Svakog prvog utorka u mjesecu - šušur

Ni ti ga ča ti ga je pazinski samanj

| Autor: Anđelo Dagostin
U ponudi more odjeće i obuće (Snimio Anđelo Dagostin)

U ponudi more odjeće i obuće (Snimio Anđelo Dagostin)


Možda i tone odjeće i obuće, raznih kućanskih potrepština, cvijeća, dječjih igračaka, suvenira, poljoprivrednih i suhomesnatih proizvoda izloženi su prvog utorka u mjesecu na tradicionalnom mjesečnom sajmu na Šetalištu pazinske gimnazije. Unatoč brojnim novim trgovačkim centrima i trgovinama, koji ponekad nude i povoljniju i komforniju kupnju, na njemu se još uvijek opskrbljuje dobar dio žitelja Pazinštine, ali pristigne tu i mnogo turista kojima je ta »vašarska« atmosfera privlačna.

Domaće je domaće

A na ovom najvećem tradicionalnom mjesečnom sajmu u Istri mogu se pronaći štandovi na kojima se nude svježe voće i povrće, ostali domaći proizvodi poput meda, maslinovog ulja i vina te razni suveniri i zanatske rukotvorine. Na jedan takav naišli smo slalomski zaobilazeći brojne posjetitelje kojima je sajam mjesto susreta s prijateljima i poznanicima koje nisu duže vrijeme vidjeli.

- Uglavnom proizvodimo voće: breskve, šljive, jabuke, a imati ćemo i nar i dunje. Osim toga proizvodimo vino, malvaziju, teran i cabernet sauvignon, kao i maslinovo ulje, kaže Amanda Dušić Buždon iz Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Dušić iz Podmeje ispod Grimalde.

(Snimio Anđelo Dagostin)Amanda Dušić Buždon iz OPG-a Dušić (Snimio Anđelo Dagostin)

Taj OPG-e broji pet članova, a brinu se za voćnjake, vinograde i maslinike koji se prostiru na osam hektara.

- Kod nas je ova godina što se tiče rodnosti voćaka bila jako dobra, dok se drugi voćari žale. Mi smo sretno prošli, jer nije bilo ni tuče ni mraza, tako da se stvarno nemamo što žaliti, kaže Amanda.

Breskve vinogradarke prodaju po 3 eura za kilogram, a beru ih od 15. kolovoza do 15. rujna. Uskoro će brati breskve sa sočnom crvenom jezgrom koje su posebno popularne. Jabuke i šljive stoje 2,5 eura, a u ponudi je i kašeta voća od 8 kilograma s miješanim voćem po cijeni od 20 eura. Osim na pazinskom sajmu prodaju na sajmu u Vodnjanu, a sve su popularnije organizirane dostave putem Facebook profila OPG Dušić gdje povremeno objave kad kreću u obilazak Istre, pa si kupci unaprijed rezerviraju svoju pošiljku. Rodan je to kraj bio oduvijek, ali posebice otkad je sagrađena umjetna akumulacija Butoniga koncem 80-ih. Otad je mikroklima još blaža, više mediteranska, bez mraza što pogoduje voćarstvu, saznajemo.

Peruanci

U nastavku nailazimo na štand kovača Dragana Žufića iz Trošti kraj Pazina. Nedavno je već bio »u novinama« prilikom žminjske Bartulje, a i upravo je i doručkovao pa umjesto »ćakule« slikamo kovano "ordenje" koje je izradio u svojoj kovačiji: kosiri, rankuni, lopate, potkove, tondine, sapunele, batove… Ne znamo im svima ni imena ali nema čega nema od alata. Tu su i drveni štapovi za hodanje. Najedanput, navala na štand, pa odlazimo da ne smetamo.

(Snimio Anđelo Dagostin)Prodavači iz Perua privlače kupce glazbom (Snimio Anđelo Dagostin)

Preko puta, sasvim druga priča - ulični svirači iz Perua s prepoznatljivom svirkom na Panovoj fruli iz Anda koju nazivaju antara ili siku. Njome se izdvajaju iz mase prodavača i privlače posjetitelje, a osim tih instrumenata prodaju raznobojne tradicionalne narukvice, diskove s tradicionalnom glazbom i viseće suvenire za sreću u domu. Sajam traje od 8 ujutro do 20 sati navečer, pa svatko tko se toga dana nađe u Pazinu ima ga priliku obići bilo iz znatiželje ili ciljane kupnje.

Pet stoljeća duga tradicija

Tradicija održavanja pazinskog sajma seže prema nekim izvorima u daleku 1539. godinu kada Pazin dobiva dozvolu za održavanje sajma, a krajem 19. stoljeća samanj, kako se ovdje naziva, dobiva stalni termin - prvi utorak u mjesecu. U prvim stoljećima, pa i do ne tako davno, ovdje se prodavalo »blago« i poljoprivredni viškovi, da bi posljednjih desetljeća prevladala odjeća i obuća, kao i razna plastična roba, najčešće s azijskim porijeklom.

(Snimio Anđelo Dagostin)Žufićevih ruku djelo (Snimio Anđelo Dagostin)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter