KOMEMORACIJA

U Vukovaru se obranila Hrvatska

Danas je grad obnovljen, a ono što ja želim je da Hrvati i Srbi žive zajedno, da poštuju jedni druge, da poštuju svoja pisma, da poštuju manjine, i da Vukovar bude svjedočanstvo da agresija ne može pobijediti i nadvladati dobro. To se nije dogodilo u Hrvatskoj, to se nije dogodilo u Bosni i Hercegovini i to se neće sutra dogoditi ni u Ukrajini, poručio je Damir Kajin

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO, Luka JELAVIĆ, Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ
Paljenje svijeća u Buzetu (Snimila Gordana Čalić Šverko)

Paljenje svijeća u Buzetu (Snimila Gordana Čalić Šverko)


Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje u Buzetu je obilježen skromno, ali dostojanstveno, paljenjem sto svijeća na kružnom toku kod Osnovne škole "Vazmoslav Gržalja", postavljenih na kameni zid, na jednom od ulaznih pravaca u Hrvatsku. Predstavnici buzetskog ogranka Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata, Grada Buzeta, Udruge antifašista, gradski vijećnici, branitelji, članovi Savjeta mladih, osmaši buzetske škole te građani, minutom šutnje odali su počast svima koji su dali svoje živote za slobodnu domovinu, Republiku Hrvatsku.

Više od 1.000 branitelja s Buzeštine

- Osamostaljenjem Hrvatske došlo je do otvorene agresije na grad Vukovar i Hrvatsku. Nakon tromjesečnog odolijevanja JNA i srpskim paravojnim postrojbama, Vukovar je 18. studenog 1991. godine pao u agresorske ruke. Grad bogate kulture i povijesti, nažalost, na kraju 20. stoljeća doživio je tragediju kakvu civilizirani svijet ne pamti, istaknuo je predsjednik buzetskog ogranka Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Adam Belušić.

U Domovinskom ratu, naglasio je također Belušić, sudjelovalo je više od tisuću branitelja s područja Buzeštine: 98 posto odazvalo se na mobilizacijski poziv, ne računajući dragovoljce koji su bez poziva među prvima krenuli u obranu domovine. Branitelji Buzeštine bili su raspoređeni u 28 postrojbi HV-a i policije diljem Hrvatske, od istočne Slavonije do Vukovara, Like do južne Dalmacije.

- Lijepo je vidjeti da se i nakon gotovo 80 godina poštuje tradicija antifašizma, sjećanje na sve koji su životima dali veliki doprinos tijekom Drugog svjetskog rata, stvorivši Hrvatsku koju smo mi branitelji u Domovinskom ratu obranili, no nažalost ni dan danas u onim granicama koje su nedvojbeno hrvatski teritorij, poručio je Belušić, zahvalivši se direktorici gradskog komunalca "Parka" Ervini Kisiček, inicijatorici obilježavanja Dana sjećanja, sa željom da taj skup postane tradicija.

Prvi puta u ovom obliku obilježavamo u Buzetu žrtvu, stradanje herojskog grada Vukovara. Kada kažete Vukovar, rekli ste sve. Izrazili tugu i bol, prkos i ponos. Nikada manja skupina ljudi nije branila više. U Vukovaru se obranila Hrvatska. Nitko ne podcjenjuje obranu Dubrovnika, Maslenicu, Bljesak i Oluju. Nitko ne smije zaboraviti žrtvu Škabrnje ili Nadina, ali Vukovar je odredio budućnost Hrvatske. Nakon Vukovara, gdje je uništeno na stotine tenkova, kao što se danas u Ukrajini uništava na stotine Putinovih tenkova, znali smo da će rat još neko vrijeme potrajati, da će mnogi poginuti, ali agresija i agresor će biti poraženi. I to vrijedi danas i za Ukrajinu. I zato onaj tko je uz Ukrajinu, taj je na pravoj strani, poručio je gradonačelnik Buzeta Damir Kajin.

Poštivanje manjina

Podsjetio je da je s generalom Bobetkom bio među prvima koji su nakon mirne integracije 1997. godine ušli u Vukovar.

- Ne mogu opisati taj osjećaj na što je Vukovar izgledao. To je bio uništen grad. Svaka kuća je bila pogođena, srušena. Danas je grad obnovljen, a ono što ja želim je da Hrvati i Srbi žive zajedno, da poštuju jedni druge, da poštuju svoja pisma, da poštuju manjine, i da Vukovar bude svjedočanstvo da agresija ne može pobijediti i nadvladati dobro. To se nije dogodilo u Hrvatskoj, to se nije dogodilo u Bosni i Hercegovini i to se neće sutra dogoditi ni u Ukrajini, poručio je Kajin.

- S velikim poštovanjem i suosjećanjem obilježavamo dan koji nas podsjeća na sve žrtve u Domovinskom ratu. Vukovar i Škabrnja neželjeni su simboli tragičnih i strašnih stradanja koji su se dogodili zbog nemilosrdne agresije na našu domovinu Hrvatsku, koja je na izuzetno težak način došla do svoje samostalnosti i međunarodnog priznanja, a prije svega osigurala osnovni egzistencijalni opstanak. Vječna borba dobra i zla sa svim nijansama koje imaju te dvije ljudske osobine i danas se sukobljavaju na tlu Europe ratom protiv Ukrajine, kojoj se poput Hrvatske 90-ih godina brani i osporava identitet, sloboda, nezavisnost te uključenje u europske demokratske, političke i sigurnosne asocijacije. Zato mi je posebno drago da su na ovom skupu sa mnom moji suborci iz 154. brigade Hrvatske vojske Rade Krota i Edo Jerman, koji su ujedno tu i kao članovi buzetskog antifašističkog udruženja. Ovo je tužna prilika da se zajedno poklonimo svim žrtvama u Domovinskom ratu, te se isto tako sjetimo žalosnog događaja gubitka života u zadnjim trenucima rata pripadnika naše brigade Stipana Liovića iz Funtane. Na osobnoj razini evociram uspomene na svog velikog prijatelja Stjepa Goge koji je izgubio život, također u samoj završnici rata, na zadacima razminiranja na dubrovačkom ratištu, naglasio je predsjednik Gradskog vijeća Davor Prodan.

- Cilj je bio isti i onima 1941., 1945., kao što je bio nama 1991., 1995. godine, a to je sloboda. I zato bi bilo dobro da se danas u miru uspostavi suradnja na području cijele Hrvatske, istaknuo je predsjednik Udruge antifašista Edo Jerman.

Branitelj Stjepan Bošnjak, koji je uz Roberta Bermanca sudjelovao u obrani Vukovara, izrazio je zadovoljstvo što se prvi puta na ovaj način u Buzetu obilježava Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Odana počast u Pazinu i Novigradu

U povodu Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, delegacija Grada Pazina, predvođena gradonačelnicom Suzanom Jašić, položila je vijenac kod središnjeg križa na groblju Moj mir u Pazinu. U delegaciji su bili i predstavnici udruga proizišlih iz Domovinskog rata, udruga antifašista, političkih stranaka, policije i drugih javnih institucija, koji su u znak sjećanja minutom šutnje odali počast svim stradalima. Delegacija je upalila svijeću i na grobu Kristijana Ladavca, pazinskog dobrovoljca poginulog u Domovinskom ratu.

Polaganje vijenaca u NovigraduPolaganje vijenaca u Novigradu

Ovi su dani polaganjem vijenca i svijeća te minutom šutnje jučer obilježeni i u Vodnjanu. Uz lani posađenu maslinu, kao simbol mira i vječnosti, pijetet prema ratnim žrtvama iskazali su predstavnici Grada Vodnjana i političkih stranaka. Svetu misu na gradskom groblju vodio je vodnjanski župnik vlč. Damir Štifanić.

Spomen obilježje u Novigradu

Na ulazu u Novigrad iz pravca Buja, preko puta Vatrogasnog doma, u Ulici domovinskih žrtava, Novigrađani su postavili spomen obilježje kao trajan spomenik i zahvala svim poginulim i preminulim hrvatskim braniteljima. Na prigodnoj svečanosti sudjelovali su članovi udruga proizašlih iz Domovinskog rata, članovi Udruge antifašista Bujštine, gradski vijećnici, drugi uzvanici i građani. Gradonačelnik Novigrada Anteo Milos je i ovom prigodom zahvalio pripadnicima braniteljskih udruga s tog područja s kojima Grad Novigrad, naglasio je, odlično suradnje. Zahvalio je i gradskim vijećnicima koji su podržali prijedlog vijećnika Mate Gavrića, člana udruge UHBDR – 154., za postavljanje spomen - ploče.

- Ovo spomen obilježje posvećujemo svim braniteljima, posebno onima koji su dali svoje živote za Hrvatsku. Uz dužnu počast, neka ovo bude i naš zalog za bolju budućnost, za koju su se naši hrvatski branitelji borili, naglasio je Milos. Zahvalio mu je, kao i svim vijećnicima, u ime hrvatskih branitelja inicijator ideje o postavljanju spomen obilježja, Mato Gavrić, sudionik Domovinskog rata. Uz novo spomen obilježje, kao i duž Vukovarske ulice u Novigradu zapaljene su svijeće sjećanja, odajući počast žrtvama Vukovara, Škabrnje i svim drugima stradalima u obrani Hrvatske.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter