KLJUČNA AKUMULACIJA ZA ISTRU

BUTONIGA NA JEDNOJ OD SVOJIH NIŽIH KOTA: Hoće li na ljeto biti problema s opskrbom vode? 

Raspoložive količine u akumulaciji do biološkog minimuma početkom godine iznosile su manje od 4 milijuna kubika. Radi svega toga, sredinom siječnja počele su pripremne aktivnosti oko punjenja akumulacije Butoniga vodom iz izvora Bulaž. Do danas je u akumulaciju upušteno oko 500.000 kubika vode, a njeno prihranjivanje nastavlja se i dalje tako da je Butoniga trenutno na koti od 36,78 metra nad morem, kaže direktor Istarskog vodovoda Mladen Nežić

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Akumulacija Butoniga (Snimio Danilo Memedović)

Akumulacija Butoniga (Snimio Danilo Memedović)


Akumulacija Butoniga, ključna za vodoopskrbu Istre u špicama turističke sezone, na jednoj je od svojih nižih kota. Nepovoljne hidrološke prilike tijekom prošle godine kao i u siječnju ove godine, a samim time i stanje u akumulaciji Butoniga, potaknule su Istarski vodovod Buzet da ozbiljno počne razmišljati o osiguranju dodatnih količina vode za potrebe neometane distribucije, naročito tijekom ljetnih mjeseci kada je u prosječnim turističkim sezonama potrošnja vode četiri puta veća, a na pojedinim dijelovima zapadne obale Istre, sedam pa i deset puta veća nego u zimskim mjesecima.

Godišnji prosjek padalina na akumulaciji Butoniga je 1.021 mm po metru kvadratnom da bi tijekom prošle godine ta količina spala na svega 826 mm po metru kvadratnom, a u siječnju ove godine, koji je i inače mjesec s najmanje oborina, na svega 6,5 mm. Ovakva situacija je rezultirala nedostatnim količinama vode u akumulaciji.

Sušna 2012.

- Početkom godine nivo akumulacije bio je tek 20 centimetara viši u odnosu na isto razdoblje sušne 2012. godine kada je Istra tijekom ljeta imala zadnju redukciju vode. To je bio znak da hitno moramo osigurati dodatne količine vode u akumulaciji. Godišnje se na postrojenju Butoniga preradi od 4,5 do 6 milijuna kubika vode. Raspoložive količine u akumulaciji do biološkog minimuma početkom godine iznosile su manje od 4 milijuna kubika.

Radi svega toga, sredinom siječnja počele su pripremne aktivnosti oko punjenja akumulacije Butoniga vodom iz izvora Bulaž, a krajem siječnja počelo je i punjenje akumulacije, i to količinom od 170 do 300 litara vode u sekundi. Do danas je u akumulaciju upušteno oko 500.000 kubika vode, a njeno prihranjivanje nastavlja se i dalje tako da je Butoniga trenutno na koti od 36,78 metra nad morem, kaže direktor Istarskog vodovoda Mladen Nežić.

Ove godine, kaže Nežić, ponovno se pokazala svrsishodnost značajnih ulaganja u povezivanje resursa u dolini rijeke Mirne upravo kako bi se moglo prevenirati u ovakvim nepovoljnim hidrološkim prilikama. Ono što daje optimizam je stanje izdašnosti ostalih resursa koje se koriste za potrebe vodoopskrbe. Tako je izdašnost izvora Gradole preko 2.000 litara vode u sekundi, dok je 2012. godine bila tek 450 litara vode u sekundi, a izvora Sv. Ivan preko 1.300 litara vode u sekundi. Čak i da do ljeta ne padne ni kap kiše, trebali bi izdržati do kraja sezone.

- S obzirom na trenutno stanje izvora, uz dodatne količine vode koje će se osigurati u akumulaciji Butoniga iz izvora Bulaž, možemo sa sigurnošću reći da će vodoopskrba i ove godine biti sigurna te da će količine vode biti dostatne za podmirivanje potreba svih naših potrošača, izjavio je Mladen Nežić.

18 milijuna kubika vode

Istarski vodovod sa sjedištem u Buzetu djeluje na području 28 gradova i općina te dijelu općine Pićan, a godišnje, uključujući i vodu koju distribuira Vodovodu Pula te Rižanskom vodovodu Kopar, prodaje oko 18 milijuna kubika vode. Ubrajaju ga među četiri najveća vodovoda u Hrvatskoj, s 2.410 kilometara mreže i 72.229 potrošnih mjesta.

U vodoopskrbni sustav Istarskog vodovoda uključena su tri glavna izvora u dolini Mirne te akumulacija Butoniga. Izvor Sv. Ivan u Buzetu, Gradole u donjem toku rijeke Mirne te izvor Bulaž kod Istarskih toplica koji se koristi samo kao pričuvno izvorište za prihranjivanje izvora Gradole, odnosno sustava Sv. Ivan te akumulacije Butoniga.

Akumulacija Butoniga na istoimenoj je pritoci rijeke Mirne, nizvodno od mjesta gdje se sastaju njezina tri glavna bujična ogranka: Butoniga, Dragućki i Račički potok. Izgrađena je kao višenamjenski objekt sa dvije osnovne namjene, vodoopskrba i obrana od štetnog djelovanja vode u smislu zadržavanja vodnih valova.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter