REAGIRANJE

Edi Pastrovicchio: "Nedonošenje odluka u skladu sa željama investitora nikako ne znači i da je gradska uprava neučinkovita"

| Autor: Glas Istre
Edi Pastrovicchio (snimio Milivoj MIJOŠEK)

Edi Pastrovicchio (snimio Milivoj MIJOŠEK)


Gradonačelnik Vodnjana Edi Pastrovicchio reagirao je na tekst objavljen u Glasu Istre o nejasnoćama u Vodnjanu vezanima za izdavanje građevinske dozvole.

"U skladu sa Zakonom o medijima zahtijevam da objavite reagiranje i demant novinskog članka "Grad Vodnjan već nekoliko mjeseci izdaje jako malo građevinskih dozvola. Istovremeno, dok jedni čekaju mjesecima, drugi ih dobivaju skoro pa odmah!", objavljenog u Glasu Istre u petak 7. travnja 2023. i kojeg potpisuje Marcello Rosanda. Razlog za demant je niz netočnih informacija objavljenih u članku, a nužno je i reagirati na paušalne i tendenciozne zaključke novinara.

Tako se netočno u članku navodi da je određenim investitorima izdana građevinska dozvola u roku kraćem od mjesec dana, dok drugi na dozvolu čekaju mjesecima. Uvidom u sustav utvrđeno je da su ti određeni investitori zahtjev predali u lipnju 2022. (!), da su nadležne službe potom utvrdile nedostatke u zahtjevu te da su nedostaci otklonjeni tek u siječnju 2023. godine (!). Po urednosti svakog zahtjeva, akti se izdaju u roku od 30 do 90 dana, ovisno o vrsti i složenosti predmeta.

Netočan je i navod da u ožujku 2023. nadležno tijelo Grada nije izdalo ni jednu dozvolu. Novinarski upit se odnosio na vrstu predmeta građevinskih dozvola, dok nadležno tijelo izdaje i druge vrste odobrenja temeljem Zakona o prostornom uređenju i Zakona o gradnji (više od 15 upravnih postupaka).

Člankom se sugerira neučinkovitost gradske uprave u pogledu izdavanja dozvola, ali da bi se činjenično potkrijepila takva tvrdnja bilo bi potrebno utvrditi koliko predmeta u obradi imaju tijela graditeljstva u drugim gradovima, odnosno koliko dugo se čeka na obradu istih, ne samo iznositi konačni broj izdanih dozvola.

A ni taj konačni broj izdanih dozvola nije točan! Skrećemo pažnju na to da tabelarni prikaz iz novinskog članka, kojim se željelo usporedbom prisnažiti tezu o neučinkovitost Grada Vodnjana, nije vjerodostojan s obzirom da se Općina Marčana tu navodi kao bolji primjer, a istina je da Općina Marčana uopće nije nadležna za izdavanje građevinskih dozvola!

Također, skrećemo pozornost da novinar navodi izmjene Zakona o gradnji iz travnja 2019. i opisuje postupak koji prethodi izdavanju građevinskih dozvola, iako mjere za ubrzavanje postupka koji prethodi izdavanju građevinske dozvole i procedura izdavanja dozvole uopće nisu u korelaciji. Te mjere ne mogu i ne smiju utjecati na brzinu izdavanja dozvole, jer se u postupku koji prethodi izdavanju građevinske dozvole ne preispituje usklađenost zahvata u prostoru s prostornoplanskom dokumentacijom.

Novinar se iščuđuje što je voditeljica nadležnog odjela Grada Vodnjana zahtijevala da navede u koju svrhu traži podatke. A to je zahtijevala samo zato jer je novinar podatke zatražio nepreciznim upitom, preopćenitim za ovakvu temu, i želja je bila dati relevantne podatke u svrhu utvrđivanja činjeničnog stanja. Da je upit bio precizniji tada bi i odgovori gradske uprave bili konkretniji i ne bi bilo potrebe za proizvoljnim zaključcima u članku.

Problem je i što se na više mjesta u članku sugerira da građevinske dozvole treba izdavati brzo, pošto-poto, bez obzira na propise i prostornoplansku dokumentaciju. Grad Vodnjan je nekad punio stranice novina s podacima o velikom broju izdanih dozvola, s hvalospjevima o najučinkovitijoj upravi u pogledu izdanih rješenja o ozakonjenju, o velikom broju projekata...

Međutim, nadležne su institucije utvrdile da je kvaliteta i zakonitost izdanih akata sporna (sadrži elemente kriminalnih radnji), a da projekti nisu realizirani već da je veliki proračunski novac bačen u vjetar, umjesto da je iskorišten za gradnju komunalne infrastrukture.

Prostor je trajno devastiran temeljem izdanih građevinskih dozvola u suprotnosti s prostornoplanskom dokumentacijom. Prostor je trajno devastiran izdanim rješenjima o ozakonjenju koja nisu smjela biti izdana. Prostor je trajno devastiran nepoduzimanjen mjera iz nadležnosti za sprječavanje bespravne gradnje.

Nova smo uprava kojoj je tendencija kvaliteta, a ne kvantiteta. Gradska služba je otvorena svakom i na raspolaganju je svima. Ali nedonošenje odluka u skladu sa željama investitora nikako ne znači i da je gradska uprava neučinkovita.

U pogledu izdavanja akata za gradnju inzistiramo na poštivanju zakonom propisane procedure. Na taj način se upravo investitori štite (iako oni toga nisu svjesni u trenutku kad je jedini cilj ishoditi akt za gradnju). Po zaprimanju zahtjeva stručne službe utvrđuju urednost i potpunost zahtjeva. Po utvrđenju urednosti o zahtjevu se odlučuje u roku od 30 do 90 dana. Ukoliko se utvrdi neurednost priložene dokumentacije, o tome se zaprima zaključak o nedostacima. Ukoliko investitor smatra da zaključak nije ispravan za očekivati je da će uložiti žalbu na rješenje, a ne da će vršiti pritisak na službenu osobu koja radi svoj, zakonom propisan posao. Učinkovitost gradske uprave ne postiže se zaobilaženjem propisa", piše u reagiranju Edija Pastrovicchija.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter