veliki olujni sustav stiže u istru

VIDEO / Superćelija zahvatila središnju Istru, padale ledene gromade

| Autor: Petar Radovan/Istramet
(Foto: Istramet)

(Foto: Istramet)


Oko 2 sata jaka superćelija koja je pristigla iz smjera Venecije protutnjala je Istrom. Pogoršanje je bilo naglo uz olujni nalet vjetra, a padale su i ledene gromade.

ARSO radarska animacija

Doduše, na području Tinjanštine bile su rijetke, međutim s obzirom na snagu sustava u okolici vjerojatno ima značajnijih šteta. Iz centra sustava puhao je jak vjetar, što se dobro vidi na priloženom grafičkom prikazu karte udara vjetra.

To je tek početak nove, izražene promjene vremena koja može širem području donijeti opasne vremenske pojave.

Područje Hrvatske i šire regije već je danima, s manjim prekidima, pod utjecajem izuzetno aktivne konvektivne sinoptičke situacije. Pritom se u regiji gotovo svakodnevno javljaju olujni sustavi s praktično svim opasnim produktima koje takva vrsta vremena donosi – orkanskim udarima vjetra, tučom, obilnom oborinom a mjestimice (kao u okolici Milana) i tornadima, piše Meteoadriatic.

 

Sinoptička situacija koja se upravo razvija nad ovim dijelom Europe postaje sve “eksplozivnija”. Dosad su naši krajevi bili pod utjecajem anticiklonalnog polja, a tek su sjeverni krajevi povremeno dolazili u blizinu frontalnih poremećaja koji su inicirali intenzivne konvektivne oluje u vrlo nestabilnoj, vrućoj i vlažnoj sredozemnoj zračnoj masi. Međutim sa zapada se nad Sredozemlje danas ubacila os doline koja se pruža sa sjevera i postupno se kreće prema istoku. Sama os doline sa hladnijim zrakom se nad Jadranom očekuje sredinom srijede, no ispred nje su mogući intenzivni pretfrontalni meteorološki događaji, već u utorak.

Sredinom utorka, zapadno će Sredozemlje doći pod izravan utjecaj hladne fronte iza koje će sa sjeverozapada pritjecati hladnija i stabilna zračna masa. Ispred fronte u području srednjeg Sredozemlja, posebice oko Apeninskog poluotoka te nad Jadranom još će se zadržavati vrlo topla, vlažna i nestabilna zračna masa, uz prognozirane MLCAPE vrijednosti (mjera za latentnu nestabilnost zraka) između 1000 i 3000 J/kg, a prema nekim numeričkim modelima (npr. ECMWF) čak i preko 5000 J/kg.

Trodnevna Istrametova vremenska prognoza za Istru i Kvarner

UTORAK - Pretežno oblačno i nestabilno vrijeme uz mjestimičnu kišu, a mogući su i intenzivniji grmljavinski pljuskovi te neverini. Puhat će umjeren i jak jugozapadnjak. Jutarnje temperature zraka od 16 do 23 °C, dnevne vrijednosti između 28 i 32 °C.

SRIJEDA - Pretežno oblačno i nestabilno vrijeme uz čestu kišu i pljuskove, naročito u prvom dijelu dana kada lokalno može biti jačih grmljavinskih pljuskova. Zapuhat će prolazno jak sjeverac, a tijekom dana umjerena i jaka bura, na poznatim lokalitetima s olujnim udarima. Jutarnje temperature zraka od 15 do 20 °C, dnevne vrijednosti između 25 i 28 °C.

ČETVRTAK - Djelomice sunčano vrijeme. Zapuhat će slabo do umjereno jugo. Jutarnje temperature zraka od 12 do 18 °C, dnevne vrijednosti između 25 i 29 °C.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter