Još jedan projekt Lučka uprava razvija u uvali na području Veštra, a naš sugovornik kaže kako je u planu još jedna izdvojena lučica s pontonima na kojima bi se nalazilo do 400 vezova, od čega bi polovica bila namijenjena nautičkom turizmu i osiguravanju prihoda za planirane investicije, dok bi druga polovica bila namijenjena komunalnim potrebama građana Kokuletovice i Bala
Donald Schiozzi / Lučko područje čine sjeverna luka Valdibora, ali i mnoge druge
Neovisno o tome gdje u Istri planiraju provesti svoj godišnji odmor najveći broj turista koji posjećuje Poluotok u listi planova ima upisan posjet i obilazak Rovinja. Fotografija ili selfie na kojoj se u pozadini nalazi vizura jednog od najljepših hrvatskih gradova jedna je od onih uspomena s odmora koje gosti svakako iz Istre žele odnijeti svojim domovima, pa je Rovinj već dugi niz godina ne samo šampion po dolascima i broju ostvarenih noćenja već i po jednodnevnim posjetima gostiju koji do njega dolaze s kopna ili s mora.
No usprkos velikim gužvama koje su posebno izražene u ovim ljetnim mjesecima sve funkcionira u savršenom redu, a da tako i u buduće bude tako kad je u pitanju more i obalni dio, brine se među ostalim i Lučka uprava Rovinj. Lučki sustav Istre obuhvaća 26 luka otvorenih za javni promet, koje su po veličini i važnosti županijskog i lokalnoga značaja. Svrstavši ih u skupine po teritorijalnim cjelinama, Županijsko poglavarstvo Istarske županije donijelo je odluku o osnivanju pet lučkih uprava, a jedna od njih je i Lučka uprava Rovinj kojom upravlja ravnatelj doc.dr.sc. Donald Schiozzi.
Lučka uprava Rovinj upravlja Lukom Rovinj, županijskoga značaja, koja je otvorena i za javni međunarodni promet. Polivalentnoga je karaktera i organizirana kao lučki bazen u kojem osim javnih prometnih sadržaja djeluju i luke posebnih namjena.
Svaku poziciju smo pažljivo analizirali pedeset ili sto puta, kaže Schiozzi
- Naše lučko područje više manje je vezano za samu luku, no akvatorij o kojem skrbimo ipak je dosta širi. Lučko područje čine sjeverna luka Valdibora, nova komunalna lučica San Pelagio, zatim mala izdvojena područja kod kampa Amarin, na Crvenom otoku, Veštru, Villasu Rubinu, te mali mol kod Škarabe i na otoku Sv. Ivan na pučini. Ovaj akvatorij i područje morfološki se mijenja no mi se kroz svoje zahvate i planirane investicije trudimo pomiriti potrebe i zahtjeve gospodarstva i turizma s nužnošću zadržavanja prepoznatljive vizure i ribarskom tradicijom našeg grada. Naš cilj i vizija je da Rovinj kao i kroz svoju bogatu povijest bude vezan uz more i da živi s morem. Dakle ne smije se dogoditi nikakva agresija ili nagrđivanje tog obalnog prostora da ne bi u tom procesu izgubili svoju prepoznatljivost i ono što je značajno doprinijelo da Rovinj postane ono što on danas jest, predstavljajući ovo atraktivno lučko područje kazao nam je ravnatelj Schiozzi.
Za njegovu daljnju valorizaciju bitna je upravo ta vizija jer su izgradnjom nove lučice San Pelagio stvorene pretpostavke za određene intervencije i u vizuru središnje, stare gradske luke Andana. "Ta lučica naš je, da tako kažem, dnevni boravak na moru i želja nam je da na tom prostoru pogledima doista bude izloženo što više najboljeg od onoga što imamo. Zbog toga smo na jednom dijelu te lučice napravili malu selekciju, te su na njoj danas privezane samo batane, drveni brodovi, pasare sa jarbolom, gajetice i druga reprezentativna plovila dok svu "plastiku" i ostalo pokušavamo premjestiti na druga lučka područja premda ni to nije lako jer svakim danom imamo sve više zahtjeva za vezovima. Svaki Rovinjac volio bi imati svoju kampanju i barku, ali to je lijepo jer znači da se i uz sav taj turizam koji smo uspješno uspjeli razviti u prethodnom razdoblju, među žiteljima zadržala čvrsta veza s morem, tradicijom i korijenima ovoga grada i kraja", kaže Schiozzi.
Lučki sustav Istre obuhvaća 26 luka otvorenih za javni promet
Upravo iz tog razloga jedan od najvećih problema u proteklom razdoblju bilo je osiguravanje prostora i dodatnih komunalnih vezova za barke i druga plovila žitelja Rovinja. Ideja je bila da se to pitanje riješi kroz uređenje južne gradske luke ispred nekadašnje tvornice duhana i za to je napravljeno idejno rješenje, no zbog tromosti birokracije analizirana su i druga moguća rješenja, te je jedno od njih bilo i razmatranje izgradnje komunalne lučice u zoni San Pelagio. "Kako se radilo o obalnom području koje zbog vrlo loše kvalitete obale i mora bilo neiskorišteno krenuli smo u projekt njegova oplemenjivanja i izgradnju lučice. Iako smo inicijalno planirali izgradnju 250 do 300 vezova, zbog velikog je broja zahtjeva taj broj povećan je na koncu na ukupno 375 vezova namijenjenih isključivo plovilima građana za osobne namjene", kaže naš sugovornik.
Paralelno s izgradnjom sjeverne luke San Pelagio razvijao se još jedan projekt od strateške važnosti, a riječ je o izgradnji sjevernog lukobrana na otoku Sv. Katarina, projektu kojeg je Lučka uprava dostavila Istarskoj županiji kako bi mogao biti kandidirala za dodjelu europskih strukturnih i investicijskih fondova. Južna je luka rizična zbog naleta snažnih vjetrova, dok postojeće pomorske građevine ne pružaju dostatnu zaštitu plovilima koja se nalaze unutar nje. Stoga je u svrhu zaštite gradske luke od vanjskih valova i sve češćih plimnih valova uzrokovanih klimatskim promjenama, planirana izgradnja lukobrana na otoku Sv. Katarina. Lukobran dužine oko 152 metra će se preklapati s Velikim molom, te tako omogućiti siguran vez za plovila međunarodnog i domaćeg linijskog prometa, kao i brodicama lokalnog stanovništva.
- Radi se o velikom projektu koji je podijeljen u tri faze, a koji bi započeli realizirati izgradnjom ovog lukobrana. Nakon toga planirana je izgradnja južnog u nadmorskoj dužini od oko 183 metra koji će se preklapati s lukobranom ACI marine i zaštita kompletnog gradskog akvatorija, te na koncu uređenje spomenute južne luke. Radi se o vrlo zahtjevnim i osjetljivim projektima zbog čega u njih idemo polako i strpljivo uz obaveznu suradnju s konzervatorima i strukom. Svaku poziciju smo pažljivo analizirali pedeset ili sto puta upravo iz razloga što pri realizaciji projekta želimo maksimalno zaštititi prostor, te krenuti u realizaciju u onom trenutku kad budemo sigurni da imamo u rukama najbolje moguće rješenje", kaže ravnatelj rovinjske Lučke uprave.
Uskoro bi trebao biti raspisan tender za sanaciju manjih oštećenja do kojih je zbog podlokavanja došlo na obalnom zidu luke Valdibora, a u listopadu bi trebali započeti i radovi na rekonstrukciji Trga maršala Tita te će u sklopu tih radova i Lučka uprava Rovinj također odraditi svoj dio posla na obalnom zidu na području tog kapitalnog gradskog zahvata. Kad su projekti Lučke uprave Rovinj u pitanju još od 2018. godine razvija se projekt boljeg osmišljavanja i korištenja luke Valdibora. Promet na tom prostoru već godinama je u porastu, te je cilj osigurati kvalitetan prostor kako za turističku namjenu, tako i servisnu zonu za potrebe rovinjskih ribara. "Razvijamo taj projekt i tražimo najbolji model koji će kombinirati gospodarski i nautički dio. Nautički bi nam trebao osigurati sredstva da pokrijemo investiciju izgradnje lukobrana kojim bi zaštitili Valdiboru jer je ona otvorena vjetrovima", kaže Schiozzi.
Još jedan projekt Lučka uprava razvija u uvali na području Veštra, a naš sugovornik kaže kako je u planu još jedna izdvojena lučica s pontonima na kojima bi se nalazilo do 400 vezova, od čega bi polovica bila namijenjena nautičkom turizmu i osiguravanju prihoda za planirane investicije, dok bi druga polovica bila namijenjena komunalnim potrebama građana Kokuletovice i Bala.
- Projekata ima puno, ali važno je da pripremimo svi potrebnu dokumentaciju i što prije dođemo do građevinskih dozvola, kako bi bili spremni i mogli aplicirati, te osigurati financijska sredstava s kojima bi i definitivno mogli krenuti u njihovu realizaciju, zaključuje ravnatelj Lučke uprave Rovinj Donald Schiozzi.
(Sadržaj nastao u suradnji s Istarskom županijom).