njegovanje labinske cakavice

Održan jubilarni 30. književni susret "Ca je ča"

| Autor: Branko BIOČIĆ
(Snimio Branko Biočić)

(Snimio Branko Biočić)


U punoj dvorani Gradske knjižnice Labin održana je završna svečanost uz podjelu nagrada ovogodišnjim sudionicima 30. po redu književnog susreta "Ca je ča" kojem je cilj njegovanje labinske cakavice.

Na natječaj Gradske knjižnice Labin i je ove godine pristigao velik broj radova, od kojih 54 rada učenika mlađih i starijih razreda osnovnih škola Labinštine te 33 rada u kategoriji "Odrasli". Zahtjevan posao izbornice radova obavila je pjesnikinja i profesorica Nada Galant. Nakon pozdravnih govora Borjana Batagelja, pročelnika gradskog odjela za društvene djelatnosti i ravnateljice Gradske knjižnice Labin Silvije Fiamengo autori nagrađenih i pohvaljenih radova ovogodišnjeg literarnog natječaja čitali su svoje stihove na labinskoj cakavici i čakavici.

Fiamengo je istaknula kako je ova manifestacija već 30 godina poticaj za njegovanje labinske cakavice te zahvalila svima onima koji su je pokrenuli prije tri desetljeća, prije svega tadašnjem Pučkom otvorenom učilištu i antikvarijatu Matthias te Gradu Labinu na pomoći u organizaciji ali i svim ravanteljima škola i knjižničarima u školskim knjižnicama kao i mentorima učenika.

- Čuvajući jezik i baštinu čuvate vlastiti identitet i kulturu svojega kraja. Gradska knjižnica Labin samostalno je nakon početaka nastavila sa raspisivanjem literarnog natječaja koji je uskoro proširen uz učenike na odraslo građanstvo s područja cijele Istre. Do sada su objavljene četiri zbirke najboljih pjesama, učeničke radove ukoričili smo u dvije zbirke dječjih pjesama naslova Ca je ča a nagrađene radove odraslih radove odraslih u dvije zbirke naslova Reci mi ca. Svaka od tih zbiraka jedan je isječak vremena a autorima je Labinština bila i ostala toplo srce njihova poetskog svijeta. Pozivam učenike i pjesnike da i dalje pišu na materinskom jeziku i da nam i dalje šalju svoje stihove kako bismo i na taj način zajedno čuvali našu kulturnu baštinu jer je materinski jezik naše najveće blago koje spaja našu prošlost i sadašnjost, tradiciju i suvremenost, rekla je Fiamenfo te istaknula kako se kroz jezik očituju sve posebnosti, kultura, identitet ali i skrivene ljepote zavičaja. Zatim su podijeljene nagrade po kategorijama.

U kategoriji mlađih razreda prvo mjesto osvojio je Ivano Brala, učenik 4. razreda OŠ I. L. Ribar Labin s mentoricom Vesnom Brenčić za pjesmu Teplina. Druga je bila Katarina Pavlović iz 2.razreda OŠ M. Vlačić Labin s mentoricom Marijanom Blašković za pjesmu Mića Štalica a treće mjesto osvojio je Patrik Šestak, učenik 4. razreda OŠ M- Vlačić, Područna škola Rabac s mentoricom Martom Verbanac za pjesmu Harmonika. U kategoriji straijih razreda prvo mjesto pripalo je Paoli Banišić, učenici 6. razreda O.Š. V. Širola Pajo Nedešćina, područna škola Sveti Martin s mentoricom Marinom Hrvatin za pjesmu Sliki va glove.

Drugo mjesto osvojila je Noemi Galešić, učenica . razreda OŠ I. Batelić Raša s mentoricom Hasnijom Karlović za pjesmu Po lete a treće. Katrin Težak, učenica 6. razreda OŠ V. Nazor Potpićan s mentoricom Tihanom Franković Načinović za pjesmu Vrime. U kategoriji odrasli pobijedio je Teodor Gobo iz Trgeta s pjesmom Dugo ot Labin, ispred Josipa Klarića s pjesmom Razjadi me s tvojiem smiehuon i Dragom Draguzetom s radom More pod smokvon. Nakon formalnog dijela programa i proglašenja laureata, druženje je nastavljeno u holu Knjižnice uz domjenak i glazbeni odabir DJ-a Denyja Balabana.

Ovim svečanim susretom u stihu zaokružen je ovogodišnji program nacionalne manifestacije Mjesec hrvatske knjige. Pjesničku večer posvećenoj ljubavi prema dijalektalnom pjesništvu i domoćoj besedi moderirala je Morin Kudić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter