(Foto Grad Poreč)
Gradu Poreču i Zavičajnom muzeju Poreštine odobreno je 921.717,88 eura bespovratnih europskih sredstava za energestku obnovu Muzeja, a planirani dovršetak radova je 20 mjeseci od potpisivanja ugovora.
Projekt "Energetska obnova kompleksa zgrada Zavičajnog muzeja Poreštine" prijavljen je je na poziv za dodjelu bespovratnih sredstava Nacionalnog plana oporavka i otpornosti Ministarstva kulture i medija.
Sredstva će se iskoristiti za obnovu zaštićenog kulturnog dobra, a zamjenom vanjske stolarije, ugradnjom dizalice topline i prilagodbom elektroinstalacija će se energetski obnoviti 1538 metara kvadratnih građevinske bruto površine te će se postići ušteda u potrošnji primarne energije od 77%.
"Obnova Zavičajnog muzeja Poreštine jedan je od glavnih projekata kulturne politike Grada Poreča, a provodi se u fazama s ciljem kompletne rekonstrukcije zgrade te uređenja novog stalnog muzejskog postava. Samom građevinskom obnovom grad dobiva dodatnu vrijednost i pokazuje brigu prema vlastitoj baštini i na tome zahvaljujem svima uključenima kako u ovaj, tako i u sve druge projekte, posebno jer se toliki rad i trud u pozadini nekad i ne vidi, a izuzetno je važan. Zahvaljujemo Ministarstvu i EU koji su prepoznali važnost ovoga projekta", rekao je gradonačelnik Poreča Loris Peršurić.
Osim same uštede energije i poboljšanja energetskih svojstva zgrade, obnovom će se povećati i kvaliteta boravka i rada, osigurati zdravi unutarnji klimatski uvjeti, produžiti životni vijek zgrade i podignuti ukupna vrijednost baštine.
"Značajna europska sredstva koja smo dobili uvelike će pomoći u ostvarenju našeg cilja, a to je da porečki muzej postane reprezentativna kulturna ustanova i što prije otvori za javnost novi stalni postav. Ovo je povijesni trenutak za našu ustanovu, koja ove godine slavi 140. obljetnicu postojanja, jer istovremeno s energetskom obnovom Palače Sinčić radimo na projektima sanacije i uređenja stalnih postava Romaničke kuće i Memorijalne kuće Joakima Rakovca. Naša je dužnost brinuti o kulturno-povijesnoj baštini koja je, među ostalim, važan dio turističke ponude Poreča" istaknula je ravnateljica porečkog muzeja Elena Uljančić.
Projektu su prethodila konzervatorsko-restauratorska istraživanja, koja su uključivala istraživanje žbuke interijera i eksterijera, drvne građe, kamenine, metala, štukatura i oslika, što je rezultiralo izradom brojnih elaborata i projektne dokumentacije u čijoj izradi je sudjelovao multidisciplinarni tim stručnjaka. Uz gradska proračunska sredstva, obnovu je potpomoglo Ministarstvo kulture i medija te Regija Veneto.
Posljednja značajna investicija u palaču, vrijedna gotovo 730.000,00 eura, uključivala je obnovu žbuka i restauraciju kamene plastike na svim pročeljima kompleksa palače Sinčić. Ovim zahvatom je bilo obuhvaćeno ukupno 1.700 metara kvadratnih fasade, što se nakon obnove Eufrazijane smatra najvećom intervencijom tog tipa u gradu u zadnjih trideset godina, a u potpunosti ju je financirao Grad Poreč.