(Privatna arhiva)
Općina Brtonigla nastavlja s razvojem gospodarske zone Štrpe u kojoj je 11 parcela već dobilo svoje vlasnike, dok se trenutno izrađuje projektna dokumentacija za preostalu polovicu terena predviđenog za poduzetničku aktivnost.
- Plan je da što prije riješimo komunalnu infrastrukturu i projektnu dokumentaciju nakon čega ćemo moći ponuditi spremnu drugu polovicu poslovne zone budućim investitorima, rekao je načelnik Brtonigle Neš Sinožić.
Prvi dio projekta Štrpe počeo je prije nekoliko godina s ishođenjem građevinskih dozvola, parcelizacijom i izgradnjom infrastrukture, a ove godine bi prve tvrtke trebale početi s radom.
- Kako bi potaknuli proizvodnju, i u Općinu doveli prerađivačku industriju da što manje ovisimo o turizmu, na početku smo donijeli Odluku o povoljnjijim uvjetima prodaje nekretnina i mjera poticanja poduzetništva na području zone Štrpe. Na početnu cijenu odobreni su popusti i to 40 posto za primarni sektor tj. proizvodnju, 30 posto za sekundarne djelatnosti, tj. prerađivačku industriju, a za ostale je popust bio 15 posto uz dodatan poticaj za one koji zapošljavaju nove djelatnike. Uz to smo među Općinama s najmanjim komunalnim doprinosom u Istri. Na prvi natječaj javilo se sedam poduzetnika i uzelo svih 11 parcela. Nadamo se da ćemo sličnu situaciju imati i ove godine s drugom polovinom poduzetničke zone, kad bude spremna za natječaj. Veseli činjenica da već sada imamo upite raznih poduzetnika o uvjetima natječaja, objasnio nam je načelnik Sinožić.
U ovoj godini bi dva poslovna subjekta trebala početi s radom, dok su ostali u posljednjoj fazi ishodovanja građevinskih dozvola.
Jedna od tih tvrtki je Gelax d.o.o. iz Buja. Radovi na novom objektu u kojem će se proizvoditi prometna signalizacija su pri kraju tako da će u drugoj polovici godine pogon biti pušten u rad.
- S obzirom da trenutno radimo u iznajmljenom prostoru ideja, o preseljenju i proširenju kapaciteta je postojala već neko vrijeme. Poticaji i uvjeti natječaja koje je ponudila Općina Brtonigla bili su izuzetno povoljni tako da smo se odlučili za izradu vlastitog pogona u njihovoj poslovnoj zoni. Uz veći proizvodni pogon nego što je sada imat ćemo i skladište, tako da će proširenjem proizvodnje biti potrebna i dodatna radna snaga, rekao Nenad Kraljević iz tvrtke Gelax d.o.o.
Drugi proizvodni subjekt koji je pred otvaranjem pogona u Brtonigli je tvrtka Znamat d.o.o. iz Vrsara koja se bavi proizvodnjom medicinskih i stomatoloških instrumenata i pribora. Kako je u javnom istupu rekao direktor tvrtke Kristian Maretić, s radom na novoj poziciji trebali bi krenuti sredinom godine.
- Odlučili smo doći u Brtoniglu zbog vrlo atraktivne pozicije, tj. blizine autoceste i same granice s Italijom od kuda nam dolaze kupci i dobavljači. Ujedno, valja spomenuti da su uvjeti natječaja bili vrlo stimulativni, posebice za proizvodnu djelatnost. S radom planiramo krenuti do kraja lipnja ove godine, a u samome startu zaposliti ćemo od 10 do 20 ljudi, kasnije vjerojatno i više budući da je nova hala kapaciteteta 60 radnika. Osim radnika u proizvodnji trebat ćemo djelatnike u administraciji i za ostala radna mjesta, rekao je Maretić.
Općina Brtonigla je u poslovnu zonu do sada uložila približno 400.000 eura od čega je čak 187.000 eura bespovratnih sredstava.
- Cilj je ojačati gospodarstvo i diferencirati prihode, a ujedno mještanima ponuditi mogućnost dodatnog zapošljavanja, zaključio je Sinožić priču o poduzetničkoj zoni Štrpe.