(Foto: TZ Vodnjan)
Kad je industrijalac Pietro Marchesi uzbuđeno koračao prema vodnjanskom trgu koji danas nosi naziv Zagrebački trg kako bi sa svojim Vodnjancima 1889. upalio prvu električnu svjetiljku, nije mogao ni sanjati da će tim činom inspirirati vodnjanski Festival svjetla Luce. No, ipak, to je preksinoć bilo tako; grad je oživjeo kroz sugestivne video projekcije na zidu i 3D mapping.
Na ovogodišnjem eventu rumunjski umjetnik Radu Ignat predstavio se 3D mappingom Visualia Grupe. Povezao je baštinu i umjetnu inteligenciju, projekcijama na zgradama glavnog vodnjanskog trga, Zagrebačkog trga.
- S obzirom na to da je umjetna inteligencija sveprisutna u brojnim segmentima naših života, umjetnik je kroz 3D mapping preispitao AI i način na koji AI vidi povijesne lokacije, činjenice i animacije na pročeljima zgrada, objašnjavaju iz TZ-a Vodnjan.
Njegove su projekcije, dijelom generirane umjetnom inteligencijom, ipak ukazale na to da se i AI može poistovjetiti s barokom, neoklasicizmom i tradicijskom arhitekturom Istre, pa je utoliko centar Vodnjana djelovao još skladnije u nekim trenutcima - kao da je 3D mapping vratio grad nekoliko stoljeća unatrag.
Dječji vrtić Petar Pan iz Vodnjana pozabavio se pak mini mappingom. Umjetnički radovi skupina Ribice, Lavići, Ptičice i Coniglietti dočarali su kako bi izgledao Vodnjan kad bi ga oslikale dječje ruke. Također je zanimljivo osjetilno iskustvo za najmlađe Magic Garden, interaktivni vrt zamišljen kao svjetlosna instalacija koja spaja prirodnu ljepotu s tehnologijom svjetla.
Da bi oživio magični vrt biljaka i svjetlosnih gljiva trebao je dodir posjetitelja; nakon aktivacije senzora, kreću audiovizualni efekti. Senzor koji aktivira instalaciju pokretom ruke omogućava upravljanje bojama i razinu osvjetljenosti u određenom trenutku. Posjetitelji su mogli kombinirati boje i tako izraziti vlastitu kreativnost, a po završetku stvaranja svoje interaktivne kreacije također su imali 15-ak sekundi u kojem se vrt zamrznuo kako bi omogućio kreatoru fotografiranje vlastitog uratka.
Također zanimljiva bila je interaktivna svjetlosna instalacija u obliku dva sobna bicikla koji su postavljeni jedan do drugog. Sudionici su »vozili« a ispred vozača obasjavao se svjetlosni krov sastavljen od metalne konstrukcije s ugrađenim LED trakama. Svaki natjecatelj predstavljao je jednu boju te pedaliranjem postepeno obasjavao krov, a pobjednikova boja bi obojila cijeli krov.
Festival je kroz večernje sate pohodilo čitavo mnoštvo, a 3D mapping Radu Ignata oduševio je sve prisutne, dok su se, predvidljivo, najmlađi radije razonodili u interaktivnom dijelu, i to njih stotine, reklo bi se naoko. Pa ipak, pošto je glavnina starogradske jezgre bila ipak »magična«, i samo prošetati se bilo je dovoljno i starijim i mlađima.
Dok su se vrtile projekcije, na obližnjem trgu Forno Grande bila su osvježenja, uz Medea vina, pivo Pule na biri, obiteljskog obrta koji njeguje craft piva te gastro kutak Konobe Danijela iz Betige. Ovo je treće i posljednje izdanje Festivala LUCE koje je ujedno i uvertira u Dan grada Vodnjana, 9. kolovoza i tradicionalnu Bumbarsku feštu, 10. kolovoza.
U prva dva izdanja Festivala svjetla LUCE 2022. i 2023. godine, stručnjaci i kreativci iz pulske tvrtke »Visualia Grupa« po jednu su vodnjansku kolovošku večer pretvarali u čudesni spektakl svjetla koji je na povijesnim vodnjanskim pročeljima pokazivao fascinantne mogućnosti moderne tehnologije i kreativnosti. Iako je Pietro Marchesi, vodnjanski vizionar, industrijalac i umjetnik, koji je obilježio građansku, društvenu, industrijsku i urbanu povijest Vodnjana, bio stalni lajtmotiv prvih dviju edicija, one su uvelike bile posvećene nagrađenom projektu Turističke zajednice grada Vodnjana - baštinskom stripu Vodnjanske štorijice. Priče i legende Vodnjana, Galižane i Peroja na slikovit i duhovit način najprije su predstavljene u tiskanom izdanju kao i aplikaciji, a potom su zahvaljujući Festivalu svjetla likovi poput cara Franje Josipa, vodnjanskog gradonačelnika i perojskog popa Nikole oživjeli kroz projekcije na pročeljima palača na Zagrebačkom trgu.
Zahvaljujući Pietru Marchesiju javna je rasvjeta prvo stigla u Vodnjan, a potom i u druge istarske gradove.
Zanimljivo je napomenuti da je, želeći napredak svome gradu, Marchesi snosio troškove postavljanja kablova i stupova, a i svaku je vodnjansku kuću opskrbio priključkom za žarulju od 25 vati. Osim što je Vodnjanu kao prvom gradu u Istri donio električnu energiju, svestrani Marchesi na još je jedan način inspirirao ovaj festival; svoju umjetničku crtu pokazao je kroz izradu scenografije za operu »Istarska svadba« svog prijatelja i poznatog istarskog skladatelja Antonia Smareglie.