U povodu Dana slonova, Nacionalni park Brijuni danas će obilježiti 52 rođendan slonice Lanke, koja je stanovnica ovoga otoka od 1974. godine, gdje je stigla kao dvogodišnja kao poklon indijske premijerke Indire Gandhi jugoslavenskom predsjedniku Josipu Brozu Titu.
Uz raznovrstan program posvećen ovoj slonici, prisjetimo se i njezine uloge u književnosti za djecu, gdje je bila protagonistkinja.
Prije dvadesetak godina, poznati književnik Daniel Načinović u suradnji s akademskom grafičarkom Hedom Gartner realizirao je slikovnicu »Sony i Lanka«. Uz vrlo slikovite ilustracije, koje zorno, ali naravno s umjetničkom slobodom i ne doslovno, prate tijek teksta, slikovnica »Sony i Lanka« predstavlja priču o brijunskim slonovima, potkrijepljenu mnoštvom djeci korisnih i nadasve zanimljivih podataka.
Podaci o životu slonova, ali prezentirani na način koji nije striktno udžbenički, uz mnoštvo mašte, dobar su spoj za još jednu tematsku slikovnicu. Poznato je da djecu oduvijek zanimaju egzotične životinje, koje su im intrigantnije i fascinantnije jer ih viđaju uglavnom samo na televiziji i na fotografijama pa su im stoga privlačnije od domaćih životinja, a samim time im je i slikovnica o njima atraktivna. Igrivost bez nonsensa, donekle i simbioza zbiljskog i čudesnog te velika raznolikost stihova neki su od elemenata ove knjige, također s naglašenom funkcijom predstavljanja ljepote određenoga kraja na turistički način i nenametljivom didaktikom.
Načinović je usredotočio svoju bajkovitu poemu na stapanje slonova s ambijentom koji nije njihov prirodni, s brijunskim otočjem. To dakako nije klasična bajka, iako su prisutni i elementi karakteristični za taj žanr, tako da ovo štivo ne možemo definirati samo kao fantastično. Uz priču o slonovima opisuje i sugestivnu brijunsku floru i faunu kroz 41 strofu, odnosno 164 stiha koja ide »Sony i Lanka zelenoj/već javiše se žuni./Adresu slon otkucava:/Safari-park, Brijuni«.
Recimo i da slikovnica ima i englesku inačicu, koju potpisuje prevoditeljica Vanja Čerin, a prate je identične ilustracije akademske grafičarke Hede Gärtner. Slon Sony uginuo je početkom travnja 2010. godine.
Josipa Milevoj, labinska autorica koja zadnjih nekoliko godina učestalo piše za djecu, prije dvije godine, na Lankin pedeseti rođendan, objavila je slikovnicu »Cecilija i slonica Lanka«.
Nakon posjeta Nacionalnom parku Brijuni, krenula je pisati o doživljajima slonice Cecilije prilikom susreta sa slonicom Lankom, donoseći pri tome informacije o toj slonici, te o brijunskoj flori i fauni na djeci primjeren način. Slikovnicu obilježava jednostavna fabula, razigranost te prisutnost didaktike na neforsirani način.
Ovu je slikovnicu oslikala Lucia Bolčić, tada učenica 8. razreda Osnovne škole »Ivo Lola Ribar« u Labinu, a pomogla joj je Korinna Matković, tada učenica 5. razreda Osnovne škole Ivana Batelića Raša.
18 – Polazak broda iz Fažane
18.15 – Dolazak na Veliki Brijun te ukrcaj u vlakić i polazak prema Safariju
18.45 – Dolazak u Safari
19.30 – Početak programa rođendana Lanke
20.30 – Povratak vlakića i posjetitelja iz Safarija prema centru
21 – Polazak broda s otoka
Program uključuje edukativne prezentacije o životu slonova i njihovoj ulozi u ekosustavu, vođene ture parkom s posebnim naglaskom na Lankinu priču, kreativne radionice za djecu gdje mogu naučiti više o slonovima kroz igru i zabavu, rođendansko slavlje za Lanku s tortom i posebnim iznenađenjima.