Prekrasan kompleks Dajle već godinama propada (Snimio Luka Jelavić)
Mještani naselja Dajla kod Novigrada, okupljeni u građanskoj inicijativi "Dajla živi" i udruzi "Za stare i mlade" i ove su godine, nakon lanjske premijere, organizirali poučnu, humanitarnu i zabavnu manifestaciju kojom žele ukazati na vrijednost nekadašnjeg Benediktinskog samostana, odnosno ladanjske vile s parkom koji sve teže odolijevaju zubu vremena. To zdanje iz druge polovice 19. stoljeća jedan od najvrjednijih kulturnih spomenika na području Novigrada te jedno od rijetkih neoklasicističkih građevina na hrvatskoj obali.
Organizatori ovom manifestacijom humanitarnog karaktera žele potaknuti revalorizaciju lokalne kulturne baštine te ukazivanje na propadanje velebnog Benediktinskog samostana i njegovog predivnog parka, tik uz more.
Pripremljen je i ove godine bogat program u kojem su uživali mještani Dajle i brojni gosti. U edukativnom djelu programa dobra poznavateljica povijesti Dajle i samostana Kristina Kulišić održala je interaktivnu radionicu "U potrazi za tajnama Dajle". Bilo je zanimljivo čuti mnogo povijesnih, pa i manje poznatih detalja, o naselju Dajla koje je kroz stoljeća bilo stjecište burnih povijesnih događanja koja se stoljećima odigravaju oko jednog od rijetkih istarskih ladanjskih kompleksa smještenih uz more. Riječ je o vrijednoj arhitektonskoj cjelini s kraja 18. i početka 19. stoljeća koja svoj današnji izgled dobiva 1839. godine na temelju nacrta francuskog arhitekta Gabriela Le Terriera de Manetota. Kompleksom dominira zgrada u klasicističkom stilu, bočno su dvije barokne zgrade koje među sobom formiraju dvorište i park koji kroz portal vodi na obalu. Tu je i crkva svetog Ivana Krstitelja, kapelanov stan te cijeli niz gospodarskih zgrada, kao i prostrano poljoprivredno zemljište. Cijeli kompleks je, nakon promjene vlasnika i upravitelja, ponovo pripao Benediktincima koji Dajlu pretvaraju u ugledno središte. Benediktinska zajednica u Dajli je djelovala od 1859. do 1948. godine.
Kako bi se vratio ugled i obnovila povijesna zdanja nastavlja se upoznavanje javnosti sa sadašnjim, zabrinjavajućim stanjem objekata pa se i kroz ovakve manifestacije pokušava doći do pravih rješenja. Okupili su se i ove godine brojni gosti koji su, uz ostalo, sa zanimanjem razgledali izložbu starih fotografija koje su donijeli mještani, kao i likovnim radovima članova Udruge "Atelier Agata" iz Novigrada izloženih uz morsku obalu.
Fešta iz ljubavi prema kraju
Najmlađi sudionici manifestacije pokazali su svoju kreativnost u radionici izrade lutkica i kruna koje su organizirale odgojiteljice novigradskih dječjih vrtića "Tičići" i "Girasole". Predstavljeni su i autohtoni proizvodi, a posebice je dobro bio posjećen koncert klasične glazbe organiziran u samostanskoj crkvi svetog Ivana Krstitelja na kojemu su nastupili najmlađi izvođači iz Novigrada.
Tijekom cijelog dana vladala je vrlo opuštena i vesela atmosfera, a među posjetiteljima bili su i gradonačelnik Novigrada Anteo Milos i direktorica Turističke zajednice Novigrada Vesna Ferenac dajući potporu toj manifestaciji i njenim ciljevima.
- Danas sam, kao gradonačelnik, presretan što imam tako vrijedne sugrađane koji su u Dajli napravili prekrasnu feštu iz ljubavi prema svom kraju, komentirao je gradonačelnik Milos, dok je Vesna Ferenac dodala da TZ Novigrada i ove godine podržava tu građansku inicijativu čiji je cilj potreba za što skorijom obnovom ili prenamjenom objekta Benediktinskog samostana.
Bilo je tu i mnogo mještana, među njima i Karolina Krančić koja je na svom rodnom dijalektu iskazala želju da se "nađe jedan štabeli gazda ki će sve to obnoviti". Pozivu organizatora odazvao se i poznati istarski glazbenik iz susjedne Vabrige Sergio Pavat koji je iskazao želju da na ovu feštu dođe i iduće godine, kako bi se družio s "dobrim narodom u ovom predivnom ambijentu". I ove se godine fešti pridružila i pulska pjevačica Marinela Malić rodom iz Dajle koja je s velikim zadovoljstvom donirala sadnice koje će se posaditi u park koji je već ove godine poprimio noviji izgled. U suradnji s Gradom Novigradom i tvrtkom Neapolis posječena su stara i bolesna stabla, uređena je i pošljunčana stazica, kao i dvorište samostana te je osvijetljena lokva u kojoj rastu lopoči. Uz raznovrsna dobra jela i pića, uz zabavu koju su stvarali DJ Mile i 3D band stanovnici i gosti Dajle zabavljali su se do dugo u noć, podržavajući ideje i ciljeve organizatora te manifestacije koja je bila i humanitarnog karaktera. Naime, sva prikupljena sredstva bit će namijenjena daljnjem uređenju parka.
Posebno emotivan trenutak bio je kad se na fešti pojavio Diego Giuntini iz Trsta koji se prepoznao u na fotografiji iz 1958. godine u liku malog dječaka koji jaše na volu. Ta je fotografija otisnuta i na ovogodišnjim plakatima.
- Naravno, jako sam uzbuđen i sretan što sam danas ovdje u tako predivnoj atmosferi. Vraćaju mi se lijepa sjećanja na djetinjstvo, prve ljubavi, na sretne trenutke ovdje provedene. To se na zaboravlja, rekao je Diego Giuntini.