VAL DI FIEMME - OBEREGGEN

Talijanske Alpe Istranima su najomiljenija skijališta. Poznati Dolomiti Superski najveći je europski skijaški sustav od skoro 450 uspinjača i 1.200 kilometara skijaških staza

Talijanske Alpe Istranima su najomiljenija zimska skijališna destinacija. Poznati Dolomiti Superski najveći je europski skijaški sustav od skoro 450 uspinjača i 1.200 kilometara skijaških staza

| Autor: Cristian Bruno GALIĆ
Val di Fiemme ima više od 100 kilometara skijaških staza

Val di Fiemme ima više od 100 kilometara skijaških staza


Talijanske Alpe, posebice Dolomiti Istranima su najomiljenija zimska skijališna destinacija. Najveći europski skijaški sustav od skoro 450 uspinjača i 1.200 kilometara skijaških staza, poznati Dolomiti Superski, ima u svom sastavu 15 skijaških destinacija koje se jednostavno mogu proći s jednom skijaškom kartom kupljenom u bilo kojem od tih 15 ski resorta. Upravo je to jedan od aduta koji privlači na stotine tisuća skijaša sa svih strana svijeta. Nama iz Istre je taj sustav relativno blizu, pa ne čudi što većina istarskih skijaša svoje godišnje odmore aktivno provodi na Dolomitima.

Carabinier iz Valture

Ove godine smo se, odabirući između 15 destinacija, odlučili za Val di Fiemme u regiji Trentino. Smještena između grada Trenta i Val di Fasse, Val di Fiemme tipična je alpska vala u kojoj ima sve što se može naći i u drugim sličnim valama diljem sjeverne Italije, Austrije, Švicarske i Francuske.

Posrećilo nam se s uglavnom sunčanim tjednomPosrećilo nam se s uglavnom sunčanim tjednom

Tipična arhitektura, tipična priroda i način života koji, svaki put kad se ovamo vratimo, jednostavno očaraju. Dok u nas to nije slučaj, na Alpama simbioza čovjeka, prirode i turizma je itekako moguća. Poštuju se pravila u svemu, od reciklaže otpada do propisnog parkiranja pred marketima. Ljudi su ondje jednostavno pažljivi, kulturniji i obzirniji jedni prema drugima.

Lijepo je bilo vidjeti krave, konje, magarce i ovce po ispašama diljem vale. Životinja ima koliko želite, što kod nas nije slučaj. Krave pasu doslovce uz cestu ili uz skijašku žičaru. Skijašima i drugim gostima balega ne smrdi, daje neki poseban alpski štih. Kod nas je, međutim, zabranjeno držati domaće životinje u urbanim sredinama, pa i u selima ako su blizu kuće za odmor i drugi turistički objekti - jer smrde. Kome smrde, pitam se. Zar onim turistima s Alpa koji kod nas ljetuju, a čije krave pasu uz njihove ceste?

Istrijan iz Bolzana Giorgio Kaić (prvi lijevo), podrijetlom iz Valture, s prijateljima na Cermisu Istrijan iz Bolzana Giorgio Kaić (prvi lijevo), podrijetlom iz Valture, s prijateljima na Cermisu

No, vratimo se našem posjetu Val di Fiemme. Skijaško područje ima tri glavna, doduše odvojena skijališta. S ukupno 100 kilometara odlično ispeglanih staza, to su Alpe di Pampeago - Obereggen, Alpe Lusia, Predazzo i Alpe Cermis. Tu je još i Passo Rolle, no njega ovaj put nismo posjetili.

- Veruda, marina Veruda, vi ste s Verude u Puli?, pita me gospodin u 70-im godinama na talijanskom jeziku. Zasigurno je neki talijanski jedriličar koji ondje drži brod ili je bio u čarteru, pomislim, a on će dalje: "Moj je otac iz tih krajeva, rođen je u Valturi. Mi smo obitelj Kaić, imamo kuću iza Starog Coka, svakog ljeta smo dolje, ali živimo u Bolzanu."

Zimska sezona potrajat će do polovice travnjaZimska sezona potrajat će do polovice travnja

I krene priča u baiti na skijalištu Cermis. Priča po priča, signor Caicci, kako se danas zove, dijete je majke iz Vicenze i Valturca barba Kaića koji je zbog mižerije u Istri "uša" prije 2. svjetskog rata. Bio je carabinier, a sin je također išao očevim stopama. Danas u mirovini, ovaj istarski Cavaliere della Repubblica, Giorgio Kaić nas je itekako razveselio.

Zio Piero iz Tesera

Alpe Cermis su nas oduševile jer su ondje skijaške staze uistinu idealne. Prostrane, široke, nisu položene i dosta su dugačke tako da svaki skijaš, bio on početnik ili iskusan, može odskijati dobar dnevni trening.

I ono što veseli jest činjenica da sunca ima puno, a vjetra malo, što omogućava dugo skijanje i uživanje bez smrzavanja. Nakon Cermisa, odlučili smo posjetiti skijalište Alpe Lusia koje se nalazi iza pitoresknog brdovitog mjesta Bellamonte. Idealno je to mjesto za obiteljsko skijanje jer ima uglavnom blage staze namijenjene djeci i školi skijanja.

Kada govorimo o Predazzu gdje smo bili smješteni, gondola vas iz ovog mjesta vozi izravno na vrh brda, na više od 2.000 metara nadmorske visine. Odande se skija prema skijalištu Pampeago, a do tog mjesta do naselja Obereggen u regiji Alto Adige. Sa svojih 50 kilometara skijaških staza svih markacija zahtjevnosti, ovo je skijalište među boljima u cijelom sustavu Dolomita Superskih.

Piero de Godenz čest je gost u Istri, ima prijatelje u Rovinju i Poreču, ljetovao je u BanjolamaPiero de Godenz čest je gost u Istri, ima prijatelje u Rovinju i Poreču, ljetovao je u Banjolama

Možemo reći da je Pampeago uz bok Kronplatzu, Alta Badiji i po nama najboljem skijalištu, Val Gardeni.

Obilazeći staze po sunčanom vremenu, zatekli smo još jednog poznanika, Piera De Godenza, nekoć direktora sustava uspinjača cijelog resorta Val di Fiemme, danas direktora organizacijskog odbora budućih utrka nordijskog skijanja u Predazzu na zimskoj Olimpijadi Milano-Cortina 2026. godine.

I kakav bi to bio susret bez okrjepe u društvu obitelji u jednoj od prekrasnih baiti na samoj granici Trentina i regije Alto Adige. Na samom početku nisam znao niti izgovoriti ime baite: Zichgalm (čitaj: Zihgalm), ali smo se ipak snašli. Zio Piero, kako ga zove naša mala princeza, čest je gost u Istri. Ima prijatelje u Rovinju i Poreču, a nedavno je ljetovao u Banjolama.

Fensi baite

I ćakula po ćakula, došli smo do spoznaje da imamo nekoliko zajedničkih prijatelja iz Istre i Italije, o kojima ćemo kasnije. Već kad smo s pričom u Pampeagu, valja naglasiti da je taj resort među prvima koji otvara svoja skijališta i među zadnjima koji ih zatvara na proljeće. Iako smo prošli gotovo sve staze, nekako nam se čini da markacije zahtjevnosti nisu baš sto posto pogođene. Neke zahtjevnije staze nisu baš toliko strme kako ih se predstavlja, neke crne staze blaže su od onih uistinu crnih na koje smo se navikli. Tako i neke crvene nisu baš crvene, već naginju na blaže plave, što sve olakšava skijanje malo manje iskusnim skijašima.

Baita i restorana na stazi ne nedostajeBaita i restorana na stazi ne nedostaje

U Obereggenu, pak, svaka obilježena staza odgovara stupnju zahtjevnosti. I ono što nam se posebno svidjelo jest mnoštvo novouređenih baiti. Primjerice, In-treska, Oberholz, Chalet Caserina, Baita Gardone´ i Lo Chalet samo su neki od lokala koje smo posjetili. Cijene su visoke, ali odgovaraju usluzi i kvaliteti u svakom pogledu. Primjerice, Coca-Cola i Fanta su po 3,5 eura, točeno pivo 0,4 litre pet eura, kava dva eura, bečka šnicla s prženim krumpirima 11 eura, razne tjestenine od 10 do 12 eura, tagliata od ramsteka od 18 do 26 eura, ovisno o gramaži.

Kada saberemo sve dojmove, možemo slobodno reći da je ovo talijansko skijalište na razini svih ostalih koje smo obišli, ali i po mnogo čemu posebno i drugačije, što znači da ćemo se sigurno vratiti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter