Novi CTG uređaj u ginekološkoj ambulanti (Snimila: G. ČALIĆ ŠVERKO)
Istarski domovi zdravlja i Grad Buzet kupili su, za potrebe ginekološke ambulante buzetskog Doma zdravlja, novi CTG uređaj. Trudnicama s područja Buzeštine omogućili su time da trudničke ginekološke preglede u potpunosti obavljaju u Buzetu.
CTG uređaj, vrijedan 23.000 kuna, u najvećoj je mjeri financiran iz gradskog proračuna u iznosu od 15.000 kuna, dok je preostali iznos financiran sredstvima Istarskih domova zdravlja.
Bilježi trudove i otkucaje srca
- Zahvalni smo za ovaj CTG uređaj jer nam puno znači. Do sada ga nismo imali. Bilježi trudove i otkucaje srca ploda i to nam je važna pretraga u drugoj polovici trudnoće. Trudnice više ne moramo slati u Rijeku na ovu pretragu, već je možemo napraviti u Buzetu u ambulantnim uvjetima, izjavila je Marina Blažević, specijalist ginekologije i opstetricije.
- Nadam se da će ulaganja u ginekološku ambulantu biti prepoznata i da ćemo uskoro u Buzetu imati buzetsku ginekološku ordinaciju, a ne ispostavu porečke, kao što je to sada slučaj. Postane li ordinacija, radila bi minimalno tri dana u tjednu, za razliku od sada kada radi samo dva dana, rekla je dogradonačelnica Ana Pernić.
Buzetska ispostava Istarskih domova zdravlja u proteklih je nekoliko godina doživjela pravi procvat, zaposleni su pedijatar, radiolog, stomatolog, tri magistra farmacije i dvije liječnice obiteljske medicine, svi redom mladi Buzećani koji su se po završetku fakulteta i specijalizacije zaposlili u buzetskom Domu zdravlja. Time je znatno porasla kvaliteta usluge kao i zdravstveni standard stanovništva Buzeštine.
Opremanje ginekološke ambulante
Timu liječnika pridružila se i mlada Buzećanka Marina Blažević, specijalist ginekologije, koja je preuzela vođenje buzetske ginekološke ambulante, a koja je dobro poznata velikom broju Buzećanki jer već godinama, u okviru Savjetovališta za djecu, mlade i obitelj, drži predavanja budućim roditeljima na tečajevima za trudnice.
Kvaliteta ginekologije u buzetskom Domu zdravlja povećala se ne samo u organizacijskom smislu, već i u samoj opremi. Naime, Istarski domovi zdravlja i Grad Buzet, prošle su godine zajedničkim sredstvima kupili i novi ultrazvučni aparat, koji prvenstveno služi ginekološkoj ambulanti.
- Posebno treba istaknuti odličnu suradnju s buzetskom ispostavom Istarskih domova zdravlja te zasluge Elvisa Černeke, voditelja buzetske ispostave, zahvaljujući čijem entuzijazmu i upornosti, buzetski Dom zdravlja, u posljednjih nekoliko godina, Buzećanima nudi iznimno kvalitetnu uslugu, izjavila je dogradonačelnica Pernić.
Grad Buzet, naglasila je također Pernić, dugi niz godina unutar svog proračuna osigurava sredstva za nadstandard u zdravstvu. Ove godine za sufinanciranje zdravstvenih usluga u gradskom proračunu osigurano je ukupno 419.431 kuna. Za sufinanciranje hitne medicinske pomoći iz Proračuna se izdvaja 74.020 kuna. Za dolazak specijalista internista 50.244 kuna te specijalista oftalmologa 20.000 kuna. Grad Buzet sufinancira uslugu zdravstvene njege s 12.000 kuna, a još 12.000 kuna rezervirano je za sufinanciranje privatne prakse fizikalne terapije i rehabilitacije. Sa 115.000 kuna financiraju se programi Savjetovališta za djecu, mlade i obitelj, 11.240 kuna izdvaja se za Savjetovalište za prehranu, a 6.000 kuna za Savjetovalište za spolno i reproduktivno zdravlje mladih. Za izgradnju i opremanje nove Opće bolnice u Puli osigurava se kapitalna pomoć za otplatu kredita u iznosu od gotovo 104 tisuće kuna.