INTERVJU

DAMIR HRVATIN, pročelnik za prostorno planiranje Grada Poreča: "Vratili smo ljude na porečku rivu, dolaze majke s djecom, mladi, čak i u ovo hladnije vrijeme. No već sada razmišljamo o Poreču 2030. i 2040. godine!"

| Autor: Robert FRANK
Damir Hrvatin

Damir Hrvatin


U relativno kratkom razdoblju porečke su se gospodarske zone raširile. Do prije pojave koronavirusa na području grada su se provodile investicije - bilo javne, bilo privatne - u vrijednosti od pola milijarde do milijardu kuna na godišnjoj razini. O tome koji je smjer razvoja Poreča u prostorno-planskom smislu, koji su prioriteti i kako prolazi izrada novog Generalnog urbanističkog plana i Prostornog plana, razgovarali smo s dugogodišnjim pročelnikom za prostorno planiranje i zaštitu okoliša, dr.sc. Damirom Hrvatinom.

- Poreč na snazi ima 51 prostorni plan svih razina. Kao netko tko je na čelu odjela već dugi niz godina i aktivno sudjeluje u razvitku Poreča, što u tom kontekstu očekujete u budućnosti?

- Danas razmišljamo o Poreču 2030. i 2040. godine te se osnovni smjerovi daljnjeg prostornog razvitka već ugrađuju u porečke prostorne planove. U bližoj budućnosti očekuju nas daljnji razvoj prometnog sustava, jačanje javnih funkcija i društvenih djelatnosti te namjena koje su usmjerene razvoju gospodarstva. Osim toga, značajnije mjesto u razvoju dobiva kontinentalni dio Poreča.

- Grad Poreč trenutno se nalazi u procesu izrade izmjena i dopuna Prostornog plana i Generalnog urbanističkog plana. Što možemo očekivati od tih izmjena?

- Može se očekivati priprema prostornih rješenja za razvoj Poreča u sljedećim desetljećima. Prvenstveno daljnja nadogradnja prometne mreže - kao što je npr. stvaranje uvjeta za pretvaranje dionice državne ceste Poreč - Bonaci u četverostaznu prometnicu kako bi se napravio još jedan siguran ulaz u grad. Planiramo zaobilaznice pojedinih većih naselja, nove zone za razvoj društvenih i sportsko-rekreacijskih sadržaja, zone za razvoj gospodarskih djelatnosti, razvoj turizma… Pored navedenog, prijedlog će sadržavati i izmjene i dopune građevinskih područja naselja. 

- Kako ste organizirali rad u ovim korona-uvjetima. Konkretno, kako se odvijaju javne rasprave i slično?

- Prije svega treba reći da Grad Poreč već godinama transparentno svoju prostorno-plansku dokumentaciju objavljuje na web-stranicama, što omogućava da građani, investitori, projektanti i drugi mogu pregledavati rješenja i jednostavno dolaziti do potrebnih informacija. S druge strane, u ovim novim uvjetima rad smo organizirali na način da smo pojačali komunikaciju telefonom ili putem e-maila, te djelatnici Odjela promptno odgovaraju na upite. Takva se komunikacija zadnjih mjeseci pokazala vrlo dobrom. Puno je veći problem održavanje javnih rasprava. Iako je moguće održavanje javnih rasprava online, za prostorne planove kod kojih se očekuje veliki broj sudionika to nije najbolji način uključivanja zainteresiranih građana u proces rasprave. Na javnim raspravama o prijedlozima izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja i Generalnog urbanističkog plana očekuje se veliki broj sudionika, kako na javnim izlaganjima kojih će biti više, tako i u komunikaciji s upravnim odjelom. Stoga pratimo razvoj pandemije, odnosno potrebu provođenja epidemioloških mjera i ocijenit ćemo u kojem će trenutku biti moguće provesti rasprave tako da građani budu pravovremeno i kvalitetno informirani.

- Očuvanje zelenih površina uvijek je aktualno, posebno kod naglog razvoja određenih zona. Kako po tom pitanju stoji Poreč?

- Zelene površine se načelno štite na dva načina - planerskim postupcima te uređenjem i održavanjem. Ako govorimo o Poreču kao gradu, onda udio parkova, zelenih površina, šuma i ostalih javnih površina iznosi otprilike 50 posto. Pri tome valja pojasniti da nisu sve postojeće livade ili zelenila planirane zelene površine, već će neke od njih, realizacijom planova, doživjeti drugu namjenu. 

- Ove godine dovršeno je uređenje dijela gradske rive. Na predstavljanju projekta rekli ste kako je cilj vratiti građane na rivu i pretvoriti je u svojevrsni gradski dnevni boravak. Koliko ste zadovoljni odrađenim?

- Prije svega mislim da nije uputno da mi koji smo duboko involvirani u taj program dajemo ocjene o učinjenom. Međutim, odjek javnosti, pa i stručne javnosti izvan samog Poreča, više je nego pozitivan. Vraćanje građana na rivu, s koje su se u jednom trenutku počeli seliti na druge lokacije u gradu, proces je koji smo uspješno započeli - dolaze majke s djecom, mladi ljudi na klupama u popodnevnim ili večernjim satima, čak i u ovo već hladnije vrijeme. Prave rezultate možemo očekivati u vremenu koje predstoji.  

- Vezano za uređenje gradske rive, što dalje?

- Idemo dalje! Za područje od Osnovne škole "B. Parentin" do hotela Palazzo već imamo idejni projekt. Za područje od mola za Otok do Nafta-plina imamo prijedlog Urbanističkog plana uređenja o kojem će se još raspravljati. Posebno nas intrigira lokacija oko objekta tzv. "izvlačilišta“ koja je sada, nakon realizacije I. faze, postala najlošije uređen dio gradske rive. Na taj ćemo se dio posebno fokusirati.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter