RAZGOVOR

DALIBOR PAUS, predsjednik IDS-a u velikom intervjuu govori o situaciji u Puli, Ivanu Jakovčiću, vodnjanskom IDS-u, odnosima s Miletićem, posrtaju stranke kojoj je na čelu i planovima za povratak

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
Dalibor Paus (snimio M. MIJOŠEK)

Dalibor Paus (snimio M. MIJOŠEK)


Nakon velikog političkog potresa koji ga je zadesio na zadnjim lokalnim izborima, IDS je ovoga ljeta krenuo u obnovu te na unutarstranačkim izborima izabrao nove ljude koji imaju zadaću pokušati ispraviti učinjene pogreške i kreirati stranačke politike kojima će vratiti povjerenje birača. Na čelu tih vjesnika nužnih promjena u stranci već nekoliko mjeseci nalazi se novi predsjednik IDS-a Dalibor Paus s kojim ovaj razgovor nismo mogli započeti bez osvrta na jedan od izbornih repova. IDS je u Vodnjanu ostao bez svog nedavnog kandidata za gradonačelnika Filipa Macana, te je prvo pitanje u našem razgovoru za njega bilo - što se to događa u redovima vodnjanskog IDS-a.

- Mislim da su ovi nesporazumi u vodnjanskom IDS-u samo zadnji odjeci onoga što nam se dogodilo u svibnju. Mi smo nakon lokalnih izbora imali unutarstranačke izbore. Novi predsjednik je preuzeo vodnjansku podružnicu i tu se vide pomaci. Vijećnici su aktivni, a sporna nije ni konkretna situacija vezana uz podršku proračunu koji je predložio gradonačelnik Pastrovicchio. U zadnjih dvadesetak godina u većini jedinica lokalne samouprave, pa i u Vodnjanu, praksa je da sve stranke neovisno o tome jesu li u oporbi ili na vlasti, podrže prijedloge proračuna. Stoga podrška IDS-a vodnjanskom proračunu nije politička poruka. Gradska vijeća nisu, niti trebaju biti, mjesta sukoba po svaku cijenu i mislim su naši vijećnici u Vodnjanu procijenili da u ovom trenutku trebaju podržati proračun i dati priliku novom gradonačelniku da realizira svoje ideje i obećanja. To ni u kom slučaju ne mijenja našu poziciju u tom gradu, niti činjenicu da namjeravamo biti ozbiljna i dosljedna oporba.

- Kako vi gledate na Filipa Zoričića, Damira Kajina, Suzanu Jašić i ostale gradonačelnike i načelnike koji su pobijedili vaše kandidate na prošlim izborima? Jesu li oni isključivo politički protivnici ili, ako se za to stvore pretpostavke, i potencijalni partneri?  

- Iskreno, nikoga od tih ljudi ne gledam kao nekoga s druge strane. Bez obzira nalazimo li se u nekoj jedinici lokalne samouprave na vlasti ili u oporbi, naš je cilj da kvalitetnim radom i prijedlozima doprinesemo razvoju te sredine. Naravno, tamo gdje smo u oporbi jasnije i glasnije ćemo ukazivati na sve ono za što smatramo da nisu dobra rješenja, te davati kvalitetne prijedloge. Međutim, druge političke opcije nipošto ne doživljavamo kao neprijatelje, već naprotiv držim da smo suradnici na istom poslu. A to je rad na boljoj i uspješnijoj Istri.

- U nekoliko sredina bili ste relativni pobjednici izbora za gradsko vijeće, ali je već po objavi rezultata bilo jasno da ćete u oporbu jer nećete moći pronaći koalicijskog partnera. Činjenica je da je IDS danas u Istri stranka bez koalicijskog potencijala. Imate li plan kako to promijeniti?

- U većini sredina na koje ciljate mi smo za najozbiljnije izborne suparnike imali nezavisne liste ili kandidate kojima je agenda bila biti kontra IDS-a kao stranke koja je dugo vremena na vlasti. Na žalost, kako se meni čini, iza toga nije stajao nekakav drugi sadržaj, nove ideje ili vizija razvoja tih jedinica lokalnih samouprava u nekom drugom smjeru. Isključiva želja bila im je skinuti IDS s vlasti te je tom kontekstu bilo nerealno očekivati da oni s nama uđu u nekakve suradnje ili koalicije. Međutim, ostajemo otvoreni za suradnju, a svaka kvalitetna ideja koja dolazi iz tih političkih opcija kojima su građani dali povjerenje, od nas će biti prihvaćena.

- Jasno je ste vi otvoreni i zainteresirani za suradnju, ali kako s druge strane pronaći partnera?

- Pa gledajte, za sve treba proći određeno vrijeme, pa i te nove opcije moraju proći jednu transformaciju iz aktivističkog i oporbenog, u upravljački mod. Potrebno je vrijeme da bi shvatili da je realnost upravljanja ponešto drugačija od onog što su oni zamišljali, a onda će shvatiti da nije sve samo crno ili samo bijelo, te da su se i naši gradonačelnici i načelnici, u danim okvirima, trudili raditi najbolje što je moguće. Vjerujem da će se onda promijeniti i njihov stav prema samom IDS-u.

- Nakon lokalnih izbora poručivali ste biračima da ste shvatili njihovu poruku. Koja je to poruka?

- Poruka birača bila je da se moramo brže mijenjati i prilagođavati svoje politike potrebama naših građana. Poruka je isto tako da nisu prepoznali, jer mi očito nismo dovoljno dobro komunicirali, sve ono što smo napravili i sve one razvojne projekte koje smo proveli. Vrlo brzo i vrlo lako se uzme pod normalno nešto što se stvaralo godinama, ali se zato lako vidi sve ono što nije napravljeno, pogotovo ako se ne uspoređujemo s drugim jedinicama lokalne samouprave po drugim županijama. Jasno je i da je u nekim sredinama trebalo ponuditi neke nove ljude i nove politike, što mi očito nismo na vrijeme prepoznali.

- Smjena generacija koja se dogodila 2017. godine bila je vrlo uspješna, je li pogreška bila u tome što je ona bila samo djelomična?

- Rezultati zadnjih izbora pokazali su da je u svim sredinama u kojima je napravljena tranzicija i u kojima smo 2017. godine išli s novim licima, IDS, uz visoke postotke, u već u prvom krugu osigurao nastavak mandata. Vjerojatno je i u drugim sredinama trebalo tako nešto napraviti već tada. Činjenica je da je naš veliki kapital pobjeda naše županijske liste u svim gradovima i gotovo svim općinama, a to jasno govori da mi nismo izgubili biračko tijelo i da smo i dalje uvjerljivo prvi politički izbor među Istrijana.

- Učinjene greške zahtijevale su promjene, a jedna od glavnih je i vaš dolazak na čelu stranke. Kako ste se u ovih nekoliko mjeseci snašli u toj ulozi i uspijevate li članovima nametnuti svoj stil upravljanja IDS-om?

- Stava sam da se stil ne nameće, odnosno da svatko od nas ima svoj karakter i način na koji pristupa poslu i rješavanju problema. Svi u IDS-u shvatili su da su promjene nužne. Shvatili su da se i politika i stranka moraju promišljati i voditi na jedan drugačiji i novi način. Uzevši u obzire rezultate izbora, baš kao i nakon loše nogometne sezone, nekako je najprirodnije promijeniti trenera. To se dogodilo i u IDS-u i ja se nadam da ćemo se uspjeti konsolidirati i bolje artikulirati našu viziju razvoja Istre i Hrvatske, te biti prepoznati od građana kao oni koji mogu najkvalitetnije upravljati našom županijom. Smatram da je za napredak Istre IDS potreban.

- Postoje li danas u IDS-u podjela na Miletićeve i Pausove ljude?

- Ne, takva podjela ne postoji. IDS je velika stranka, ima puno članova i, znate kako se kaže; "Ni se još rodija, ki je svakemu zgodija". Nekome više možda odgovara moj način rada, nekome je više odgovarao način rada Nina Jakovčića ili Borisa Miletića, ali mislim da smo prilično ujedinjeni na tome da moramo sinergijski nastupiti i vratiti povjerenje građana.

- Vaš prethodnik Miletić danas je istarski župan. Kakvi su vaši odnosi i računa li IDS i dalje ozbiljno i na njega?

- Odnosi su korektni i dobri kakvi su bili i ranije. Županija, a i sve jedinice lokalne samouprave su bitne poluge za provođenje politika IDS-a i sigurno ne bi bilo dobro da na relaciji središnjica stranke - županija stvari ne funkcioniraju kako treba. Župan Miletić je uostalom, zajedno s ostalima, član predsjedništva IDS-a, i bitno je da to funkcionira kako bi IDS mogao ponuditi građanima najbolje moguće politike.

- Među članovima i simpatizerima IDS-a na neki način mitsku poziciju ima počasni predsjednik stranke Ivan Jakovčić. S obzirom na signale da mu je dosadila politička mirovina, nalazi li se i on u nekim vašim planovima?

- Mislim da je on vrlo zainteresiran za politiku, ali uostalom bilo bi vrlo neobično da nije. Više od 20 godina bio je predsjednik IDS-a i na raznim visokim mjestima u domaćoj i međunarodnoj politici, te je takvoj jednoj osobi sigurno vrlo teško isključiti se iz politike, odnosno u ovakvoj situaciji u kojoj smo se mi našli ostati bez emocija ili vlastitog mišljenja i stava. Sigurno je da mu je stalo da stranka koju je gradio i vodio funkcionira i bude što kvalitetnija i sigurno u tom segmentu meni i novom vodstvu on može jako puno pomoći svojim iskustvom i savjetima.

- U Puli je IDS nakon 16 godina preselio u oporbu i utisak je da je to pozicija u kojoj se zasad uopće ne snalazite, odnosno da stranka u ovih pola godina na neki način hibernira. Nije li pulskom IDS-u vrijeme za buđenje i aktivnije sudjelovanje u svemu onome što se u gradu događa?

- Rekao bih da je u Puli jedna zanimljiva situacija. Pozicija još nije shvatila da je na vlasti, a mi očito nismo shvatili da smo opozicija. Obostrano se treba prilagoditi na novu situaciju i vjerujem da će naši vijećnici svakom sjednicom biti sve aktivniji, te svojim radom doprinijeti kvaliteti odluka koje se budu donosile. Rekao bih da je situacija u pulskoj podružnici dobra. Nešto je manja vidljivost samog predsjednika Dekovića, što proizilazi i iz činjenice da nije član gradskog vijeća, ali vjerujem da će se vremenom to izbalansirati.

- Situacija u Puli ni u vladajućoj koaliciji nije idilična. Koja će biti pozicija IDS-a ako dođe do pucanja tog braka?

- Moto koalicije koja je trenutno na vlasti u Puli je bio svi kontra IDS-a. To nije dovoljno jako ljepilo koje će pokrpati razlike u njihovom ideološkom i operacionom pristupu radu u gradu. I to je stvarni problem te koalicije jer više nismo mi oni koji stvaraju koheziju unutar te trojke. Vezano uz konkretnu situaciji sa zadnje sjednice pulskog Vijeća, koja je očito bila kap koja je prelila čašu u njihovim odnosima, držim da svaka jedinica lokalne samouprave treba strateški promišljati kako upravljati svojim nekretninama jer prije ili kasnije će se taj resurs iscrpiti do kraja. U tom smislu mislim da je zahtjev Dušice Radojčić bio jedan razuman pristup toj stvari, ali kao čelnik jedne općine svjestan sam i odgovornosti koju ima gradonačelnik za upravljanje gradom i punjenje proračuna. Mislim da su oni to pitanje trebali riješiti puno prije sjednice vijeća, unutar četiri zida. Međutim, mi se sigurno ne želimo miješati u njihove međukoalicijske odnose. Mislim da ni građanima, ni bilo kome drugome ne odgovaraju novi izbori. Građani su svoje rekli prije samo šest mjeseci i zaslužuju da vide što su izabrali, a mi ćemo se truditi svemu tome dati naš pozitivan doprinos.

- Što je s nacionalnom politikom? IDS je od devedesetih do danas homogenizirao svoje birače na otporu HDZ-u, a na kraju se pokazalo da su za vas puno opasnije one političke opcije koje ste smatrali bliskima, pa i partnerom.

- Mi nismo nikad homogenizirali birače protiv HDZ-a, već smo ih homogenizirali protiv politike centralizacije i odlučivanja o svemu i svačemu iz jednog centra moći. Mi smo se već prije 20 godina zalagali za novi i decentraliziraniji sustav lokalne uprave i samouprave koji će omogućiti da se određeni problemi rješavaju na lokalnoj razini i da to bude adekvatno financirano. Nedavno sam čuo izjavu gospodina Čačića, koji je trenutno dio vladajuće koalicije, u kojoj kaže da je ova država bolesno centralizirana. Dakle, na nacionalnoj razini počelo se uviđati ono na što smo upozoravali prije više od dva desetljeća, a mislim da je jedan od poticaja za to način na koji ćemo povlačiti sredstva iz EU. Kako se ta sredstva ne mogu povlačiti iz jednog centra, tako mislimo i ona sredstva kojima se proračun puni, naravno zajedno s ovlastima, moraju biti decentralizirana. IDS će predložiti osnivanje saborskog odbora za reformu lokalne i regionalne samouprave u kojem bi sudjelovale sve parlamentarne stranke kako bi što prije krenuli s nužnim promjenama.

- Na nacionalnoj razini već drugi ste mandat u opoziciji, no utisak je da ta pozicija ni vama kao stranci, a ni Istri ne donosi ništa. Kakva će ubuduće biti politika IDS-a prema središnjim vlastima?

- Pretpostavljam da ciljate na mogućnosti suradnje s HDZ-om?

- Pa između ostalog i to, ali i generalno na stav prema suradnji sa strankama koje će u budućnosti obnašati vlast.

- Ono što sigurno nije dobro, to je da u Hrvatskoj na nacionalnoj razini nema prave oporbe. Nama je svakako u interesu da surađujemo sa svakom vladom, bila ona lijeva ili desna i da ta vertikala: vlada - regionalna razina - lokalna razina, funkcionira. U interesu nam je da se jednako i ravnomjerno poštuju potrebe svih naših županija i u tom kontekstu sigurno suradnja s vladom, bila ona lijeva ili desna, mora biti optimalna. Što se tiče samog HDZ-a prevelike su ideološke razlike da bi moglo doći do nekakve koalicije. Još se nije dogodilo da im fale ruke u Saboru, ali ako im se to i dogodi, ne mogu računati na naše jer su jednostavno te razlike prevelike. U svakom slučaju ova Vlada koja je trenutno na vlasti prepoznala je projekte koje smo zagovarali i u tom smislu od svih dosadašnjih vlada je sigurno najviše napravila.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter