Osam ambulanata u istri surađuju u projektu

U Istri počela sterilizacija mačaka: "Uhvati, steriliziraj i vrati" moto je projekta riječke udruge "Mijau"

| Autor: Jelena Milović
Ilustracija (Snimio: Milivoj Mijošek/Glas Istre)

Ilustracija (Snimio: Milivoj Mijošek/Glas Istre)


Ove godine 20. je obljetnica sterilizacije mačaka u organizaciji Udruge "Mijau" iz Rijeke. Naime, već 20 godina, Udruga "Mijau" Rijeka organizira akciju sterilizacije mačaka u suradnji s veterinarskim ambulantama u Rijeci i okolici te na području Istre.

Akcija u Istri počela 15. siječnja i traje do kraja veljače, a neki veterinari akciju će vjerojatno produžiti do kraja ožujka, stoga je važno da svi zainteresirani na vrijeme rezerviraju termin za svoje ljubimce. Svi građani Istre imaju priliku sterilizirati jednu ili više mačaka s velikim popustom, u osam veterinarskih ambulanti diljem Istre. Cijena zahvata je od 20 do 30 eura za mužjake, te od 33 do 37 eura za ženke, ovisno o veterinarskoj ambulanti i spolu mačke.

Radi usporedbe, puna cijena sterilizacije mačke bez popusta za ženke iznosi od 53 do 75 eura. Osnovni cilj je djelovati preventivno s projektom "Uhvati, steriliziraj i vrati" koji se provodi već 20 godina po uzoru na projekte iz cijeloga svijeta. Udruga "Mijau"« moli građane Istre da pomognu ljubimcima na pravi način sterilizacijom, čime se može osigurati normalan, bolji i zdraviji suživot čovjeka i životinje.

Također mole sve lokalne uprave u Istri, ako imaju staništa mačaka i građane koji ih hrane, da sufinanciraju sterilizacije mačaka, a iste građane iskoriste kao volontere. Stanište slobodnoživućih mačaka građani trebaju prijaviti lokalnoj upravi koja je po Zakonu dužna izdvojiti sredstva za sterilizaciju istih mačaka.

Udruga "Mijau" moli sve građane Istre da se odazovu i steriliziraju/kastriraju svoje kućne ljubimce, pa i one mace koje hrane ispred svojih kuća, a koje unatoč tome ne smatraju svojima. Cilj akcije je da se pomogne građanima, te tako kontrolira populacija pogotovo slobodnoživućih mačaka i njihovo razmnožavanje. Napominje se da u Hrvatskoj ne postoje azili za mačke i njihovo zbrinjavanje, što predstavlja veliki problem.

Po Zakonu o zaštiti životinja, eutanazija zdravih životinja zakonom je zabranjena i svi oni koji su svjesno dozvolili okote svojih ljubimaca, dužni su zbrinuti legla svojih životinja ili ih sterilizirati/kastrirati.

Ambulante koje surađuju u projektu

Veterinarske ambulante u Istri koje sudjeluju u akciji: Veterinarska ambulanta Rovinj, Veterinarska Bolnica Poreč, Veterinarska ambulanta Vet-centar Poreč, K&K Umag, Privatna veterinarska praksa "PET-VET" Buzet, Veterinarska ambulanta Labin, Ultra Vet Labin i Veterinarska ambulanta Pazin.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter