Sva lica Brguca (Snimio Petar Matković)
"Preplanuli i vrletni kao planinski grebeni, tvrdi i ustrajni kao kamenjar iz kojeg su iznikli, plemeniti kao što mogu biti gorštaci i slobodoljubivi poput vjetrova koji se ovamo spuštaju s Planika i Učke, ali i nježni i osjećajni poput planinskog cvijeta, bistri poput vode s kraškog izvora, Brgučani su stoljećima strpljivo nosili brime svoje neumitne sudbine, trajali su i ustrajali ovdje i onda kada bi drugi sigurno posustali."
Kroz taj slikovit i lirski tekst, ali i ostale tekstove, u kombinaciji s portretima gorštaka, izložba starih fotografija i predmeta "Sva lica Brguca" postavljena u selu Brgudac, u srcu Ćićarije, na 747 metara nadmorske visine, portretirala je stare Brgučane baš onakvima kakvi su koračali kroz povijest. Baš kao nekada kada se u tom kutku istarskog Krasa bugarilo "Oj, Brgudac moje selo milo, oj Brgudac moje rodno mesto, ja ću vate dolaziti često."
Izložba, koju je uz financijsku podršku Odjela za kulturu Istarske županije, realizirala Babucera - Udruga za zaštitu i revitalizaciju sela Brgudac, postavljena je u prostorijama Društveno -kulturnog centra u Brgudcu, u dvorani stare škole. Obuhvaća stare fotografije Brgučana, dokumente i predmete, namještaj, alate i narodne nošnje. Autori projekta, predsjednik Babucere Saša Aleksić te članice Mirna Klobas i Mia Mihaljević Ivančić, istaknut će da je ideja vodilja bila sačuvati baštinu i dobiti trajan podsjetnik na ljude, običaje i način života; prikazati stanovnike Brgudca različitih generacija, ljude koji su rođeni u Brgudcu i tamo proživjeli svoj život ili samo dio svog života, odnosno ljude koji su bili i ostali usko povezani s tim krajem.
Izložba je realizirana zahvaljujući mnogima koji su ustupili svoje fotografije i dokumente. Nudi pogled na trenutke u životima Brgučana, ali i mnogo više: kroz njih, izvatke iz novinskih članaka i dokumente, vidljiv je, ne samo način života tamošnjeg življa, već vrijeme i društveno-politička zbivanja te način na koji su se nosili sa svim nedaćama grubog života u nerazvijenom kraškom kraju.
- Cilj je ostaviti prikupljeno kao trajnu baštinu na spomen i za generacije koje tek dolaze, upozoriti na krhkost života te udahnuti novi život našem Brgudcu i čitavoj Ćićariji, komentirao je autorski trojac.
Uz crno bijele fotografije, na panoima velikih formata otisnuti su tekstovi autora Bože Jakovljevića i Miroslava Sinčića iz knjige "Ustanički Brgudac", kao i tekstovi iz "Glasa Istre" novinara Nikole Trgovčića.
Živjeti u Brgucu, kao uostalom i na čitavom Krasu, oduvijek je značilo "rvati" se s ljutim kraškim kamenom, boriti se s vodenom bujicom za pedalj, dva žutosive zemlje i prije otimati nego ubirati ono što se naziva darovima prirode. Značilo je to, drugim riječima, ići kilometrima po vodu s brentom na leđima, boriti se za ono malo povrća što je raslo na njivama okruženim kamenim zidovima, odlaziti u šumu i paliti ugalj pa ga zatim odnositi na leđima u gradove i prodavati.
Takav život prisilio je Brgučana da postane nesalomljiviji od kamena koji ga odasvud okružuje i uporniji od šipražja koje tvrdoglavo izrasta baš tamo gdje ga stalno sijeku.
No, iznad svega, Brgučani su pravdoljubiviji, što se može zaključiti već iz događaja u vrijeme Prvog svjetskog rata kada su Brgušćice, nezadovoljne raspodjelom hrane u uredu u Lanišću, izbacile tamošnje službenike i same podijelile hranu, prvenstveno bolesnim ženama iz Lanišća.
O pravdoljubivosti Brgučana govori i događaj iz 1932. godine, kad su opet mještanke ovog sela, nezadovoljne radom poreznika, zadale ozbiljnog posla čitavoj četi karabinjera.
Borba Brgučana traje stoljećima, trajala je s Planikom i kamenjarom, trajala je s proljetnim baukanjem srndaća i ćićkim šumama i trajala je s debelim snježnim pokrivačem i hladnim vjetrovima koji su dolazili s Učke i fijukali u trošnim potkrovljima. S tom su borbom trajali i ljudi, trajali su i čeličili se Brgučani gazeći kamenjarom za stadom ovaca, boreći se s vodom za lihicu plodne zemlje u vrtači, paleći karbunice u dubokim šumama podno vrletnog Planika i Šije, krvavo nadničareći u udaljenim lukama...