(Snimio: Branko Biočić)
Proces proizvodnje cementa uključuje pečenje kamena vapnenca, za što su potrebna goriva. U prošlosti su se koristili ugljen i petrol koks, a od 1970-ih godina u nekim tvornicama započinje korištenje različitih vrsta otpada kao zamjenskih goriva.
- Ta praksa je već više od deset godina prepoznata kao najbolja raspoloživa tehnika u Europskoj uniji. U Koromačnu su zamjenska goriva uvedena 1999. godine. Od tada smo, kroz nekoliko višemilijunskih ulaganja, postavili infrastrukturu za sigurnu energetsku i materijalnu oporabu otpada, pri čemu je za svako od tih ulaganja izrađena studija utjecaja na okoliš. Naglašavamo da sve naše aktivnosti provodimo u skladu s važećim zakonodavstvom, uz maksimalnu transparentnost prema javnosti. Gorivo iz otpada, na koje se odnosi vaše pitanje, uporabljujemo od 2007. godine. Trenutno u Koromačnu oko 60% energije dobivamo iz otpada, dok je u nekim zemljama, poput Austrije, Njemačke i Švicarske, taj postotak odavno veći od 90%, kaže se u odgovoru koji je ovih dana pristigao iz Holcima labinskom gradskom vijećniku Mladenu Bastijaniću iz Demokrata, koji je na prošloj sjednici Vijeća pitao što se to spaljuje i planira spaljivati u Holcimovoj Tvornici cementa u Koromačnu.
U odgovoru se nadalje kaže da s obzirom da EU zeleni plan predviđa postupno ukidanje fosilnih goriva, Holcim sad ulaže dodatnih 27 milijuna eura u novu tehnologiju koja obuhvaća cijev pretkalcinatora, postrojenje za izuzimanje klorida, skladište i potpuno zatvoreni sustav doziranja.
- Ova tehnologija omogućit će sigurnu oporabu goriva iz otpada kvalitete koja nastaje u županijskim centrima za gospodarenje otpadom, uz očuvanje prve kategorije kvalitete zraka i mora, kao i svih prethodnih godina, poručili su Nikola Kovačević i Julija Škoro, ćlan Uprave i direktor tvornice cementa te Direktorica održivosti u Holcimu.