VODNJAN

Edi Pastrovicchio: Zabranu radova tijekom ljeta UPRAVA JE TREBALA DONIJETI LANI

Gradonačelnik je rekao da je Grad Vodnjan trebao zatražiti mišljenje Turističke zajednice Grada Vodnjana, ali, po njegovim saznanjima, to nije učinjeno. Gradskoj upravi sada su na raspolaganju propisi iz Odluke o komunalnom redu te propisi o prekoračenju razina buke. Rekao je da ima konflikta između iznajmljivača i izvođača radova, od Barbarige do Peroja, te da svakodnevno radi na tome da ove dvije strane nađu zajednički jezik

| Autor: Glas Istre
Vodnjan / Edi Pastrovicchio (Snimio Milivoj Mijošek)

Vodnjan / Edi Pastrovicchio (Snimio Milivoj Mijošek)


Na aktualnom satu 2. sjednice Gradskog vijeća Grada Vodnjan pitanja su postavljali samo vijećnici Kluba vijećnika kandidacijske liste Grupe birača. Sat je tako otvorio Denis Sgagliardi zatraživši od pročelnika Upravnog odjela za poslove gradonačelnika Filipa Macana podatke o troškovima Grada Vodnjana isplaćene za objavu članaka u medijima u razdoblju od 1. siječnja do 31. svibnja. S obzirom da pročelnik Macan nije prisustvovao sjednici, Sgagliardi odgovore očekuje pismeno.

Pandemija smanjila programe

Sgagliardi je gradonačelnika Edija Pastrovicchija pitao zašto za ovu godinu nije donesena odluka o zabrani radova tijekom ljetne sezone. Gradonačelnik Pastrovicchio je odgovorio da je takvu odluku po zakonu trebalo donijeti još u prošloj godini. Grad Vodnjan trebao je zatražiti mišljenje Turističke zajednice Grada Vodnjana, ali, po njegovim saznanjima, to nije učinjeno. Gradskoj upravi sada su na raspolaganju propisi iz Odluke o komunalnom redu te propisi o prekoračenju razina buke. Rekao je da ima konflikta između iznajmljivača i izvođača radova, od Barbarige do Peroja, te da svakodnevno radi na tome da ove dvije strane nađu zajednički jezik.

Vijećnicu Sandru Franjul zanimalo je da li je upućen poziv Državnom uredu za reviziju za kontrolu dosadašnjeg rada gradske uprave. Edi Pastrovicchio potvrdio je da je upućen poziv Državnom uredu za reviziju i poziv za inspekcijskim nadzorom. Razlog je taj što je prilikom primopredaje vlasti imao informaciju o samo 15 aktivnih sudskih predmeta Grada, dok je naknadno saznao da ih Grad ima više od 200.

Vijećnik Marino Leonardelli pitao je što je Pučko otvoreno učilište "Vodnjan" učinilo za komun, s obzirom da mu Grad osigurava ogroman dio prihoda. Ravnatelj Sandro Manzin odgovorio je da je pandemija značajno utjecala na poslovanje Učilišta, na kulturne i obrazovne sadržaje. Usporedivši prihode od programa osposobljavanja za 2019. i 2018. godinu, rekao je da je vidljivo da je prije pandemije bilo daleko više polaznika tečajeva i programa osposobljavanja. Kad se situacija normalizira, naveo je Manzin, maksimalno će se raditi na rastu prihoda, povećaju broj programa i polaznika.

Sanacija zvonika u Galižani

Leonardelli je pitao i što se učinilo za sanaciju zvonika u Galižani koji je u lošem stanju, "jer ako se moglo utrošiti 4 milijuna kuna za gradski park, moglo se odvojiti sredstva i za spas zvonika". Zamjenica gradonačelnika Diriana Delcaro Hrelja navela je da je u dogovoru sa Župom i konzervatorima izrađen statički projekt te da su konzervatori propisali posebne uvjete. Više je puta projekt zvonika kandidiran Ministarstvu kulture, koje je 2019. odobrilo 50 tisuća kuna čime je plaćen statički projekt. Ministarstvo je odobrilo i još 50 tisuća kuna čime su plaćeni neki od projekata, s obzirom da Konzervatorski odjel zahtjeva više zasebnih projekata, za skelu, za žbuku, za kamen, za satni mehanizam i tako dalje. Troškovi sanacije zvonika iznose oko dva milijuna kuna, a prijedlog Diriane Delcaro Hrelja, preko Zajednice Talijana "Armando Capolicchio", je da se otvori račun za donacije.

Vijećnica Evelina Biasiol Brkljačić podsjetila je da bi svi poslovni prostori koje Grad daje u zakup trebali imati dvojezične natpise, ali da se to ne poštuje. Zamjenica gradonačelnika iz redova talijanske nacionalne manjine Diriana Delcaro Hrelja navela je da bi takvu klauzulu trebalo ugraditi u ugovore i kontrolirati poštuje li se vizualna dvojezičnost. Pitanje se odnosilo i na dvojezičnosti na željezničkim stanicama u Vodnjanu i Galižani, a Diriana Delcaro Hrelja navela je da je više puta slala zahtjev HŽ-u da se stanice označe dvojezično, slala je i požurnice, čak i angažirala bivšu zamjenicu župana Giuseppinu Rajko, ali iz HŽ-a nikada nije stigao odgovor, ni po pitanju dvojezičnosti, ni po pitanju uređenja stanica.

Na pitanje Biasiol Brkljačić što je u prvih mjesec dana nove gradske vlasti učinjeno po pitanju digitalne transparentnosti, gradonačelnik Pastrovicchio odgovorio je da je održan radni sastanak s tvrtkom Libusoft koja je radila software za gradsku upravu, a čiji je rad poznat i preko iskustva drugih gradova koji su uvodili digitalnu transparentnost. Prezentirana je aplikacija transparentnosti koja bi se zvala "Vodnjan - Otvoreni grad", sastoji se od više modula, a gradska uprava čeka ponudu, koja će ovisiti o broju modula.

"Naša je želja", rekao je gradonačelnik Pastrovicchio, "da to bude najveća razina transparentnosti". Uz to su razmatrane i tehničke mogućnosti Grada Vodnjana za uvođenje takvog sustava, a razmišlja se i o modernizaciji cijelog sustava.

(Pre)skupe nadzorne kamere

Vijećnik Daniele Manzin rekao je da u naselju S. Domenica, gdje se gradi infrastruktura i kuće iz programa VodYoung, izvođačima radova na vodovodnoj mreži 7. srpnja istekao rok od 90 dana, ali neće biti gotovi jer ih na trasama onemogućuju kablovi struje, stupovi javne rasvjete i jedan drveni stup. Vlasnici objekata istovremeno plaćaju podstanarstvo i kredite za gradnju jer radovi kasne i pita tko će odgovarati za to. Odgovorio mu je savjetnik za izgradnju Darko Smoljan riječima da za tu situaciju nije kriv Grad, da je bilo neusklađenih zahvata na terenu, da su nadležnima slali zahtjeve za izmještanje stupova te da je na posljednjem sastanku s HEP-om i HT-om dogovoreno izmještanje. Izvođač je podnio zahtjev za produženjem radova do 31. srpnja, a o njemu će odlučiti na temelju mišljenja nadzornog inženjera.

Vijećnika Edina Bešića zanimalo je što se napravilo po pitanju neprilagođene vožnje u staroj jezgri Galižane, ispred škole i vrtića. Gradonačelnik Pastrovicchio izvijestio ga je o sastanku s predstavnicima ŽUC-a i Prometne policije na kojem su kao usporivači prometa predložene tzv. kornjače, no iznio je i stav da one ne bi usporile motocikliste. Jedno od rješenja je postavljanje kamera, no policija ih dobiva premalo, a bude li ih financirao Grad platit će 300 tisuća kuna - jednu! Opcija su alternativne kamere, puno jeftinije, ali treba provjeriti jesu li certificirane za policijski nadzor. Iznio je i plan da se u Vodnjanu u Ulici 1. maja, gdje je bilo prometnih incidenata, postave barijere koje bi onemogućile skretanja u zabranjenom smjeru. Edin Bešić pitao je i zašto je asfaltirana cesta kroz Galižanu bez da se izgradilo oborinsku odvodnju, zbog čega se nakon kiše zadržava voda, te zašto su postavljeni šahtovi s grbovima drugih općina. Darko Smoljan odgovorio je da je to Županijska cesta, da je bila u jako lošem stanju i željelo ju se popraviti. Udjel Grada u radovima iznosio je 300 tisuća kuna, a da se radila i oborinska sve bi to bilo višestruko skuplje. Iz tvrtke Pragrande opravdali su se da na zalihi nisu imali dovoljno šahtova s grbom Vodnjana te da su samo privremeno postavili šahtove drugih općina.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter