INFO DAN ESF+

Boris Miletić: Kvaliteta života naših sugrađana je ključ uspjeha

| Autor: Zoran Oljača
(Foto Istarska županija)

(Foto Istarska županija)


Europski socijalni fond+ bio je tema o kojoj su raspravljali svi potencijalni korisnici Europskog socijalnog fonda+ s područja Istarske županije. Info dan se održao u Puli u sklopu tradicionalnog obilježavanja EU tjedna u Istarskoj županiji, u organizaciji javne ustanove Regionalni koordinator Istarske županije za europske programe i fondove.

Cilj ovog info dana bio je predstavljanje tematskih područja ulaganja, noviteta u odnosu na prošlu financijsku perspektivu te mogućnosti financiranja projekata u okviru Europskog socijalnog fonda plus (ESF+) i iskustva korisnika s područja Istarske županije u provedbi projekata u okviru ESF 2014.-2020.

Specijalizacija

Kako je rekla Ivana Dragišić, ravnateljica Regionalnog koordinatora Istarske županije za europske programe i fondove, na ovom se info danu želi pružiti što više relevantnih informacija o mogućnostima korištenja sredstava iz Europskog socijalnog fonda + svim zainteresiranim organizacijama.

Dodala je kako se u pogledu korištenja EU fondova, nalazimo u razvojnom desetljeću u kojem se ulaganje u ljude, vještine, obrazovanje i socijalne usluge ne smiju zanemariti istaknuvši kako sredstva koja su na raspolaganju Hrvatskoj kroz Europski socijalni fond plus premašuju dvije milijarde eura.

- Nalazimo se gotovo na polovici financijske perspektive 2021.-2027. Znamo da je nedavno okončan velik broj projekata, upravo je u ovoj godini najavljen velik broj poziva putem ESF+, a nadamo se i ubrzanoj dinamici objave poziva i u 2025. godini kako bi korisnici stigli provesti sve planirane projekte.

Kao Regionalni koordinator konstantno pomažemo javnopravnim tijelima s područja Istarske županije u pripremi i provedbi različitih EU projekata. Kad govorimo o uspješno realiziranim projektima kroz ESF+, moramo izdvojiti 17 projekata osiguravanja pomoćnika u nastavi u Istarskoj županiji, vrijednih više od 10 milijuna eura, istaknula je Dragišić.

Spomenula je i tri projekta specijalističkog usavršavanja liječnika koja se provode na području naše županije, vrijedna gotovo 2 milijuna eura, te ulaganje u iznosu od više od 5 milijuna eura u Centar za kompetentno cjeloživotno razvijanje inovativnih znanja i vještina u sektoru ugostiteljstva i turizma Pula - KLIK Pula. U uvodnom dijelu prisutnima se obratio i istarski župan Boris Miletić.

- U fokusu našeg interesa je svakako čovjek, i Europski socijalni fond danas pruža mogućnosti koje mogu koristiti različite ustanove, poput onih predškolskog odgoja, naše škole ili pak udruge, dakle institucije koje se bave građanima. Svakako je prednost ESF što često nudi stopostotno financiranje, odnosno nije potrebno vlastito učešće.

Danas je, dakle, puno lakše financirati određene programe kada možete koristiti i fondove, a ne samo izvorna proračunska sredstva, a Istra prednjači po privlačenju sredstava iz EU fondova. S druge strane, i mi kroz proračun Istarske županije dajemo upravo naglasak na čovjeka.

Imamo različite programe putem kojih dodjeljujemo značajne iznose za sufinanciranje rada udruga i ustanova koje pomažu onima kojima je to potrebno, istaknuo je župan Miletić, koji se osvrnuo i na deficit stručnog kadra u mnogim područjima te negativne demografske trendove. Međutim, dodao je župan, Istra je jedina županija, uz Grad Zagreb, koja ima pozitivan saldo, a to nije posljedica prirodnog prirasta već imigracije stanovnika.

Nove regulative

Voditeljica Službe za kontrolu i provedbu projekata pri Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Ana Puh, govorila je o obrazovanju i cjeloživotnom učenju, zdravstvu, socijalnom uključivanju, socijalnoj inovaciji, zapošljavanju mladih, materijalnoj deprivaciji i inkluzivnom tržištu rada i poticanju zapošljavanja. Naglasak je bio na tome kako zainteresirani mogu koristiti sredstva iz Europskog socijalnog fonda plus.

- Tu su sredstva koja se dodjeljuju unutar sedam godina, a da bi ih se moglo koristiti, potrebno je sve dobro i vrlo opsežno programirati. Tri glavna programska dokumenta na razini Republike Hrvatske su Program konkurentnost i kohezija, Integrirani teritorijalni program te Program učinkoviti ljudskih potencijali, napomenula je Puh.

- Tu su i nove regulative na koje treba paziti. Sva ulaganja europskih fondova financiraju se po istim pravilima, dodala je. Iznijela je potom okvir za programiranje jer se u tu svrhu odrađuju brojni pregovarački postupci na nacionalnoj i europskoj razini.

Nisu samo važni prioriteti na nacionalnoj razini nego i na razini cijele Europske unije, kazala je Puh i dodala da se u ovom proračunskom razdoblju kasni zbog koronavirusa. Spomenula je zatim važnost izvješća Europske komisije za države članice za razdoblje od 2019. do 2020. godine u procesu usuglašavanja programskih dokumenata.

- Došlo je do pojednostavljenja pravila kohezijske politike, istaknula je Puh. Stopa financiranja za ESF+ od 100% je ostala ista kao i u prethodnom razdoblju, odnosno u većini slučajeva 85 posto projekata financira Europska unija, a 15 posto država.

Prisutne je zatim pozvala na dostavu projektnih prijedloga na pozive u 2024. godini u okviru Programa Učinkoviti ljudski potencijali 2021. - 2027.

U sklopu okruglog stola o iskustvima i izazovima korisnika iz Istarske županije u provedbi projekata u okviru ESF 2014.-2020., pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Istarske županije, Gordana Antić, govorila je o specijalističkom usavršavanju doktora medicine i prvostupnika sestrinstva kako u Istarskim domovima zdravlja, tako i u Nastavnom zavodu za hitnu medicinu Istarske županije.

O održivom kulturnom razvoju govorio je Dean Perković, načelnik Općine Svetvinčenat, koji se dotaknuo i projekta "Nevidljiva Savičenta", odnosno prevođenju tradicije u suvremenu kulturu. Voditeljica Službe za prostorni razvoj, investicijske projekte i investicijsko održavanje Sveučilišta Jurja Dobrile, Sanja Radolović, govorila je o stručnoj praksi do ranog razvoja karijere.

Na skupu je bilo govora i o osposobljavanju osoba s invaliditetom za rad u turizmu pa je ravnateljica Diopter otvorenog učilišta Maja Milevoj ukazala na dostupnost turizma, odnosno razvoj preduvjeta za implementaciju turistički dostupnih usluga.

O inovativnim socijalnim uslugama govorila je Jasna Vekić, ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa iz Pule, konkretno o projektima "Dok je nas, ne rabi da pensaš" te "Ne budi u pensiru, s nami si na miru". Ta se dva projekta dotiču pružanja usluga pomoći u kući na području Pule i Puljštine.

(Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskom županijom)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter