I dalje će se organizirati pojačani odstrel divljih svinja u cilju smanjenja njihove populacije te samim time i šteta koju čine na poljoprivrednim površinama i u kontaktima s vozilima na prometnicama
Hrvatin i ustrijeljene divlje svinje
Nakon ljetnog pojedinačnog lova dočekom sa čeka, u nedjelju je počela glavna lovna sezona, odnosno skupni lov sa psima goničima. Članovi Lovačkog društva Kamenjarka Labin otvorili su je lovom na divlje svinje, pa su zajedno s gostima iz susjednih lovišta, ukupno 69 lovaca, odstrijelili 11 divljih svinja, a sve po naredbi Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, koja je na snazi. Shodno toj naredbi i zahtjevu Grada Labina, i dalje će se organizirati pojačani odstrel divljih svinja u cilju smanjenja njihove populacije te samim time i šteta koju čine na poljoprivrednim površinama i u kontaktima s vozilima na prometnicama.
Miljenko Hrvatin, lovočuvar Kamenjarke, pojašnjava da početkom sezone love štetočine, a koncentracija lova je na divlje svinje kako bi smanjili njihovu populaciju i štetu koju čine.
- Do sada smo ustrijelili 40-ak divljih svinja, a samo u nedjelju 11, i to na području lovišta Labin koje ima 9.840 hektara. Teško je procijeniti koliko ima divljih svinja, ali očito je da su se razmnožile pa ulaze u urbane sredine. U Labinu se to naročito odnosi na područje Pinete i iznad Vileta. S obzirom na posljednji popis stanovništva koji je utvrdio da Grad Labin ima više od 10.000 ljudi, smijemo loviti 300 metara od naseljenog mjesta, a do sada smo mogli do sto metara jer je u Labinu bilo manje od 10.000 stanovnika, kaže Hrvatin.
On dodaje da, s obzirom da Lovačko društvo Kamenjarka graniči s općinama Sveta Nedelja, Kršan i Raša, u tim je općinama dozvoljen lov do sto metara.
- To znači da lovci ne smiju ulaziti unutar tog područja, što je problem jer ako divlja svinja uđe u grad, naselje, nečiji vrt, po Zakonu o lovstvu je ne smijemo ustrijeliti. Grad Labin radi na aktu koji se zove Zaštita divljači i gospodarenja, kojim će biti moguće ustrijeliti divlju svinju u tom nekom području ako to organizira Grad. Mi radimo sve što je u našoj moći da smanjimo populaciju divljih svinja, a time i štete koje čine. Neki put je lov više uspješan, neki put manje. Pridržavano se naredbi i uputa mjerodavnog ministarstva, zahtjeva Grada i Lovnogospodarske osnove koja je temeljni akt za sva lovačka društva, rekao je Hrvatin te istaknuo kako je krajnji cilj odstrijeliti što više divljih svinja, i to do biološkog minimuma.
Napomenuo je i kako su ove godine, u suradnji i uz potporu Grada Labina, nabavljena kemijska i elektronska pomagala za zaštitu poljoprivrednih površina od divljači. To je besplatno podijeljeno poljoprivrednicima, pa je ove godine na području Labina bilo znatno manje šteta nego prošle godine. Vjeruje da će se ta suradnja nastaviti te da će štete biti manje i iduće godine.
Odstrel divljih svinja organizirat će se i dalje, svake nedjelje na području Nedešćine, Štrmca, Plomin luke, Ripende, Kosi, Munca, Štandora, Salakovca, Prtloga, Svete Marine, Drenja i Brega te na području Vlaška.
Ovim putem mole se svi građani za dodatan oprez prilikom kretanja lovištem. Preporučuje se kretanje obilježenim planinarskim stazama i širokim putevima te treba na sebi imati neku odjeću kričavih boja.
Također, mole se vozači za dodatan oprez na navedenim dionicama jer postoji realna opasnost od naleta vozila na divljač ili na lovne pse. Naročitu pozornost vozači trebaju obratiti na dionice Štrmac - Vozilić, Gondolić - Prtlog Labin - Škarkoni - Sveta Marina te Labin - Drenje. Naročito treba obratiti pozornost na ograničenja brzine i postavljene znakove opasnosti od divljači i na cesti. Mole se sugrađani za razumijevanje, kako bi se izbjegle neželjene posljedice.