konferencija u pazinu

Radojčić i Jašić: "Hrvatska i Istra su na udaru organiziranog eko-kriminala"

| Autor: Glas Istre
(Promo)

(Promo)


"Nedavna uhićenja 'poduzetnika' koji su u našu zemlju ilegalno uvozili i odlagali opasni otpad dokazala su kako je Hrvatska na udaru organiziranog eko-kriminala. Država ga, na žalost, faktički dopušta, jer i dalje odobrava uvoz otpada, iako u Hrvatskoj nemamo dovoljno kapaciteta ni za obradu i reciklažu vlastitog otpada", poručila je s današnje konferencije za medije održane u Pazinu Dušica Radojčić iz Možemo!, predsjednica Odbora za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskog sabora. 

Radojčić je konferenciju održala zajednički sa Suzanom Jašić, gradonačelnicom Pazina u kojem je na prostoru bivše tvornice Istraplastike također nelegalno odložen otpad, što nadležno ministarstvo i državna tijela godinama ne rješavaju. 

"U svojem izvještaju od 2023. godine, talijanski Karabinjeri navode kako je Hrvatska među zemljama u koje se iz Italije uvozi opasni otpad i ilegalno odlaže u prirodi", upozorava Radojčić i navodi: "Zarade od ilegalnog odlaganja i izvoza opasnog otpada u okoliš su goleme i u stalnom porastu. Procjenjuje se kako su uhićeni samo u ovom posljednjem slučaju zaradili čak četiri milijuna eura". 

"Neobično je da uz sve te lako dostupne informacije o ilegalnoj trgovini otpadom i unatoč otkrivenim slučajevima zloupotrebe, nadležno ministarstvo ne primjenjuje striktniju kontrolu uvoza otpada iz inozemstva, a naročito iz Italije", pita Radojčić.

Podsjetila je i kako se o povezanosti talijanskih mafijaških obitelji s Istrom već i pisalo, konkretno o članovima zloglasne Camorre, klanu Casalesi, koji imaju poslove u Bujama i Umagu, povezane s lokalnim obiteljima. "Camorra u Istri nezakonito stečen novac pere i dodatno zarađuje kupujući nekretnine kojima se izmjenama prostornih planova potom diže vrijednost. Organizirani kriminal je, dakle, otkrio Hrvatsku i vodi poslove uz domaće suradnike", navodi zastupnica, dodajući "da te kriminalne organizacije idu tamo gdje ima korupcije i gdje je pravosuđe neučinkovito".

Radojčić je zbog ovog posljednjeg slučaja najavila da će predložit sazivanje sjednice saborskog Odbora kojem predsjeda, na kojoj će od Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije i Državnog inspektorata zatražiti odgovore na pitanja o tome koji je interes RH da nastavi odobravati uvoz otpada s obzirom da nema infrastrukturu za obradu i reciklažu niti svog otpada; što će Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije poduzeti kako bi saniralo zagađeno tlo na tri lokacije gdje je opasni otpad odložen i zakopan? Također, koji su iznosi financijskih jamstava bili određeni ovim tvrtkama obuhvaćenim istragom, a kolika je šteta koju će se morati platiti za sanaciju; i iznimno bitno, kakvi su propusti doveli do toga da je u ovoj ekološkoj katastrofi zlorabljena infrastruktura legalnog zbrinjavanja otpada.

"Osnaživanje borbe protiv organiziranog ekološkog kriminala je od ključne važnosti i moramo pokazati odlučnost u njegovom suzbijanju. Potrebno nam je bolje razumijevanje funkcioniranja tih mreža i njihovih metoda kako bi mogli hitno donijeti učinkovitije operativne odluke za njihovo suzbijanje", poručuje.

Podsjetila je i kako u Hrvatskoj postoje brojne druge crne točke koje se godinama ne rješavaju, što ne daje mnogo nade da će lokacije u Gospiću, Benkovcu i Poznanovcu, gdje je otkriveno odlaganje i zakapanje opasnog otpada, biti uskoro sanirane. 

U ovakvim slučajevima kada dođe do propasti tvrtke, za sanaciju nepropisno odloženog otpada odgovornost treba preuzeti država. Jer upravo je država i omogućila dozvole za uvoz otpada.

Iako na štete za okoliš i zdravlje ljudi jedinice lokalne samouprave godinama upozoravaju, država crne točke ne sanira, o čemu svjedoči i slučaj Pazina. 

O tom je ozbiljnom problemu nelegalno odloženog otpada na prostoru bivše tvornice Istraplastike govorila gradonačelnica Pazina Suzana Jašić: "Ovdje nije riječ samo o ekološkom, već sigurnosnom, zdravstvenom i pitanju vladavine prava. Nedopustivo je da nadležne institucije gotovo četiri godine šute ili međusobno prebacuju odgovornost, a nelegalno nagomilani otpad ostaje!"

Podsjetila je na povijest slučaja koji je počeo 2019. kad je tada novoosnovana tvrtka Natural Recycling Company d.o.o. od Istarske županije dobila dozvolu za obradu otpada  te je tijekom 2019. i 2020. godine uvezla otpad, uglavnom plastični, gume i tekstil. Na prostoru bivše Istroplastike, koju su imali u najmu, tada su nelegalno odložili čak četiri tisuće tona ilegalnog otpada iz Italije. 

Naglasila je kako Grad Pazin od pojave problema, pa čak i od vremena dok se otpad još dovozio,  neprekidno traži rješenje i apelira na nadležne institucije, ali do danas, na žalost, bez konkretnih pomaka.

"Bivše nadležno Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja upućuje nas na Državni inspektorat, a Državni inspektorat se, zbog pravnih i financijskih razloga, ne želi očitovati bez dogovora s Ministarstvom. K tome, Gradu Pazinu se ne priznaje status stranke u postupku. Takav birokratski krug ugrožava sigurnost naših sugrađana i okoliša", ističe gradonačelnica iz redova stranke Možemo!

"Tražimo da Fond za zaštitu okoliš i energetsku učinkovitost rezervira sredstva za uklanjanje ovog otpada, a Ministarstvo mora pokrenuti postupak sanacije. Ne smijemo čekati katastrofu. Požar u jednoj hali Istraplastike 23. travnja  2024. godine bio je upozorenje, a ugašen je zahvaljujući pravovremenoj reakciji djelatnika koji su radili na uređenju prostora i javnoj vatrogasnoj postaji Pazin. Opomena o mogućim posljedicama nečinjenja je i slučaj požara otpada u Osijeku koji se prije toga dogodio, a koji je uništio ogromne količine balirane plastike i izazvao ekološku katastrofu", poručila je Jašić.

Ne smijemo zanemariti da je ilegalno odlaganje otpada i njegov prekogranični promet oblik organiziranog kriminala protiv okoliša, kao što je, uostalom, ovih dana naveo i ministar unutarnjih poslova, a europske institucije, uključujući Europol, sve više istražuju kriminalne aktivnosti povezane s otpadom, zaključila je.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter