Uz pjesmu i veselje te brojna priznanja koja su dodijeljena najboljima uspješno je završena ovogodišnja Antonja, 33. izložba vina i 21. izložba maslinovih ulja Rovinjštine, a sve to nakon što je u petak održan i jubilarni 10. Festival istarske supe.
Naime, u sklopu natjecateljskog dijela koji se odnosi na fizikalno-kemijske i senzorne analize pristiglih uzoraka vina i maslinova ulja održano je proglašenje najuspješnijih proizvođača.
Iako je 1992. osnovana kao izložba vina kasnije su se, na tragu sve većeg zanimanja poljoprivrednika za masline počela ocjenjivati i ulja. Na ovogodišnju, 21. Izložbu maslinovih ulja Rovinjštine na ocjenjivanje je predano 63 uzoraka. Zlatnom medaljom nagrađeno je 25 ulja, srebrnom 11, a brončanom 9 ulja.
Ocijenjena ulja pretežito karakterizira balansirani okus osjećaja gorčine i pikantnosti, sa srednje izraženim voćnim i svježim mirisima. Posebno se ističu prva tri ulja proizvođača među kojima su odlučivale nijanse u mirisima i okusima. Riječ je o ulju Aleksandra Rajića, Rina Brajnovića i OPG Scarpagranda obotelji Brezak.
Šampionsku zlatnu medalju ove godine osvojio je Aleksandar Rajić, s ukupno 93 boda. Uz ove istaknuli i sljedeći proizvođači koji su osvojili 90, 91 ili 92 boda, a kod kojih su odlučivale nijanse u mirisima i okusima. Uz druge uzorka Rina Brajnovića i OPG Scarpagranda najbolja ulja su imali Zoran Zanini, Arno Šaina, Marko Črnac, Moris Popović i Matija Pokrajac.
Ovogodišnja vina Rovinjštine odlikuje vrlo visoka kvaliteta. Uzorci su predani na ocjenjivanje u Institut za poljoprivredu i turizam iz Poreča koji su obavili fizikalno-kemijske analize, organoleptičko (senzorno) ocjenjivanje u kategoriji vina proizvedenih modernom i tradicionalnom tehnologijom. Ukupno je prikupljeno 43 uzorka vina, 18 uzoraka bijelog vina i pet uzoraka crnog u kategoriji profesionalnih proizvođača. Vinari hobisti izložili su 10 uzoraka crnih i 9 uzoraka bijelih vina.
U kategoriji Profesionalnih proizvođača za bijela vina prvu nagradu s ukupno 87,33 bodova za Malvaziju istarsku berbe 2023. dobio je Viliam Lavižati te tako osvojio šampionsku medalju s najviše bodova u kategoriji. Dodajmo još kako je upravo Lavižati i na prošlogodišnjoj Antonji bio pobjednik.
Kod profesionalnih proizvođača crnih vina zlatnu šampionsku medalju dobio je P.O. Vivoda s ukupno 84 boda za Teran. Dakle, riječ je o Šampionskom crnom vinu, a Vivoda je također odnio istu nagradu prošle godine na Antonji. U kategoriji proizvođača hobista za bijela vina najviše bodova i zlatnu medalju dobila je Malvazija istarska od Davora Iskre, a u istoj skupini u kategoriji za crna vina najviše bodova osvojio je Ivan Udovič za crno miješano vino.
Priznanja najboljim vinarima i maslinarima uručili su Ezio Pinzan, županijski pročelnika za poljoprivredu i Marko Paliaga, gradonačelnik Rovinja. Kristijan Damijanić, predsjednik Agrorovinja, uputio je svim sudionicima ovogodišnje Antonje najsrdačnije čestitke te se zahvalio na uloženom trudu i znanju koji su rezultirali visoko kvalitetnim proizvodima. Posebne čestitke uputio je šampionima u svim kategorijama. Posebno se zahvalio suorganizatorima iz Mjesnog odbora Rovinskog Sela, potom i pokroviteljima Gradu Rovinju, Istarskoj županiji, Turističkoj zajednici grada Rovinja te brojnim sponzorima koji su manifestaciju podržali i ove godine.
"Vjerovali smo u važnost čuvanja ove tradicije te smo nastavili s organizacijom manifestacije Antonja u Rovinjskom Selu na način da je ona dostupna svim posjetiteljima i izlagačima, ljubiteljima lokalnih okusa i mirisa vina i maslinovih ulja", izjavio je Kristijan Damijanić, predsjednik udruge Agrorovinj.
Nakon službenog dijela programa, mnogobrojnu publiku zabavljali su Lucky Band i Mauro Staraj & La Banda. Hvalevrijedan je i potez rovinjskih taksista koje su za male naknade vraćali "vesele" sudionike Antonje u Rovinj.
Kristijan Damijanić, predsjednik Agrorovinja i predavač na riječkom Veleučilištu rekao je:
"Obzirom na agrometeorološki vrlo zahtjevnu godinu možemo biti zadovoljni kvalitetom proizvedenih ulja i vina. Podsjetimo, tijekom vegetacijskog perioda grožđa bile su česte kiše pa je valjalo utrošiti puno vremena, znanja i truda da bi se proizvelo kvalitetno vino. Kad je riječ o maslinama ljeti su vladale nenormalne vrućine, a nakon što je rujnu pala kiša navalila je maslinova muha pa je masline trebalo što prije obrati iako nisu u potpunosti dozrele".
"Sve o vinogradarstvu i maslinarstvu naučio sam od pokojnog oca Bepija, a potom sam primijenio modernu tehnologiju kontroliranog vrijenja. Obrađujem hektar i po vinograda na kvalitetnom području San Toma, dva kilometra od mora. Najviše imam trsova malvazije, nešto terana i merlota. Malvaziji smo dali naziv Bošket po obiteljskom restoranu. Naša vina, malvaziju, teran i kupažu s merlotom uglavnom plasiramo kroz obiteljski restoran Bošket", rekao je Lavižati.
"Najveću nagradu sam dobio za bužu. Osim buže gajimo rošinolu i nešto bjelice, a sva tri moja monosortna ulja su u kvalitativnoj kategoriji zlatne medalje. Prošla sezona je bila izuzetno zahtjevna. Najprije je bilo puno kiše i vlage pa je valjalo kontrolirati masline da se ne rasplamsa paunovo oko. Visoke temperature su sprječavale pojavu maslinine muhe, ali je prava najezda nastupila u rujnu. Puno godina radio sam masline s ocem i majkom pa sam znao da treba ubrati dok se ne izlegu crvi, bez obzira da li su dozrele. Prošle smo, ne baš izdašne, maslinarske godine uspjeli proizvesti 300 litara ulja. Na kraju zahvala ide mojoj obitelji, supruzi Arijani i sinu Vitu", rekao je Rajić.