zimsko prebrojavanje

Ptice vodarice zimi obitavaju u Tarskoj uvali, na rijeci Mirni, Antenalu, Dragonji, Butonigi, jezeru Saline na Brijunima...

| Autor: Gordana Čalić Šverko
(Foto: Udruga Biom)

(Foto: Udruga Biom)


U tradicionalno međunarodno zimsko prebrojavanje ptica vodarica koje se odvija tijekom cijelog siječnja s time da je središnji vikend bio drugi siječanjski, na poziv Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode, Udruge Biom, Zeus te Geonatura, uključili su se brojni volonteri diljem Hrvatske pa tako i Istre. Siječanj je vrijeme kad su ptice selice na svojim zimovalištima. Vodarice zauzimaju nezaleđene vodene površine kako bi ondje provele zimu. Upravo tada, kad je najmanja vjerojatnost da će se nekamo kretati, najbolje je vrijeme za njihovo prebrojavanje. Brojanje ptica opsežan je posao, no zahvaljujući volonterima, već dugi niz godina skupljaju se vrijedni podaci o stanju ptičjih populacija.

Čak 35 važnih lokaliteta

U Istarskoj županiji je trideset i pet lokaliteta od većeg značaja za očuvanje ptica, od kojih je kroz siječanj rezervirano njih dvadeset. Među zanimljivijim lokalitetima na kojima se broje vodarice su Tarska uvala, rijeka Mirna, Antenal, Dragonja, Butoniga i jezero Saline na Brijunima, izjavio je Dominik Spevec iz Udruge Biom, organizacije civilnog društva sa sjedištem u Zagrebu, koja se bavi zaštitom prirode i njenom popularizacijom. Spevec je regionalni koordinator za Zapadnu Hrvatsku u kojoj su uz Istarsku županiju još i Riječka, Karlovačka i Ličko senjska županija.

- Zimsko prebrojavanje ptica vodarica može se odrađivati kroz cijeli mjesec tako da su prijave volontera za slobodne lokacije i dalje moguće, kao i slanje podataka s tih lokacija te će se oni također uzimati u obzir u krajnjoj analizi, kazao je Spevec.

(Foto: Udruga Biom)(Foto: Udruga Biom)

U akciju zimskog prebrojavanja ptica vodarica mogu se uključiti svi ljubitelji ptica i prirode, početnici i iskusni promatrači ptica. Za volontere su pripremljene detaljne upute za sudjelovanje u kojima se mogu pronaći svi potrebni materijali. Također na karti su označeni lokaliteti na kojima se mogu brojati vodarice, a za odabir lokaliteta potrebno se javiti nadležnom koordinatoru. Prebrojavanje je moguće odraditi tijekom cijelog siječnja, no vrijedniji su podaci skupljeni što bliže središnjem vikendu brojanja, drugom siječanjskom.

Otkako je Wetlands International 1967. godine pokrenuo ovu međunarodnu inicijativu, podaci o brojnosti vodarica na pojedinim područjima pomažu identificirati međunarodno važna vlažna staništa te se na temelju tih podataka donose brojne odluke o zaštiti ptica, kako na međunarodnim, tako i na nacionalnim i lokalnim razinama. Vodarice, koje podrazumijevaju razne ptice vezane uz vodena staništa, posebno su osjetljiva skupina te su izravno ugrožene nestajanjem vlažnih staništa.

Prebrojavaju se od 1968.

Ovo je najstariji i najveći program monitoringa bioraznolikosti na svijetu te ujedno i najveći projekt građanske znanosti. U Hrvatskoj se vodarice redovito broje od 1968. godine, a do sada je u akciju uključeno više od 500 lokaliteta te joj se svake godine pridruži više od sto sudionika. Primjerice, 2020. godine u Hrvatskoj je prebrojano gotovo 180.000 ptica na 329 lokaliteta. Velik je to pothvat, kako za vrijedne terence, tako i za koordinatore koji brinu da sve teče glatko i da se podaci pošalju ispravno i na vrijeme, te za volontere koji kasnije obrađuju podatke. Koordinaciju na nacionalnoj razini vodi Adrian Tomik iz Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode, a u regionalnoj koordinaciji sudjeluju udruge Biom i Zeus te Geonatura.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter