ROVINJ IZMEĐU DVA SVJETSKA RATA

Istarski grad koji je dao najviše olimpijaca: Luigi de Manincor zlatni u jedrenju, Silvano Abba brončani u pentatlonu...

| Autor: Aldo Pokrajac
(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


Zahvaljujući Salezijancima, koji su između dva svjetska rata organizirali brojne slobodne aktivnosti za mladež u Rovinju djeca su se u slobodno vrijeme pod paskom odgojitelja okupljali u raznim sekcijama, a posebno im je bila zanimljiva sportska, u kojoj su otkrivali brojne sportske discipline. Na raspolaganju im je bio veliki teren ispred Oratorija San Bosco gdje se igrao nogomet, tenis i drugi sportovi na otvorenom. U to vrijeme Rovinj je imao dvije sportske dvorane, a posebno su bili popularni sportovi na vodi. To je bio glavni razlog šti je relativno mali grad dao brojne talijanske olimpijce.

U već tada popularnom jedrenju Rovinj je dobio svojeg zlatnog olimpijca. Luigi de Manincor (Rovinj 1919. – Varazze kraj Savone 1986.) je na Olimpijadi u Berlinu 1936. u 18. godini ovjenčan zlatnom medaljom kao član tročlane posade 8-metarske jedrilice Italia. Regate su se održavale u Kielu, koji je bio dobro poznat Manincoru, jer je prije Olimpijade na Svjetskom prvenstvu u jedrenju osvojio brončanu medalju u klasi Zvijezda. Luigi de Manincor je sudjelovao i na prvim poslijeratnim igrama u Londonu 1948., kada je kao član šesteročlane posade 15-metarske regatne jedrilice Ausonia osvojio četvrto mjesto.

Luigi de Manincor – skiper i graditelj jedrilica

Svoje najveće uspjehe postigao je kao član tršćanskog veslačkog kluba Adriaco. Otac Arturo bio je, naime, inspektor u tršćanskoj Lučkoj kapetaniji pa se odselio s obitelji u Trst. Nakon Olimpijade u Berlinu Manincor je 1938. bio talijanski prvak u klasi Zvijezda, u paru sa slavnim jedriličarom Agostinom Straulinom, rođenim u Malom Lošinju, olimpijskim prvakom u klasi Zvijezda na Olimpijadi u Helsinkiju 1952. godine.

(Arhiva Glasa Istre)Luigi de Manincor (Arhiva Glasa Istre)

Manincor je u Trstu je završio Pomorsku školu. Služio je u talijanskoj ratnoj mornarici u kojoj je napredovao do čina kapetana korvete. Kao član đenovskog jedriličarskog kluba Yacht Club Italiano natjecao se na velikim regatnim jedrilicama. Nakon natjecateljske karijere bio je direktor brodogradilišta Baglietto u La Speziji, poznatog po gradnji regatnih jedrilica. Bio je i skiper na krstašu Mait talijanskog poduzetnika Itala Monzina, kasnije i zapovjednik njegove motorne jahte kojom je u više navrata posjetio rodni grad Rovinj. Na obiteljskoj grobnici u Rovinju 1993. postavljena mu je mu je spomen-ploča.

Silvano Abba, junak i tragičar

Životni put drugog rovinjskog dobitnika olimpijske medalje bio bi sjajan predložak za uzbudljivi film. Silvano Abba (Rovinj 1911. - Izbushensky 1942.) osvojio je brončanu medalju na Ljetnim olimpijskim igrama 1936. godine u pentatlonu, modernom petoboju, tada najtežoj sportskoj disciplini. U Berlinu Abba je bio peti u trčanju na četiri tisuće metara, deseti u strijeljanju pištoljem, 14. u plivanju na tri tisuće metara i 15. u mačevanju. Brončanu medalju mu je donijela superiorna pobjeda u konjičkoj utrci na četiri tisuće metara.

Silvano Abba je rano ostao bez oca koji je poginuo u Prvom svjetskom ratu. Njegova majka Maria Millanch, učiteljica po zanimanju, natjerala ga je na studij pod cijenu velikih odricanja. Nakon školovanja na Tehničkom institutu u Rovinju ušao je u Kraljevsku vojnu akademiju u Modeni iz koje je izašao s činom poručnika, te je kao talentirani jahač dodijeljen Konjičkoj vojsci.

(Arhiva Glasa Istre)Silvano Abba (Arhiva Glasa Istre)

Za vojnog školovanja počeo se baviti sportom, osobito disciplinama koje su činile moderni petoboj i koje su se njegovale u strukturi vojnog obrazovanja. U pripremama za Olimpijadu uspješno se natjecao u Rimu i Budimpešti 1935. godine a osvojio je i titulu prvaka Italije.

Abba je kao zapovjednik eskadrile vodio talijanski Savojski konjički eskadron u kolovozu 1942. u bitci sa sovjetskom vojskom kod mjesta Izbushensky blizu blizu Staljingrada, današnjeg Volgograda. Kao epski juriš u vojnoj povijesti ova bitka sa smatra posljednjim konjičkim napadom zapadnih vojski. Talijanska konjička pukovnija je pobijedila u ovoj bitci, ali su pritom poginuli Abba i još 32 konjanika. Zbog hrabrosti i požrtvovnosti Abba je posthumno odlikovan zlatnom medaljom za vojnu hrabrost. I njemu je 1993. postavljena spomen ploča u arkadama rovinjskog groblja.

Po njemu su nazvani ulica u Rimu i trg u Civitanova Marche, stadion vojne škole Cecchignola u Rimu, odsjeci Konjaničke vojske Gorizia i Civitanova Marche. Tršćanski konjički klub ustanovio je trofej za jahače koji nosi njegovo ime. Njegova zlatna medalja za vojničku hrabrost čuva se u muzeju Pinerolo, dok se njegova sablja i kapa čuvaju u konjičkom muzeju Voghera

Još tri rovinjska olimpijca

Uz njih Rovinj je u vrijeme Italije dao još tri olimpijca. Francesco Dapiran (Rovinj 1920. – Trst 2015.) se kao veslač u dvojcu na pariće natjecao na Olimpijadi u Londonu 1948. i ispao u polufinalu. Dapiran se počeo natjecati 1936., a 1940., nakon preseljenja u Trst, pridružio se klubu Nautica della Ginnastica Triestina. Tijekom Drugog svjetskog rata služio je u talijanskoj mornarici, a po povratku je nastavio svoje aktivnosti u matičnom klubu. Po nastupu na Olimpijadi posvetio se trenerskom pozivu u klubu Circolo Canottieri Saturnia. Trenirao je mnoge talijanske veslače koji su se natjecali na međunarodnim regatama, uključujući i svog sina Fulvija, koji je nekoliko puta osvajao talijanske naslove. Završio je fakultet, pa je radio i kao inženjer.

(Arhiva Glasa Istre)Francesco Dapiran (Arhiva Glasa Istre)

Giovanni Paliaga (Trst 1931. – Trst 2019.) je također bio iz porodice koja se preselila iz Rovinja u Trst. Često je boravio u Rovinju gdje je i naučio plivati. Bio je izvrstan plivač pa se natjecao u muškoj štafeti na 200 metara slobodno na Olimpijadi u Helsinkiju 1952. Bruno Bianchi (Trst 1943. – Bremen 1966.), sin Rovinjke Livije Eufemije Rocco se kao vrstan plivač natjecao na Olimpijadama u Rimu 1960. i Tokyju 1964. U naponu snage poginuo je u nesreći Lufthansinog aviona u Bremenu. U Trstu je njemu nazvan vodeni centar Polo Natatorio Bruno Bianchi.

(Arhiva Glasa Istre)Giovanni Paliaga (Arhiva Glasa Istre)

Sandro Rudan, najuspješniji istarski plivač

U vrijeme Jugoslavije na Olimpijadi u Münchenu 1972. takmičio se Sadro Rudan, najuspješniji plivač u povijesti Istarske županije, jedan od osmorice kandidata za najboljeg sportaša Istre u 20. stoljeću u kojem je pobijedio neprikosnoveni Mate Parlov. Nastupajući u svojim omiljenim disciplinama 100 i 200 metara leđno nije ušao u finale. Njegov trener Anđelo Iskra bio je član stručnog stožera plivačke reprezentacije u Münchenu. Za reprezentaciju Jugoslavije nastupao je od 1970. do 1976. kada je potpuno posvetio vaterpolu u matičnom klubu Delfin za kojeg je igrao i tijekom plivačke karijere.

(Arhiva Glasa Istre)Sandro Rudan (Arhiva Glasa Istre)

Kao plivač među ostalim nastupio je na Svjetskom prvenstvu u Beogradu 1973. Na Mediteranskim i Balkanskim igrama osvojio je 11 medalja. Na Univerzijadi u Moskvi 1973. na 200 metara leđno bio je sedmi. Posljednje plivačke sezone nastupao je samo na inozemnim natjecanjima pa je tako postao međunarodni prvak SR Njemačke u Bremenu, Čehoslovačke u Pragu, Austrije u Beču i Mađarske u Budimpešti.
Kao direktor marketinga Turističkog poduzeća Jadranturist organizirao je brojne sportske događaje. među ostalim i susret vaterpolo reprezentacije Jugoslavije i Italije uz otvorenje rekonstruiranog bazena Delfin. Organizirao je dolazak svjetskih prvaka, šahista Gari Kasparova i biciklista Eddya Merxa u Rovinj. Kao član Izvršnog odbora Hrvatskog biciklističkog saveza sudjelovao je u organizaciji biciklističkih utrka u Istri.

Sandro Rudan je inače rođen 1953. godine u Rovinju kao sin Bože i Ivonne, rođ. Dazzara. Završio je Ekonomski fakultet u Rijeci a kao sudionik Domovinskog rata stekao je čin poručnika Hrvatske vojske. Plivanjem se bavio od sedme godine u Rovinjskom klubu Delfin, a već u 16. takmičio se sa seniorima. Teško je i nabrojati njegove titule prvaka Slovenije u čijoj je zoni zbog manjih troškova bila i Istra, Hrvatske i Jugoslavije. Čak je 28 puta obarao državne rekorde u bazenima od 50 i 25 metara.

Robert Tomašević u Seulu 1988.

Na Olimpijadi u Seulu 1988. nastupio je i Rovinjac Robert Tomašević, sin Draženka i Dorice rođ. Šantek, rođen 1953. u Puli. Kao višestruki državni prvak u borilačkoj disciplini taekwondo u Seulu je predstavljao Jugoslaviju u disciplini demonstracijskog sporta uspjevši se plasirati u četvrtfinale. U Seulu 1985. i Barceloni 1987. nastupao je također u reprezentaciji Jugoslavije. Na europskim prvenstvima osvojio je tri brončane medalje, 1984. u Stuttgartu, 1988. u Ankari i 1988. u Aarhusu. Prema ostvarenim međunarodnim rezultatima bio je najuspješniji teakwondo natjecatelj Jugoslavije do 1991. godine, a u Istri je neprikosnoven do danas.

(Arhiva Glasa Istre)Robert Tomašević (Arhiva Glasa Istre)

Goran Volarević, hrvatski i talijanski reprezentativac

Od nastanka Hrvatske Rovinj je dao samo jednog olimpijca. Izvrsni vratar Goran Volarević, sa 138 nastupa za državnu reprezentaciju, bio je član hrvatske reprezentacije u vaterpolu na Olimpijadi u Ateni 2004. godine, kada je osvojila tek 10. mjesto. Hrvatski vaterpolo je tada bio u krizi, pa je Volarević igrao za reprezentaciju koja je na Svjetskim prvenstvima u Barceloni 2003. bila deveta, a u Montrealu 2005. četvrta. Uz bljesak u Kranju 2003. kada je Hrvatska na Europskom prvenstvu bila druga na sljedećim u Beogradu 2006. bila je sedma.

Budući da je u tim godinama nastupao za talijanske momčadi, a novi hrvatski izbornici ga nisu pozivali, dobio je talijansko državljanstvo i od 2011. igrao je za reprezentaciju Italije s kojom je osvojio četvrto mjesto na Europskom prvenstvu u Eindhovenu 2012. godine. Sada je trener talijanskog prvoligaša Ortigia iz Sirakuse, a koliko je cijenjen najbolje pokazuje činjenica da je godinama, od 2018., kada je još igrao, pomoćnik talijanskog izbornika Sandra Campane.

(Arhiva Glasa Istre)Goran Volarević (Arhiva Glasa Istre)

Goran Volarević je rođen u Puli 1977. kao sin Vinka i Anđelke, rođ. Terlević. Započeo je karijeru u matičnom rovinjskom klubu Delfin. Kao izraziti talent s 18 godina je prešao u riječki Kvarner. Na Europskom juniorskom prvenstvu u Istanbulu 1996.osvojio je brončanu medalju i proglašen najboljim vratarom turnira.

Slijedeće 1997. godine na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Havani osvojio je znatnu medalju.

Od 1996. do 2006. bio je vratar jedne od najuspješnijih generacija dubrovačkog Juga. S Jugom je je osvojio 13 trofeja, 2001. LEN kup, dvaput 2001. i 2006. Europsku ligu i Superkup Europe.

Pet puta Jug je s Volarevićem na golu bio prvak Hrvatske i četiri puta pobjednik kupa. Od 2006. nastupa u jakoj Talijanskoj vaterpolo ligi. S momčadi Savone dvaput je osvajao LEN kup, igrao je ponajbolji europski klub Pro Recco a karijeru završio 2020. u Pescari u 43. godini nakon 30 godina natjecateljskog igranja.

Svi istarski olimpijci

U sto godina Istrani osvojili devet zlata, pet srebra i pet bronci. Od Olimpijskih igara u Amsterdamu 1928. do danas Istrijani su osvojili devet zlatnih medalja. Prvo zlato u Amsterdamu je u veslačkom četvercu osvojila ekipa sastavljena od veslača iz kluba Pullino Izola.

(Arhiva Glasa Istre)Mate Parlov (Arhiva Glasa Istre)

U Berlinu, 1936. godine, Rovinjac Luigi de Manincor osvojio je zlatnu medalju u jedrenju. Nakon završetka Drugog svjetskog rata prvi Istrijan koji je osvojio olimpijsko zlato bio je izolski boksač pod talijanskom zastavom Nino Benvenuti 1960. godine u Rimu. U Münchenu 1972. njegov je uspjeh ponovio najbolji sportaš Hrvatske Mate Parlov. I Benvenuti i Parlov postali su svjetski prvaci među profesionalcima. Parlov je 1984. godine u Los Angelesu bio i izbornik jugoslavenske reprezentacije i na toj je Olimpijadi jugoslavenska reprezentacija osvojila jedno zlato, jedno srebro i dvije bronce.

Igrajući za jugoslavensku košarkašku reprezentaciju u Moskvi 1980. godine zlatnu medalju osvojio je Puležan Željko Jerkov koji je kasnije ostvario sjajnu karijeru u splitskoj Jugoplastici. Posljednje istarsko olimpijsko zlato u 20. stoljeću osvojio je Valner Franković iz Labina s hrvatskom rukometnom reprezentacijom.

(Arhiva Glasa Istre)Bruno Bianchi (Arhiva Glasa Istre)

Rukomet je Hrvatskoj donio prvo olimpijsko zlato u novom tisućljeću. U Ateni 2004. izbornik hrvatske reprezentacije bio je Linom Červar iz Umaga. Posljednje dvije zlatne medalje Istrijani su osvojili u Londonu 2012. godine. Tu su se zlatom okitili pulski vaterpolist Damir Burić i Giovanni Cernogoraz iz Novigrada u streljačkoj disciplini trap.

Istrijani su osvojili i pet srebrnih medalja. Prvu je u veslanju u četvercu s kormilarom 1932. godine u Los Angelesu ostvarila posada kluba Libertas iz Kopra. Drugu je 1976. u Montrealu nakon finala sa SAD-om dobio košarkaš Vinko Jelovac iz zaselka Jelovci kraj Tinjana. Treće i četvrto istarsko srebro osvojio je koparski jedriličar Vasilij Žbogar u jedrilici klase Laser 2008. u Pekingu te u Finnu 2016. u Rio de Janeiru. Petu je osvojio član hrvatske vaterpolsko reprezentacije Damir Burić u Riju 2016. godine.

(Arhiva Glasa Istre)(Arhiva Glasa Istre)

Kad je riječ o brončanim medaljama također ih je osvojeno pet. U Los Angelesu 1932. godine, posadu veslačkog četverca bez kormilara rimskog kluba Aniene pojačao je Giliante Deste iz Kopra. Na Olimpijskim igrama u Berlinu 1936., brončani je bio Rovinjac Silvano Abbà u modernom petoboju. U Seulu 1988. broncu je osvojio Damir Škaro, član BK Pula. Na Olimpijskim igrama u Barceloni 1992. treći je bio kormilar Sašo Mirjanič iz Kopra u četvercu bez kormilara za reprezentaciju Slovenije. Njegov sugrađanin Vasilij Žbogar osvojio je broncu u jedrenu u klasi laser 2004. u Ateni.

Brojni su istarski sportaši koji su nastupali na Olimpijadama. Među njima su dva biciklista iz Loborike Nevio Valčić (Rim 1960.) i Cvitko Bilić (München 1972.). Bruno Bulić iz Šišana koji se takmičio na Olimpijadama u Moskvi 1980. i u Los Angelesu 1984. godine. U Münchenu je nastupio i rovinjski plivač Sandro Rudan. U Montrealu 1976. i Moskvi 1980 u trčanju na 400 i 800 metara trčao je Milovan Savić. Kasniji svjetski prvak u profesionalkom Stipe Drviš takmičio se na Olimpijadama u Moskvi 1980. i Los Angelesu 1984. godine. Biljana Gligorović, Beti Rimac, Ingrid Siscovich i Gordana Jurcan su u Sydneyu 2000. godine branile boje hrvatske odbojkaške reprezentacije. Vratar Goran Volarević igrao je za vaterpolo reprezentaciju u Ateni.

(Arhiva Glasa Istre)(Arhiva Glasa Istre)

Bilo je mnogo Istrijana koji su uz Rovinjce sudjelovali na Olimpijskim igrama prije 1945. godine, za talijansku reprezentaciju. Pulski atletičar Vittorio Zucca i plivač iz Vrsara Antonio Quarantotto nastupali su na Olimpijadi 1920. u Antwerpenu. Plivač Giuseppe Perentin iz Izole je nastupio 1928. godine u Amsterdamu. U plivanju je 1936. godine u Berlinu nastupio Valentino Pellarini iz Kopra.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter