RAZGOVOR USUSRET DANU ŽENA

Eni Modrušan, predsjednica labinskog gradskog vijeća: Još postoje predrasude, ali se i žene moraju zalagati za ispravnu percepciju njih samih

Otišla je u mirovinu da bi je, uoči novih izbora za članove predstavničkih tijela u gradovima i općinama 2017. godine, pozvali iz labinske podružnice IDS-a da se kao nestranačka osoba pridruži njihovim kandidatima na listi za Gradsko vijeće. "Snažan argument za moju pozitivnu odluku bila je činjenica da do tada u Labinu nikada žena nije bila na poziciji predsjednice Gradskog vijeća, a u tom sazivu, 2017.-2021., mislim da sam bila i jedina predsjednica gradskog vijeća u Istri", ističe Eni Modrušan

| Autor: Branko BIOČIĆ
Eni Modrušan, vrlo angažirana na dvije funkcije i u mirovini (snimio Branko BIOČIĆ)

Eni Modrušan, vrlo angažirana na dvije funkcije i u mirovini (snimio Branko BIOČIĆ)


Vitalna labinska umirovljenica, diplomirana pravnica Eni Modrušan vrlo je angažirana i aktivna i nakon što je otišla u mirovinu. Predsjednica je Gradskog vijeća u drugom mandatu i od prošle godine labinske podružnice SUH-a. Nakon završetka Pravnog fakulteta u Zagrebu zaposlila se kao stipendistica tadašnje Općine Labin u općinskoj upravi gdje je dugo godina radila na pravnim poslovima, a nakon toga preuzela vođenje Odjela za upravne i opće poslove i društvene djelatnosti. Na radnom mjestu pročelnice ostala je do 2009., a onda je do 2017. u dva mandata bila zamjenica gradonačelnika. Po isteku mandata otišla je u mirovinu da bi je, uoči novih izbora za članove predstavničkih tijela u gradovima i općinama 2017. godine, pozvali iz labinske podružnice IDS-a da se kao nestranačka osoba pridruži njihovim kandidatima na listi za Gradsko vijeće.

- Snažan argument za moju pozitivnu odluku bila je činjenica da do tada u Labinu nikada žena nije bila na poziciji predsjednice Gradskog vijeća, a u tom sazivu, 2017.-2021., mislim da sam bila i jedina predsjednica gradskog vijeća u Istri, ističe Eni Modrušan.

Nije samo forma

- U svibnju 2021. ponovno sam izabrana za predsjednicu labinskog predstavničkog tijela, na svoj drugi mandat. Kao i u prethodnom, i u ovom mandatu zadovoljna sam kvalitetnom zastupljenošću žena u sastavu Vijeća. Od 15 članova pet je vijećnica pozicije i dvije vijećnice oporbe, odraz je kvalitetne spolne zastupljenosti. No, žene u našem gradskom vijeću nisu samo broj i prisustvovanje, udovoljavanje forme o ravnopravnoj zastupljenosti žena, one su se svojim stavovima, raspravama i djelovanjem afirmirale u javnosti i kao prepoznatljivi sudionici potpuno su ravnopravne svojim kolegama u radu našega predstavničkog tijela, govori Modrušan.

S Ligom za borbu protiv raka u humanitarnoj akciji za mamograf u Domu zdravlja u LabinuNa čelu Gradskog vijeća već drugi mandat

Na pola svog mandata ovaj saziv Gradskoga vijeća Labina održao je 16 sjednica s čak 227 točaka dnevnoga reda. Predsjednica Vijeća posebno je ponosna na tematsku sjednicu o unapređenju sustava ranog otkrivanja karcinoma dojke, na kojoj je jednoglasno, uz jasno izraženu podršku i zajednički stav svih vijećnica i vijećnika, prihvaćena inicijativa Lige protiv raka iz Labina da se kupi novi stacionarni mamograf za labinski Dom zdravlja "Dr. Lino Peršić", uz podršku uvođenju mobilnog mamografa u sustav ranog otkrivanja raka dojke u Istarskoj županiji.

Modrušan ističe i usvajanje Odluke o donošenju mjera demografske politike Grada Labina s ciljem poticanja rješavanja stambenih pitanja mladih obitelji. Time je, kaže, učinjen kvalitetan i inovativan iskorak u mjerama demografske revitalizacije, nudeći mladim obiteljima subvencioniranu kupnju građevinskog zemljišta za gradnju prve nekretnine. Dugo godina Modrušan je bila predsjednica, a sada je članica gradskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova. Cilj im je promovirati načela rodne ravnopravnosti u svim područjima ljudskog djelovanja, a posebno je važno ukazivati na potrebu još većeg aktiviranja žena na svim razinama političkog odlučivanja.

- Situacija se značajno promijenila u odnosu na nekoliko godina unazad, kada žena gotovo da i nije bilo na ključnim pozicijama, općenito, a posebno u politici. Ali, napravljeni pomaci nisu još uvijek zadovoljavajući jer su žene nedovoljno zastupljene na čelnim pozicijama, tamo gdje se donose odluke, kako u gospodarskoj sferi, tako osobito u političkom životu zajednice. To govori o još prisutnim predrasudama i stereotipima u našem društvu o ženama i njihovim interesima i sposobnostima. Ali, i žene se moraju zalagati za ispravnu percepciju njih samih. Još se često događa da žene, bez obzira na svoje obrazovanje, kompetencije i vještine, nemaju dovoljno hrabrosti, vjere u sebe i upućenosti za prihvaćanje pojedinih, a osobito političkih pozicija, pa same odustaju, kazuje Modrušan.

Umirovljenici i siromaštvo

Kako pripada i drugoj marginaliziranoj skupini u našem društvu, umirovljenicima, pitamo što učiniti da odlazak u mirovinu za veliku većinu radnih ljudi ne bude ulazak u zonu siromaštva.

- Odlazak u zasluženu mirovinu nakon dugog radnog vijeka trebao bi značiti ugodan, opuštajući period života posvećen svojim hobijima i nekim novim sadržajima i aktivnostima. No, na žalost, stvarnost je potpuno drugačija. Činjenica da se udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći kreće oko 37 posto, dovoljno govori o standardu umirovljenika. Iako su se u prošloj godini dogodili neki pomaci kroz isplate tri dodatka na mirovine i ograničavanje cijena energenata temeljem odluka Vlade, velika većina umirovljenika i dalje živi na samoj granici siromaštva. Uz visoke troškove života, sve je veći broj osoba koje se umjesto primjerene mirovine nakon odrađenog radnog vijeka, moraju boriti s osnovnim egzistencijalnim problemima i preživljavanjem.

Standard manjeg dijela umirovljenika poboljšava donekle ostvarena mogućnost povratka u svijet rada kroz rad na pola radnog vremena uz zadržavanje cijele svoje mirovine. To dodatno zapošljavanje umirovljenika je, na žalost, za veliku većinu odraz potrebe za poboljšanjem prihoda kućanstva, kako bi preživjeli, i nužnost, a ne izbor radi veće socijalne uključenosti u zajednicu. Određeni oblik poboljšanja standarda za upravo najugroženiju kategoriju umirovljenika koja je u riziku od siromaštva i socijalne isključivosti, a to su samačka domaćinstva i to velikim dijelom žene, predstavlja od ove godine uveden novi model obiteljske mirovine po kojem preživjeli partner može uz zadržavanje svoje mirovine ostvariti i pravo na dio mirovine preminulog supružnika, ističe naša sugovornica.

Prije godinu dana, na nagovor dotadašnje dugogodišnje predsjednice Nade Križanac, preuzela je mjesto predsjednice labinske podružnice Sindikata umirovljenika Hrvatske.

S Ligom za borbu protiv raka u humanitarnoj akciji za mamograf u Domu zdravlja u LabinuS umirovljenicima na izletu na Cresu

- Budući da sam, dok sam bila u radnom odnosu, radila i koordinirala i niz programa i projekata namijenjenih i građanima treće životne dobi, prihvatila sam taj izazov i pristala voditi Podružnicu SUH-a, ali uz podršku dotadašnje predsjednice, koja je pristala i dalje ostati uključena u rad kao zamjenica predsjednice. Većina aktivnosti SUH-a u dvije godine pandemije Covida-19 bila je prekinuta, što je utjecalo i na velik pad članstva Podružnice koje se svelo na svega dvadesetak osoba, pa je bilo vrlo izazovno okupiti nekadašnje ali i pridobiti nove članice i članove. Socijalna distanca u vrijeme pandemije svela je na minimum društvene kontakte i druženja koja su imala i imaju velik značaj u našoj svakodnevici. Upravo radi toga, kao jedan od načina izlaska iz svakodnevne rutine, prve aktivnosti bile su usmjerene na organiziranje izleta i istraživanja novih destinacija uz zajednička druženja. Za svaki izlet velik je interes naših članova jer je svima užitak, uz stručno vodstvo, otkrivati nove lokalitete, ali i na nov način doživljavati one već poznate, kaže Modrušan.

Prošle godine posjetili su dolinu rijeke Gacke, Bled i Ljubljanu, Gorski kotar, Trst, iz Poreča brodom obišli Rovinj, Vrsar, Limski kanal, Piran i Portorož, sve u organizaciji i uz stručno vodstvo njihove članice Marije Golja. Dio umirovljenika boravio je deset dana u Zdravstveno-turističkom centru Banja Vrućica u BiH, gdje su obavili medicinske pretrage i dobili terapije te uživali na bazenima s ljekovitom vodom i u šetnjama.

Akcije za mamograf

- Treća životna dob je razdoblje određenih životnih, ali i bioloških promjena u tijelu i nužno je brinuti o zdravlju. Redovitim kontrolnim pregledima mogu se otkriti određene zdravstvene promjene koje se u ranom stadiju razvoja mogu uspješno tretirati i staviti pod kontrolu. Iz tog razloga za naše članove organizirali smo edukativna zdravstvena predavanja o prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke - "Zdravo i aktivno u trećoj životnoj dobi", "Važnost tjelesne aktivnosti", a organizirana je i besplatna kontrola sluha u Labinu. Naše članice i članovi vole biti aktivni dio zajednice, družiti se i kvalitetno provoditi dio svog slobodnog vremena, pa smo se uključili i u volontiranje te bili ispomoć u Centru za inkluzivnu podršku i zapošljavanje INPROMO koji se trudi potaknuti uključivanje osoba s invaliditetom na tržište rada, a proizvode tekstilne predmete za osobnu i poslovnu upotrebu. Uz rad i zajedničko druženje, uživali smo i uvjerili se kako je stvarno jako dobar osjećaj činiti dobro, govori Modrušan.

Labinska podružnica SUH-a u povodu Međunarodnog dana starijih osoba inicirala je i promovirala humanitarnu manifestaciju "Susret generacija" zajedno s Ligom protiv raka Labin i udrugom Mendula iz Svete Nedelje. S Ligom protiv raka organizirali su bogatu lutriju, zahvaljujući donacijama građana i tvrtki s čitave Labinštine, te prikupili značajna sredstva za nabavku novog stacionarnog mamografa za žene Labinštine. U prosincu, mjesecu dobrote i darivanja, zajedno s predstavnicama Lige protiv raka odradili su još jednu vrijednu humanitarnu akciju - tijekom četiri subote na labinskoj tržnici podijeljeno je više od 400 besplatnih obroka koje je donirao labinski ugostiteljski objekt Labineca, uz prikupljanje dobrovoljnih priloga za kupnju mamografa.

S Ligom za borbu protiv raka u humanitarnoj akciji za mamograf u Domu zdravlja u LabinuS Ligom za borbu protiv raka u humanitarnoj akciji za mamograf u Domu zdravlja u Labinu

Ne propuštaju labinski SUH-ovci ni kulturna događanja, organizirano posjećuju kazališne predstave i koncerte u HNK-u Ivana pl. Zajca u Rijeci, gdje su gledali "Amarkord", "Gospođu ministarku", Novogodišnji gala koncert klasične glazbe… Naravno, ispratili su staru godinu i tradicionalnim druženjem uz dobru večeru i glazbu za ples.

Modrušan ističe i informiranje članova SUH-a o svim njihovim pravima i pravnim interesima, kao što su cenzusi za ostvarivanje prava na besplatno dopunsko osiguranje, informacije o izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju, pravo na priznavanje putnih troškova za mamografske preglede u Puli i Pazinu, pružanje pomoći umirovljenicima vezano uz njihove inozemne mirovine i slično. Sve te aktivnosti rezultirale su značajnim povećanjem broja članova kojih je danas 249 s čitave Labinštine. Predsjednica gradske podružnice SUH-a najavljuje i ove godine izlete, nova zdravstvena predavanja, povremeno organiziranje kontrola krvnog tlaka, šećera u krvi i tjelesne težine, a dogovaraju se i paketi povlaštenih sistematskih pregleda za članove. U suradnji s Policijskom upravom istarskom dogovoreno je predavanje o sigurnosti s obzirom na prijevare i krađe na štetu starijih osoba. U svibnju i rujnu planira se, pak, informatička obuka za korištenje interneta te digitalnih usluga i servisa kao što su e-Građani, e-Zdravstveno, NetBanking i drugi.

Silver butik za razmjenu odjeće

- Uskoro ćemo formirati i Volonterski klub za pružanje prijateljske i dobrosusjedske pomoći starijim i nemoćnim sugrađanima, a u partnerstvu s Centrom za inkluzivnu podršku i zapošljavanje INPROMO radimo na otvaranju Silver butika, prostora gdje će se moći pokloniti, zamijeniti i besplatno nuditi ženska odjeća, obuća i modni dodaci. Kroz program "Aktivni i kreativni" organizirat će se pjesničke večeri labinskih poetesa i poeta, kao i izložbe likovnih radova talentiranih članica i članova, a neće biti zaboravljene ni rekreativne aktivnosti. U listopadu će labinska podružnica biti domaćin 13. sportskih igara Sindikata umirovljenika Istre, najavljuje predsjednica labinskog SUH-a.

Na upit kako komentira izbacivanje saborskog zastupnika Silvana Hrelje iz Hrvatske stranke umirovljenika kaže da ne zna razloge zašto je do toga došlo. "Ali, znam da bi zahtjevi za definiranjem novih politika usmjerenih na povećanje mirovina, kako bi se smanjio rizik od siromaštva, kao i za ostvarivanje drugih prava umirovljenika i stvaranje uvjeta za njihov primjereniji životni standard bili vjerojatno uspješnije rješavani kada bi se, uz Sindikat umirovljenika Hrvatske i Maticu umirovljenika Hrvatske, oko tih pitanja povezale i sve stranke umirovljenika, ostavljajući po strani svoje međusobne konflikte, sukobljavanja i svađe", zaključila je Eni Modrušan.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter