(Snimio: Mihael Stojanović)
Pazinski kolegij u subotu je proslavio 30 godina osnutka u pazinskom Spomen domu. Jedina je katolička škola u Istri, s klasičnim i jezičnim obrazovanjem te učeničkim domom, a u proteklih 30 godina, ovu je školu pohađalo preko 1800 učenika iz cijele zemlje, ali i šire. Cilj institucije, kako napominju, oblikovanje je mladih ljudi koji će služiti zajednici.
Tijekom dvosatnog događaja, dvorana pazinskog Doma bila je ispunjena do posljednjeg mjesta, što jasno predočuje važnost i cijenjenost Pazinskog kolegija kao vrijedne istarske škole u Hrvatskoj.
Voditelji proslave bili su bivši učenici koji su pohađali Kolegij; Ana Černjul, koja trenutno radi u Gradu Labinu na mjestu više stručne suradnice za međunarodne projekte i Miroslav Čabraja, koji trenutno obnaša ulogu direktora glume osječkog HNK-a. Čabraja je pozdravio roditelje učenika, sve goste i ljude dobre volje što su subotu posvetili Kolegiju, a Černjul je iskazala nadu da će opravdati povjerenje sudionika. Zatim je nastavila s pozdravima te je istaknula gradonačelnicu Suzanu Jasić te uputila pozdrave i drugim suradnicima i ravnateljima prijateljskih škola koji su se odazvali svečanosti.
(Snimio: Mihael Stojanović)
Nakon toga je dala riječ gradonačelnici Jasić, koja je kazala kako je prije 30 godina Pazin dobio najbolju moguću investiciju, a ista se pokazala višestruko korisnom. Dodala je da više škola u istom gradu predstavlja pozitivnu konkurenciju koja doprinosi većoj konkurentnosti mladih Pazina i Istre. Istaknula je da se mnogi mladi rado vraćaju u Pazin te da su neki od njih doprinijeli boljem životu u gradu. Zahvalila je kolegama na njihovom višestrukom utjecaju, ističući da nije bilo lako graditi instituciju u proteklih 30 godina u vremenima koja se brzo mijenjaju. Čestitala je svima koji su se tijekom protekla tri desetljeća angažirali u razvoju ili radu u toj instituciji.
Nakon toga, pozvala je ravnatelja Maksimilijana Ferlina i uručila mu zahvalnicu nakon čega je uslijedio gromoglasan i dugotrajan pljesak. Zatim je pozvana na pozornicu umirovljena nastavnica Ljilja Vokić koja je pozdravila ravnatelja, sve djelatnike, učenike i roditelje. Vokić je citirala Ivanu Brlić-Mažuranić, rekavši »Svaka je zemlja blagoslovljena koju dobar čovjek gazi.«
- Ja bih rekla da je svaka škola blagoslovljena u koju dolaze dobri učenici, čiji roditelji surađuju sa školom. Nakon 40 godina što sam radila u školi, mogu zaključiti da suradnja škole, učenika i nastavnika daje dobre rezultate, a to se vidi na primjeru ove škole koja je postignula mnogo u Hrvatskoj, kazala je Vokić. Posebno je istaknula postignuća Kolegija diljem Hrvatske te velike vidike učenika koji su otputovali za poslom diljem Europe i svijeta. Osvrnula se na važnost školstva te izrazila uvjerenje da uz izvrsne učitelje možemo ići samo naprijed te nadodala »Ako želite uništiti neku državu, uništite njeno školstvo - pored ovakvih krasnih učitelja to se neće dogoditi«. Vokić je zatim istaknula povezanost s Hercegovinom, obirom da je od tamo rodom te je komičnim tonom istakla da su Hercegovci tvrđeg karaktera od Istrijana, ali da smo »svi mi dio Božjeg i hrvatskog naroda«. Ljilja Vokić bivša je ministrica prosvjete i sporta, a obnašala je dužnost i ravnateljice VII. Gimnazije u Zagrebu te ima odlikovanje Reda Danice hrvatske s likom Antuna Radića.
(Snimio: Mihael Stojanović)
Nakon Lilje Vokić, voditelj i voditeljica su se međusobno predstavili, Čabraja je predstavio kolegicu Anu Černjul, koja je bila učenica 6. generacije te je istaknuo kako je, u 5. razrednu osnovne škole već znala da će izabrati Pazinski kolegij.
- Aktivno se bavila amaterskim kazalištem, televizijskim i radijskim voditeljstvom te moderiranjem raznih skupova. Danas je zaposlena u gradu Labinu, na mjestu više stručne suradnice za međunarodne projekte gdje je pronašla plodno tlo za razvijanje svoje kreativnosti te je nastavila putovati svijetom, što je jedno od najvećih ispunjenja. U slobodno vrijeme bavi se glazbom, slikanjem i poezijom, rekao je Čabraja za kolegicu Černjul nakon čega je ona predstavila njega.
Miroslav Čabraja bio je učenik 1. Generacije Pazinskog kolegija, a trenutno obnaša dužnost direktor Hrvatskog narodnog kazališta HNK u Osijeku. Prije toga, bio je član Kulturnog vijeća Grada Osijeka, sad je član Kulturnog vijeća Osječko-baranjske županije.
Nakon predstavljanja dvojice voditelja, Marica Ursić, profesorica savjetnica, u ulozi dirigentice, zajedno je s učenicima Gimnazije i Stručne škole Jurja Dobrila Pazin izvela poznatu skladbu »Jalta, Jalta« s ciljem prijenosa glazbenog umijeća i kulturne vrijednosti na mlade generacije. Dino Peruško nastupio je pak s izvedbom »Od kovari«. Znamenito za ovog maturanta je da je svoju prvu nagradu osvojio na državnom literarnom natječaju »Nazor i mi« 2022. godine, pjesmom naziva »Kamik«, napisanoj na labinjonskoj cakavici. Za tu pjesmu dodijeljena mu je diploma »Vladimir Nazor«. Nakon izvedbe koja je tematizirala tešku životnu situaciju na čakavštini, publika ga je nagradila pljeskom.
(Snimio: Mihael Stojanović)
Ravnatelj nije bio dostupan za komentar no najavio je slanje službenog priopćenja o događaju no za razgovor je bio dostupan, 41-godišnji vjeroučitelj i svećenik Filip Celent, porijeklom iz Splita. Celent je izrazio zadovoljstvo životom u Istri. Naglasio je važnost ulaganja u mlade kao ključnog segmenta društva te istaknuo potrebu za kršćanskim odgojem kao temeljem za budućnost. Celent je podsjetio na jutarnju svetu misu kao simboličnu gestu zahvale za 30 godina postojanja te je istaknuo važnost odgoja mladih u skladu s kršćanskim vrijednostima. Govorio je i o izazovima suvremenog društva te je istaknuo potrebu za podrškom mladima u pronalasku vlastitog puta u životu. Celent je istaknuo važnost aktivne komunikacije kao ključan element njegova pristupa odgoju, s učenicima koji često dolaze iz svih dijelova Istre, ali šire; obližnjih otoka i cijele Hrvatske. Dodatno je naglasio važnost prenošenja tradicije kao jednog od temelja i istaknuo je da je Pazinski kolegij jedna od prvih srednjih katoličkih škola u Hrvatskoj.