povećane jednokratne naknade

BUZET Svakom petom i sljedećem djetetu po 11.000 kuna

Lani se rodilo rekordno malo djece. Ozbiljan je to problem i stoga moramo kombinirati sve mjere da prije svega mlade zadržimo u rodnom kraju. Jer događa nam se da po završetku studija pola svake generacije ostaje izvan Buzeta, kaže gradonačelnik Damir Kajin

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO  
snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO

snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO


Buzet se suočava s lošim demografskim trendovima. U gradu na sjeveru negativan je prirodni prirast, lani je rođeno 41 dijete, a umrlo je 69 građana. Nagli je to pad novorođenčadi u odnosu na dvije prethodne godine kada je rođeno po 55 mališana ili u odnosu na rekordnu 2008. godinu kada ih je rođeno čak 75.

Trendovi nisu dobri, reći će gradonačelnik Damir Kajin. Znatno je više umrlih nego rođenih. Iako je u Gradu Buzetu 30 do 40 stanovnika više nego 2011. godine kada ih je prema popisu bilo 6.133, činjenica je, kaže gradonačelnik, da se prošle godine rodilo rekordno malo djece.

- Ozbiljan je to problem i stoga moramo kombinirati sve mjere da prije svega mlade zadržimo u rodnom kraju. Jer događa nam se da po završetku studija pola svake generacije ostaje izvan Buzeta. Nikada u povijesti Buzet nije isplaćivao više stipendija srednjoškolcima i studentima, čak 119 stipendija u ovom trenutku. Roditelji i Grad silno ulažu u mlade, a na kraju oni svoj radni vijek nastavljaju izvan rodnog grada. Svakako im treba ponuditi nešto atraktivno, shodno mogućnostima, naravno. Jer već danas nam se događa da se bez dvjesto, a u nekim razdobljima i tristotinjak agencijskih radnika, ne može održavati gospodarski život, izjavio je Kajin.

Prvi puta nakon deset godina u Buzetu su korigirali visinu jednokratne novčane pomoći za novorođeno dijete i uveli neke nove kategorije. Tako visina jednokratne naknade za prvo dijete u ovoj godini iznosi 2.000 kuna i ona je jedina nepromijenjena, ali zato za drugo dijete iznosi 3.000 kuna, za treće i četvrto dijete 4.000 kuna, a za peto i svako sljedeće dijete, što je novost, čak 11.000 kuna. Sredstva se isplaćuju jednokratno izuzev iznosa od 11.000 kuna od kojeg će se 4.000 kuna isplatiti jednokratno, a preostalih 7.000 kuna isplaćivat će se u jednakim iznosima od po 200 kuna mjesečno tijekom sljedećih 36 mjeseci do navršene treće godine djetetova života. Međutim, ukoliko dijete počne koristiti uslugu vrtića ili dadilje, roditelju prestaje pravo na nastavak isplate mjesečnih iznosa od dana početka korištenja tih usluga. U cilju promicanja pronatalitetne politike u ovogodišnjem proračunu za te je namjene ukupno osigurano 158.000 kuna.

- Znam da ova mjera nije preporodna, ali u kombinaciji s drugim mjerama može biti poticajna. S tisuću kuna više za treće i četvrto dijete ili 11.000 kuna za peto, sigurno se Buzetu neće dogoditi baby boom. Mi moramo razmišljati da mladim obiteljima za simboličnu jednu kunu po kvadratu ili po parceli, dodijelimo 600-tinjak četvornih metara parcele, gdje će graditi svoju kuću i na taj način ih vezati uz Buzet. I tu moramo vidjeti primjere dobre prakse kako to izgleda u stvarnosti, od Bala pa nadalje. Onaj koji sebi gradi kuću, taj će ostati, taj će se vratiti, taj neće otići, a ionako danas odlaziti na posao u 35 kilometara udaljeni Pazin ili 50-ak kilometara udaljenu Rijeku više ne predstavlja problem.

U to se moraju uključiti i javne tvrtke od vodovoda, elektre, odvodnje pa do grada i županije. Kreće izgradnja dvanaest POS stanova kojoj pristupamo konzervativno. Nudila nam se mogućnost da krenemo s dvadesetak stanova, međutim ako ih ne prodamo na tržištu, trebao bi ih otkupiti Grad za što nemamo novaca, a za dvanaest stanova smo sigurni da ćemo naći potencijalne kupce. Paralelno na području Grada Buzeta ide gradnja još tridesetak stanova. Nama je na jedan način problem i sustav obrazovanja jer sve studente društvenih znanosti Buzet ne može zaposliti. Vapimo međutim za studentima prirodnih znanosti, tehničkih pogotovo, rekao je Kajin.

Normalno da se ove mjere kombiniraju s drugim mjerama, dodao je gradonačelnik te rekao da tu prije svega misli na vrtić čija je ekonomska cijena krajem prošle godine bila 2.660 kuna mjesečno. Roditelji za vrtić trenutno plaćaju 570 kuna po djetetu, za jaslice 590 kuna, dok se ostalo financira iz proračuna. Zbog rasta troškova, cijena energenta, hrane, i ova će se cijena doduše morat blago korigirati, ali, naglasio je Kajin, na način da bude uvjerljivo najniža u Istri.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter