(Istarska županija)
U sjedištu Istarske županije u Puli, istarski župan Boris Miletić održao je, zajedno s pročelnikom Ureda župana Ivanom Glušcem, prijem za predsjednika Udruge mornaričko-desantnog pješaštva "Vanga" iz Pule Karla Godinu, povodom 32. obljetnice vojno-redarstvene akcije Maslenica u čijim su borbama sudjelovali i "Vange".
Župan Boris Miletić izrazio je zahvalnost "Vangama" na njihovom ratnom putu te je istaknuo da su, iako Istra nije bila direktno pogođena ratnim razaranjima, branitelji iz Istre dali velik obol u obrani i oslobođenju okupiranih područja Hrvatske.
"Izrazito sam ponosan i na činjenicu da je Istra u onim ratnim vremenima kao sigurno područje pružilo utočište mnogim prognanim ljudima iz ratom pogođenih područja, a neki od tih ljudi su, skupa sa svojim obiteljima, nastavili živjeti u Istri. Istra je također bila prva po odazivu na mobilizaciju u cijeloj Hrvatskoj i to s odazivom većim od 90%, a ta se činjenica ponekad nedovoljno spominje. U tu svrhu, potrebno je ohrabrivati rad udruga proisteklih iz Domovinskog rata koje u svojem djelovanju izdaju memoarske i povijesne publikacije s ciljem čuvanja uspomene na istinu o ratu, odnosno ratnim zbivanjima." - zaključio je Župan.
Predsjednik udruge "Vanga" Karlo Godina zahvalio se županu na dugogodišnjoj potpori pri radu i djelovanju udruge te je istaknuo važnost obilježavanja i prisjećanja na vojno-redarstvenu akciju Maslenica, koja je službeno trajala od 22. do 25. siječnja 1993., a kojom je Hrvatska vojska oslobodila cijeli prostor na potezu Maslenica – Zadar.
Satnija mornaričko desantnog pješaštva "Vange" osnovana je u Medulinu kod Pule 30. listopada 1991. godine. Osnivanjem ratne luke HRM Pula, Vange zauzimaju položaj Punta Kristo-Zonka te utvrdu Barbariga kraj Fažane. Pripadnici Mornaričko-desantnog pješaštva "Vanga" sudjeluje u teškim borbama za obranu Dubrovnika i potom u oslobađanju dubrovačkog područja 1993. godine u Operaciji Maslenica. Tu su pred brojnim neprijateljskim snagama uspjeli održati položaje u Novigradu dalmatinskom, uz cijenu značajnih gubitaka.
Godine 1994. satnija je ugašena, a ukupno je kroz cijelu satniju prošlo oko 1200 pripadnika od kojih je 11 poginulo, dok je 60 pripadnika bilo ranjeno.