(Snimio Danilo MEMEDOVIĆ)
Iako su se u medijima spominjali jaki igrači koji su zainteresirani za kupnju bivše tvornice obuće i nekadašnje škole u Vodnjanu, u kojoj su nedavno održani Dani mladog maslinovog ulja - Istravirgin, na elektroničkoj je javnoj dražbi očito sudjelovao jedino Grad Vodnjan. Naime, Grad je za tu nekretninu ponudio cifru koja je predstavljala početnu cijenu, to jest minimalnu ispod koje se nekretnina ni ne bi mogla prodati, a ona je ujedno bila i najviša ponuda. Takvo što se iščitava u očevidniku nekretnina na mrežnim stranicama FINA-e, gdje je objavljeno da je minimalna cijena, odnosno ona koju je i ponuđena na dražbi za zgradu bivše Astre 8.386.400,00 kuna. Grad Vodnjan bi tako vrlo brzo, ukoliko sve prođe u redu, mogao postati vlasnik velike zgrade za koju vladajući još uvijek ne znaju čemu će točno služiti.
Pročelnica Upravnog odjela za opću upravu, gospodarstvo, EU projekte i javnu nabavu Kristina Buršić na posljednjoj je sjednici Gradskog vijeća, odgovarajući na pitanje Denisa Sgagliardija, vijećnika s Nezavisne liste Edija Pastrovicchija, pojasnila što sada slijedi, odnosno kakve su obaveze Grada.
- Grad mora u roku od 60 dana od završetka dražbe, dakle do 14. veljače, isplatiti razliku u cijeni kupovnine. Sud nakon toga donosi rješenje o dosudi nekretnine kupcu. Nakon što to rješenje postane pravomoćno, Grad se u zemljišnim knjigama upisuje kao vlasnik nekretnine, a istovremeno se brišu založna prava koja su do tada postojala, kazala je Buršić.
Grad je zapravo dužan za bivšu Astru platiti iznos umanjen za jamčevinu koja je iznosila nešto više od milijun kuna. Konkretno, radi se o 7,3 milijuna kuna. Buršić je na Vijeću otkrila i da je u tijeku obrada zahtjeva za kredit koji je Grad zatražio od Zagrebačke banke, iste banke od koje i kupuje nekretninu. Podsjetila je i da je Gradu potrebna suglasnost HBOR-a, a još čeka i odobrenje Vlade za navedeno zaduženje.
Iako je oporbeni IDS podupro vladajuće u namjeri da se Grad zaduži i kupi staru školu, podsjetio je da je nova gradska vlast ne tako davno odustala od projekta MMC Torcio, odnosno od rekonstrukcije ruševne stare uljare u Multimedijalni centar, za što su već bila osigurana bespovratna EU sredstva u iznosu od 83 posto za gradnju i 55 posto za opremanje. "Tada je gradonačelnik poručio da je 'projekt megalomanski' i da bi 'financijski unazadio Grad za tri milijuna kuna'. Po njegovim riječima, takav bi projekt bio 'opasna avantura za Grad i njegove građane'. S druge strane, danas razmatra kupnju nekadašnje tvornice Astra, čija je cijena najmanje 8,4 milijuna kuna, a koju namjerava ostvariti bez bespovratnih sredstava, odnosno isključivo sredstvima iz gradskog proračuna", isticali su IDS-ovci.
Zanimalo ih je i zašto gradska vlast za 180 stupnjeva promijenila mišljenje o potrebi društvenih prostora. "Gradonačelnik je tvrdio da bismo projektom MMC Torcio dobili još jedan javni društveni prostor kakvih već imamo, a koji bi služio samo za pokazivanje i bio na teret proračunu. Ustvrdio je i da naš grad ima puno prioriteta, ali da to sigurno nisu multimedijalni centri. Danas za Astru kaže da bi se u tom objektu mogli organizirati razni društveni sadržaji poput sajmova i konferencija te da takav prostor Vodnjanu nedostaje", poručili su iz IDS-a.
Vijećnik Sgagliardi, pak, smatra, a što je rekao na jednoj od sjednica Gradskog vijeća na kojoj se raspravljalo o kupnji Astre, da je žalosno što je tu zgradu Grad uopće prodao, te da je još žalosnije je što je nije kupio prije nekoliko godina kada se prodavala za manje od pet milijuna kuna. Tada je poručio da se nada kako će vladajući s građanima odlučiti što i kako s tim prostorom. Gradonačelnik Edi Pastrovicchio pritom je rekao da zgrada ima veliku vrijednost i potencijal za razvoj. "Ako je uspijemo kupiti, nadam se da ćemo svi zajedno osmišljavati sadržaj u njoj, da je ne prepustimo nekome tko će raditi nešto što nije u skladu s našom vizijom razvoja."