(Snimio: Milivoj Mijošek/Glas Istre)
Na adresu buzetskog komunalca Parka iz Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun stigla je obavijest o ovrsi na iznos od 67.799 eura zbog djelomično plaćenih računa za prošlogodišnjih deset mjeseci. Park, naime obradu miješanog komunalnog otpada plaća po prvobitnoj cijeni iz 2022. godine, očekujući pripadajuće popuste na novopredloženu cijenu za 2023. godinu.
U rujnu pretprošle godine poslan mu je takozvani drugi dodatak ugovora o obradi, prijevozu i zbrinjavanju miješanog komunalnog otpada s cijenom koju nije mogao prihvatiti. Osporavanim dodatkom ugovora predviđeno je povećanje usluge obrade otpada na Kaštijunu za 103 posto, odnosno s 71,9 eura na 146 eura, na što se kod onih koji imaju pretovarne stanice, poput Buzeta, dodaje prijevoz od 6,6 eura po toni. Park cijelo to vrijeme plaća nesporni dio, a to je cijena od 78,5 eura po toni uključujući prijevoz, smatrajući dodatak ugovoru štetnim po svoje korisnike.
Gradski komunalac Park, najavila je na konferenciji za novinare direktorica Ervina Kisiček, neće prihvatiti poziv o plaćanju, a na ovrhu će uložiti prigovor koji smatra opravdanim, tim više što su argumenti temelj prijedloga cijene za ovu godinu, a to je da onaj koji stvara višak otpada treba i snositi povećani trošak, a ne da ga snose svi jednako u istoj jediničnoj cijeni.
- Park nije mogao prihvatiti plaćanje jednake jedinične cijene po toni zaprimljenog otpada budući da isporučuje manje od 50 posto nama predviđenih tjednih količina i ljeti i zimi, dok je općepoznato da se tijekom ljetnih mjeseci zbog galopirajućeg obalnog turizma generiraju prekomjerne količine otpada koje Kaštijun nije u stanju tehnološki obraditi na ekološki prihvatljiv način, već nastaju viškovi otpada koji iziskuju dodatne troškove njegovog zbrinjavanja izvan Kaštijuna i Istarske županije, a koje Buzećani nisu prouzročili i prema tome ne trebaju u njima niti sudjelovati, sukladno načelu "onečišćivač plaća", naglasila je Kisiček.
- Načelno, Kaštijun, Grad Pula i ostali komunalci iskazali su razumijevanje za naše stavove, no očekivali smo da će to razumijevanje biti i u brojčanom iznosu, što se nije dogodilo. Naš odgovor na njihov prijedlog bio je da, s obzirom na sve izneseno, Park plaća 108 eura po toni predanog miješanog komunalnog otpada, uvažavajući porast troškova zbrinjavanja otpada, ali ne na način da jedinična cijena za Buzet i Lanišće i za turistička središta za svaku tonu predanog otpada bude jednaka jer su u toj cijeni sadržani enormni troškovi obrade i zbrinjavanja viškova otpada u vrijeme turističke sezone. U suradnji s gradovima Pulom, Pazinom i Vodnjanom, zatražili smo i očitovanje resornog ministarstva koje je u bitnom podržalo diferenciranu cijenu upravo s obzirom na troškove zbrinjavanja viškova otpada.
Prema tome se trenutno razrađuju i modeli naplate cijene usluge za ovu godinu, u vezi čega je i donesen prošlotjedni zaključak istarskih gradonačelnika, uprave i vlasnika Kaštijuna u Puli, kako će cijenu zbrinjavanja viškova otpada plaćati oni koji te viškove stvore, a prema cijeni zbrinjavanja koja se postigne javnom nabavom. Ne vidimo nikakav razlog da nam se ne odobri popust i za prošlu godinu koji nam definitivno pripada s obzirom da su naše količine otpada 1,2 posto, a kvota u otplati kredita 2,54 posto. Znači, ako se razrađuje model za ovu godinu gdje će oni koji stvaraju viškove te viškove i platiti, a ostali ne, onda ne vidim zašto nam se za prošlu godinu ne može odobriti popust koji smo očekivali, pojasnila je direktorica Parka.
Ključno je da Park ne želi u svojoj cijeni platiti troškove zbrinjavanja prekomjernih ljetnih količina otpada bogatijih turističkih mjesta u Istri, bez obzira na zakonske odredbe o jedinstvenoj cijeni jer to građani Buzeta i Lanišća ne zaslužuju. U Parku će se, najavila je Kisiček, i dalje boriti svim zakonskim sredstvima da se dobije pravedna cijena. U ovoj fazi, naglasila je, očekuje se i dalje dogovor i pravična cijena, ne samo za »jednom sutra«, već i za prošlu godinu.
Gradonačelnik Damir Kajin najavio je da će se upustiti u ozbiljan sudski spor s Kaštijunom koji je pokrenuo ovrhu prema Parku.
- Direktorica Parka i ja izborili smo se kod državnog tajnika resornog ministarstva da možemo imati različite cijene obrade miješanog komunalnog otpada. Cijela ta epopeja s Kaštijunom se pretvara u jedno mrcvarenje, da ne kažem bezobrazluk. Mi odvozimo otpad na Kaštijun jer nas na to zakon primorava, i to 1,2 posto od ukupnih količina koje iz Istre pristižu na Kaštijun, ali kredit s Lanišćem plaćamo 2,54 posto. Kad gledamo vršne mjesece, lipanj, srpanj, kolovoz i rujan, Istra na Kaštijunu zbrinjava 35.643 tone otpada, a Buzet 304 tone ili 0,85 posto. Pitanje je tko koristi našu razliku u kvoti jer mi imamo pravo na zbrinjavanje 50 tona tjedno, a u prosjeku zbrinjavamo 17 tona, čak i manje. Prošlog tjedna niti 13 tona. Nitko nikada, barem u mom mandatu, nije obrazložio kako je došao do cijene od 146 eura po toni, a koja je trenutno više od 30 eura skuplja od obrade na centru Marinščina u PGŽ-u i kod koje se prijevoz iz pretovarnih stanica na tu cijenu dodatno ne plaća kao što je to slučaj kod nas, apostrofirao je Kajin.
- Prošlogodišnje količine odvojeno prikupljenog otpada na buzetskom području iznose 59 posto i rekorderi smo u Istri po stupnju odvojeno prikupljenog otpada. Nekome će ovo zvučiti kao politika, ali nama je to život. Solidarnost treba vratiti u Istru. Živjeli smo je devedesetih godina prošlog stoljeća, možemo joj zahvaliti dio standarda koji Istra danas ima, bilo da je riječ o vodifikaciji, odvodnji, bolnici, poljoprivredi, a ovo danas se pretvara u otimačinu. Mi kao Grad imamo 169,1 četvornih kilometara, a Lanišće 143,7 četvornih kilometra, i teritorijalno je najveća općina u Istri sa svega 268 stanovnika. Sve to treba pokrivati svojom komunalnom operativom Park Buzet. Mi nismo Novigrad da imamo 26 četvornih kilometara, niti Pula s 51,6 četvornih kilometara gdje je sve koncentrirano na jednom mjestu. Jesmo za svaki dogovor, ali ne za načelo da oni koji mogu plaćati to prebacuju na svoje turističke tvrtke kojih mi u pravilu nemamo. Ono što nam nameće Kaštijun, Pula, to je da ćemo morati značajno korigirati cijene, najavio je Kajin.
Naglasio je da Grad Buzet stoji iza Parka, kao što sve ovo vrijeme stoji iza građana koji plaćaju nižu cijenu, a u slučaju ovrhe, Grad će to morati preuzeti na sebe tako da poslovanje Parka neće biti ugroženo.