Tradicionalna manifestacija

Vođena izložba gljiva, degustacija besplatnog "gljivarskog kotlića" i edukativna predavanja danas u Pazinu

| Autor: Anđelo Dagostin
Ovako je izgledao gljivarski kotlić prošle godine (Foto Grad Pazin)

Ovako je izgledao gljivarski kotlić prošle godine (Foto Grad Pazin)


Istarska izložba gljiva ponovo će održati danas u gradskoj tržnici u Pazinu, u organizaciji Istarskog mikološkog-gljivarskog saveza (IMGS), a uz pokroviteljstvo Istarske županije i Grada Pazina.

Izložba gljiva

Vođenu izložbu može se posjetiti od 8 do 15 sati, dok je degustacija besplatnog "gljivarskog kotlića" na rasporedu u 11 sati, a nakon čega slijede dva bloka edukativnih predavanja u prostoru gradske vijećnice. Kako bi izložbu gljiva ugostili sa stilom, za glazbeni dio će se pobrinuti pazinski glazbenik Darko Gržetić, poznat i kao glazbenik Gljiva.

U prvom bloku u 13 sati predavač Željko Zgrablić održati će predavanje na temu "Podzemne gljive šumskih staništa Hrvatske", a već u 13.30 sati Anton Brenko održat će predavanje o "Osnivanju i gospodarenju plantažama tartufa". Predviđeno trajanje svakog predavanja je pola sata.

(Snimio Duško Marušić Čiči)Izložba gljiva je pravo mjesto za sve koje žele saznati više o gljivama, načinu branja i prepoznavanja (Snimio Duško Marušić Čiči)

Izložba gljiva je pravo mjesto za sve koje žele saznati više o gljivama, načinu branja i prepoznavanja. Uz jestive gljive moći će se razgledati i one otrovne s ciljem upoznavanja raznolikosti i njihove funkcije u šumi – od razgrađivanja biomaterijala, pružanja minerala, te njihove uloge u parazitskom ubrzavanju raspada starog drva.

Bit će to ujedno prilika upoznati se s kojim sve vrstama gljiva obiluje naše područje, koje su i kako izgledaju otrovne, a kako one jestive gljive, ali i prilika za dobiti pokoji kulinarski savjet za pripremu gljiva. Naime, gljive se stoljećima smatraju pravim prirodnim antibiotikom, a nekonvencionalna medicina ih označava kao dragocjenu namirnicu koju treba uzimati tijekom promjene godišnjeg doba za zaštitu od jesenskih bolesti.

Povijest saveza

Istarski mikološko-gljivarski savez čine gljivarska društva "Sunčanica" Medulin, "Žurdana" Kaštelir, "Boletus" Buje, "Martinčica" Labin i Udruga tartufara "Istra" iz Motovuna. Istarski mikološko-gljivarski savez osnovan je 25. listopada 2014. godine, a osnivačka skupština je održana u Brtonigli. Osnovan je na inicijativu društva gljivara Bujštine "Boletus", kojem pristupaju suosnivači "Boletus" - društvo gljivara Bujštine, "Martinčica" - društvo gljivara Labinštine, gljivarska udruga "Sunčanica" Medulin, gljivarsko društvo "Trubača" Rovinj i "Žurdana" gljivarsko društvo Kaštelir – Labinci.

Ciljevi saveza su razvoj organiziranih oblika gljivarstva i mikologije te stvaranje uvjeta za razvitak ukupne gljivarske i mikološke djelatnosti u Istri te koordinacija aktivnosti među društvima i udrugama članicama IMGS-a i zastupanje njihovih interesa pred nadležnim tijelima Republike Hrvatske i Istarske županije, posebice u postupcima donošenja zakona, pravilnika i ostalih akata koji se odnose na područje mikologije i gljivarstva, kao i na provođenje aktivnosti za očuvanje i zaštitu prirode. Osim toga, Savez je kao jedan od ciljeva naveo i omogućavanje društvima i udrugama članicama IMGS-a stručno osposobljavanje u području djelovanja IMGS-a te stjecanje naziva determinator i determinator-mentor.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter