavarske te je hospitalizirana jedna osoba u okolici Münchena. Do sada je od virusa umrlo više od dvije tisuća osoba, najviše u Kini.
Sve u pripremi
U Hrvatskoj se u pripremi nalaze Zavod za javno zdravstvo na nacionalnoj i županijskim razinama, sanitarna inspekcija i pogranične službe, te nadležni poručuju kako nema mjesta panici. Putovanja u Kinu ili iz nje još nisu zabranjena, baš kao niti trgovina s tom zemljom. Opasnost ne predstavljaju ni kineski turisti koji su ovih dana doputovali u Hrvatskoj.
"Iako nisu u potpunosti razjašnjeni putovi prijenosa ovog novog virusa, svi dostupni podaci upućuju na to da je za prijenos s čovjeka na čovjeka potreban bliski kontakt poput obiteljskog kontakta, na primjer njegovanje oboljeloga ili manipuliranje s bolesnikom u zdravstvenoj ustanovi. Svi do danas poznati koronavirusi, uključujući virus koji je prije 18 godina uzrokovao SARS i virus koji unazad sedam godina uzrokuje MERS, prenose se izravnim bliskim kontaktom - kapljičnim putem - i vrlo su osjetljivi na atmosferske uvjete. Drugim riječima, vrlo kratko zadržavaju infektivnost izvan ljudskog tijela", objašnjava voditelj epidemiološke službe Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo epidemiolog dr. sc. Bernard Kaić.
"Pripremamo se za situaciju da se bolest pojavi kod nas, dogovorena je zaštitna oprema, prihvat na aerodromima, postupanje s oboljelima, provođenje dijagnostike i hospitalizacija", poručio je javnosti ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak.
Stručnjaci upozoravaju kako je klinička slika koronavirusa slična gripi uz izraženije respiratorne simptome, ali se ne širi tako efikasno kao gripa. Može rezultirati smrću kao i gripa te je kod koronavirusa smrtnost viša i iznosi od 2 do 4 posto, dok je to kod gripe 0,1 posto. Vjerojatnost pojave korona virusa u Hrvatskoj je za sada umjerena, kao što je to i u Europi, ali mogla vi se povećati dođe li virus u susjedne zemlje. Predstavnici uprave za granicu istaknuli su kako su spremni za novonastale prilike, kao i nadležni u zavodima za hitnu medicinsku pomoć.
Koronavirus prvi puta se pojavio prije mjesec dana među oboljelima od upale pluća u gradu Wuhan, u kineskoj Hubei provinciji. Oboljeli su razvili simptome povišene tjelesne temperature i otežanog disanja. Prema raspoloživim podacima, prvi slučaj razvio je simptome 8. prosinca 2019. Oboljeli su se u početku uglavnom epidemiološki povezivali s boravkom na gradskoj tržnici Huanan Seafood Wholesale Market, veleprodajnom tržnicom morskih i drugih živih životinja. Kao uzročnik početkom siječnja identificiran je novi Coronavirus (2019-nCoV) koji pripada istoj porodici koronavirusa kao i SARS-CoV. U siječnju 2020. potvrđeni su pojedinačni slučajevi bolesti uzrokovane novim Coronavirusom i u drugim gradovima i provincijama Kine, kao što su Guandong i Beijing, te nekoliko uvezenih slučajeva u drugim državama - Tajlandu, Japanu, Južnoj Koreji, SAD-u - kod ljudi koji su doputovali iz Wuhana.