Akademija održivog turizma labin

Idealno je vrijeme da iznajmljivači naprave stanku i promisle o kvaliteti svojih usluga, ali i dugoročnom razvoju

| Autor: Branko Biočić
(Snimio Branko Biočić)

(Snimio Branko Biočić)


Zbog kontinuiranog povećanja interesa gostiju za održivim smještajem i održivim turističkim sadržajima, a zbog važnosti i iznimno velike uključenosti mikro i malih poduzetnika u aktivnosti turističkog sektora te važnosti transformacije ovog sektora prema održivom poslovanju pokrenuta je tijekom 2024. godine Akademija održivog turizma (AoT). Osnivač je Centar održivog poslovanja kao društveno poduzeće iz Pule.

Cilj je stvaranje zajednice svih dionika koji baziraju svoje poslovanje na jasno razvijenim postavkama održivog poslovanja, a preduvjet za to zadovoljna je i osviještena zajednica iznajmljivača odnosno domaćina kao ambasadora održivog razvoja. Sredinom travnja, kada pripreme za nadolazeću turističku sezonu ulaze u završnu fazu, idealno je vrijeme da iznajmljivači naprave kratku stanku i promisle o kvaliteti svojih usluga, ali i dugoročnom smjeru razvoja svog poslovanja.

(Snimio Branko Biočić)Zadnji dan Akademije održivog turizma održan je u vinariji Juričić u Bartićima(Snimio Branko Biočić)

Upravo je prvoj polovici travnja, u Multifunkcionalnoj dvorani Doma Poldrugo Valentin u Nedešćini, održana Akademija održivog turizma, edukativni program koji je privatnim iznajmljivačima i OPG-ovima pružio priliku da na vrlo konkretan i iskustven način nauče kako održivost integrirati u svoje svakodnevno poslovanje. Kroz pažljivo osmišljene tematske module, obrađene su ključne teme iz područja održivog turizma.

-Za Labinštinu kao destinaciju, Akademija je označila važan korak prema još snažnijem usmjerenju na održivi turizam kao temelj daljnjeg razvoja lokalne zajednice. Koncept i program Akademije osmislili su vrhunski stručnjaci i predavači s bogatim praktičnim iskustvom i znanjem iz područja ekološke, socio-kulturne i financijske održivosti. Cilj edukacije bio je potaknuti privatne iznajmljivače na društveno odgovorno poslovanje koje će dugoročno doprinijeti očuvanju prirodnih i kulturnih resursa te podići kvalitetu ponude u skladu s načelima održivog razvoja.

(Snimio Branko Biočić)Alan Šišinački, organizator i jedan od predavača (Snimio Branko Biočić)

Imali smo priliku i čast raditi sa još jednom izvanrednom generacijom polaznika Akademije održivog turizma koji svoju budućnost vide kao ambasadori održivog turizma. Nakon usvajanja teoretskog koncepta svi polaznici su kroz praktičan rad bili fokusirani na izradu svojih individualnih akcijskih planova 2025-2030 kako bi imali mjerljivu osnovu za našu buduću suradnju fokusiranu na konkretna poboljšanja, rekao je Alan Šišinački ispred Akademije održivog razvoja i jedan od predavača.

Uz Alana Šišinačkog, kao inicijatora Akademije i predavača za modul "Zelena tranzicija", iznajmljivačima su druge teme predstavili dr.sc. Dolores Pušar Banović (modul "Održive financije"), Manuela Hrvatin (modul: "Kultura i turizam") te Domagoj Ostović (modul "Komunikacija, prodaja i brendiranje").

(Snimio Branko Biočić)Domagoj Ostović drži predavanje polaznicima Akademije (Snimio Branko Biočić)

Akademiju je otvorila gostujuća predavačica sa Instituta za turizam doc.dr.sc. Mira Zovko temom Održivi turizam, dok je Akademiju zatvorio gostujući predavač Igor Macan, poznat kao pokretač konferencije Rental Revolution koji je održao predavanje: "Što u turizmu možemo napraviti, da nam svima bude bolje?".

(Snimio Branko Biočić)Igor Macan, jedan od predavača (Snimio Branko Biočić)

Akademiju je organizirao Centar održivog poslovanja u partnerstvu sa Turističkom zajednicom Istarske županije i Istarskom Regionalnom Energetskom Agencijom (IRENA) u sklopu projekta Interreg IT-HR Awaster za promicanje prinicipa kružnog gospodarstva te uz sponzorstvo Raiffeisen Bank d.d. Ono što Akademiju održivog turizma čini posebno vrijednom i drugačijom od klasičnih edukacija jest činjenica da su se predavanja i radionice odvijali kroz dva tjedna. Takav raspored omogućio je dublji, temeljitiji i stručniji pristup svakoj temi, bez žurbe i površnosti. Svaki tematski modul vodio je stručnjak iz dotičnog područja, ne samo s teorijskim znanjem, već i s bogatim praktičnim iskustvom, što je polaznicima omogućilo da kroz konkretne primjere vide kako se načela održivog turizma mogu uspješno primijeniti u stvarnom poslovanju.

(Snimio Branko Biočić)Predavači Alan Šišinački, Domagoj Ostović, Manuela Hrvatin, Dolores Pušar Banović i Igor Macan (Snimio Branko Biočić)

Iznajmljivači i vlasnici OPG-ova su imali priliku usavršavati se kroz raznovrsne module, uključujući osnove održivog razvoja, zakonske obveze iznajmljivača, zelenu tranziciju (obuhvaćene teme bile su zero waste koncept, plastic-free praksa, proizvodnja i ušteda električne energije, promocija i zaštita pitke vode, čišćenje smještajnih jedinica ekološkim sredstvima,…), pravni oblici obavljanja turističke djelatnosti, izračuni povrata investicija i modeli financiranja iznajmljivača, kultura i turizam, storytelling u turizmu i interpretacija baštine, holistički pristup turizmu, primjeri dobre i loše prakse, kako učinkovito komunicirati sa gostima, kako uspješno prezentirati svoju ponudu, kako stvoriti identitet i priču, kako zadržati goste i stvoriti lojalnost, i sl.

Posebnu vrijednost Akademije činio je i mentorski rad, svaki je polaznik, uz podršku stručnjaka, razvio vlastiti akcijski plan za unaprjeđenje održivosti u svom poslovanju. Mentori će iznajmljivače nastaviti pratiti i u idućem razdoblju, s ciljem evaluacije napretka nakon godinu dana. Iskustva polaznika Akademije svjedoče o tome koliko je važno ulagati u znanje, razmjenu ideja i zajednički rast. Mnogi su istaknuli kako im je sudjelovanje u Akademiji otvorilo nove perspektive, potaknulo ih na konkretne promjene i dalo im osjećaj pripadnosti zajednici koja dijeli iste vrijednosti. Posebno su cijenili praktičnu primjenu tema, mogućnost direktne komunikacije s vrhunskim stručnjacima, kao i podršku kroz mentorski rad.

(Snimio Branko Biočić)Manuela Hrvatin, jedna od predavačica (Snimio Branko Biočić)

Akademija održivog turizma u Nedešćini nije bila tek edukacija, bila je to prilika za osobni i profesionalni razvoj, prostor za dijalog, povezivanje i stvaranje temelja za održivu budućnost turizma. S obzirom na entuzijazam polaznika i uspješan prvi ciklus, Akademija ima sve preduvjete da postane trajna platforma za obrazovanje i suradnju na području održivog turizma, ne samo na Labinštini, već i šire.

- Hvala Alanu, ali i ostalim predavačim na prezentaciji i informacijama koje su podijelili sa nama. Ne mogu se pohvaliti da sam do sada bio inspiriran ili previše potaknut zelenom propagandom kojom nas mediji bombardiraju, dapače u nekim segmentima su proizveli efekt otpora. Nakon njegove prezentacije u kojoj je između ostalog prikazao kako malim i što je još važnije praktičnim koracima možemo započeti promjenu, a k tome i dignuti standard naše ponude na višu razinu, počeo sam stvarati simpatiju prema konceptu održivosti i moram reći da si me baš inspirirao. Mislim da sam osvijestio sliku o stvarnoj situaciji i ciljevima kojima bi trebali težiti, rekao je Korado Vlačić iz Labina, vlasnik kuće za odmor.

(Snimio Branko Biočić)Korado Vlačić, privatni iznajmljivač iz Labina (Snimio Branko Biočić)

Više nego zadovoljna bila je i vlasnica OPG-a i kuće za odmor Daniela Matelić Kozlović:

-Jako sam oduševljena sadržajem i načinom predaje znanja i iskustva u programu AOT. Zapravo su to ideali, koji su me pratili od samog početka iznajmljivanja. Drago mi je, da se ovakav model pokrenuo sa kompetentnom Akademijom, koja nudi kvalitetna znanja i okuplja motivirane i interesantne iznajmljivače, rekla je Daniela.

(Snimio Branko Biočić)Daniela Matelić Kozlović, vlasnica OPG-a i kuće za odmor iz Snašića (Snimio Branko Biočić)

Akademija je kako i priliči, svečano završila u labinskoj Vinariji Juričić modulom "Od vrta do stola" uz predstavljanje i degustaciju proizvoda lokalnih OPG-ova. Organizatori i partneri Akademije, svjesni ključne uloge koju održivost ima u dugoročnom razvoju i otpornosti turizma, najavljuju nove cikluse Akademije održivog turizma. U planu su i dodatne edukacije te tematske radionice koje će produbiti znanja i ponuditi konkretna rješenja za izazove s kojima se susreću iznajmljivači i drugi turistički dionici. Cilj je kontinuirano jačati kapacitete lokalne zajednice te poticati stvaranje turizma koji poštuje ljude, prostor i resurse.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter