Predstavljanje opreme za Nastavni zavod za hitnu medicinu (snimio Milivoj Mijošek)
Što učiniti ako se nađemo u situaciji da je nekome pored nas potrebna hitna medicinska pomoć? Znamo li učiniti prve korake do dolaska stručnog tima? Kako pružiti masažu srca i dišne putove učiniti prohodnima? Na ova i slična pitanja, uz zanimljivu demonstraciju, dali su odgovore djelatnici Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije predstavljajući vrijednu opremu koja je nabavljena u sklopu EU projekta FIRESPILL.
"Predmet našeg zajedničkog rada je Nastavni zavod za hitnu medicinu i jako smo zadovoljni što smo uspjeli vidjeti koje su potrebe Zavoda, baš pred sam kraj projekta, te nabavili opremu u vrijednosti od 140 tisuća eura", rekao je Bruno Kostelić, voditelj projekta FIRESPILL za Istarsku županiju koji završava u lipnju.
"Možemo svjedočiti koji su benefiti prekogranične suradnje Hrvatske i Italije kroz ovaj projekt, a ovo je vrijedna oprema kojom se povećava sigurnost za naše građane i hitne službe. Potrebe naših građana i potrebe posjetitelja Istre ne poznaju one granice koje su ljudi napravili", rekao je župan Boris Miletić.
Gordana Antić, županijska pročelnica za zdravstvo i socijalnu skrb, izrazila je ponos što još uvijek radi u edukacijskom centru Zavoda. "Već 11 godina potaknuti smo vizionarstvom kako privući kadar, kako ga zadržati i učiniti kvalitetnim, a sve s ciljem kako pomoći našim pacijentima", naglasila je Antić, dodavši da rezultati to i pokazuju.
"Već sam negdje rekla da bez alata nema zanata i ovaj projekt nam je omogućio da imamo početak te priče, a to je da svaki novozaposleni, ali i svatko tko duže radi, kontinuirano i periodički dolaze u ovaj edukacijski centar gdje vježbaju na lutkama koje simuliraju stvarna stanja", rekla je županijska pročelnica.
Navela je da se jedino kvalitetnom opremom kvalitetno može odraditi i kompjuterski nadzor reanimacija kojih je na godišnjoj razini oko 290 u Istarskoj županiji.
"Kontroliramo i analiziramo do krajnih crtica je li reanimacija napravljena perfektno te za svako uočeno malo odstupanje djelatnici dobiju povratnu informaciju te se ponovno pozivaju na edukacijski centar gdje ponovno vježbaju", istaknula je Antić, najavivši da će se kroz projekt FIRESPILL omogućiti postavljanje automatskih vanjskih defibrilatora na javna mjesta.
"To su produžene ruke hitne službe koje kupuju vrijeme do dolaska tima, čime ćemo podići kvalitetu života i ishode oživljavanja", rekla je Antić, dodavši da je od ovakvog ustroja Zavoda od 2,2 posto uspješnog preživljavanja 2011., kada je na nacionalnoj razini ta statistika bila ispod jedan posto, posljednjih šest godina došlo se do brojke od 23 posto uspješnosti preživljavanja.
"Želimo te brojke još podići, a to ćemo postići uz pomoć naših građana koji će se moći uključiti u aktivnosti vježbanja kako spasiti život dok ne dođe hitna", rekla je Antić ističući posebne aparate za masažu srca koje trenutno imaju samo Istra i Španjolska.
"Napredni jesmo, još samo trebamo ljude. Sve za pacijente da bi oni dobili krajnju pomoć", zaključila je Antić.
Ravnateljica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije Tatjana Čemerikić istaknula je da je kroz projekt FIRESPILL, koji ima zadatak koordinaciju svih hitnih službi u kriznim situacijama, nabavljena vrijedna medicinska oprema i lutke za rad edukacijskog centra koje služe za simulacijske vježbe i učenje.
"Ovo je primjer dobre prakse gdje se kroz europski projekt i rad svih koji su s naše strane u njega uključeni, uspjelo nabaviti opremu koja postaje sve skuplja i sve teže nabavljiva, a zaista je vrijedna i vrhunske kvalitete. Bez nje i educiranih djelatnika danas ne bismo imali ovako pozitivne rezultate koje imamo kao Zavod", rekla je Čemerikić.