(B. BIOČIĆ)
Društvo Brajša osnovano u Pićnu u siječnju 2014. koje ima 46 člana svoju je godišnju i izbornu izbornu skupštinu otvorilo istarskom himnom autora Matka Brajše Rašana "Krasna zemljo" koju su otpjevali svi nazočni na skupštini.
Podnoseći izvješće o radu i financijsko izvješće za proteklo četverogodišnje razdoblje predsjednik Društva Lucijan Benković istaknuo je da se ono bavilo očuvanjem lika i djela Matka Brajše Rašana i unapređivanjem kulturnih aktivnosti na području povijesne Pićanske biskupije kao doprinos svekolikom daljnjem razvoju ovoga podučja središnje Istre.
- Temeljem naše inicijative Općina Pićan i Istarska županija podigle su u Pićnu prije tri godine poprsje Mata Brajše Rašana ali želimo da se podigne spomenik u naravnoj veličini a prilika za to je 160. obljetnica Brajšina rođenja koja pada iduće godine za što je idejni projekt već izradio labinski akademski kipar Josip Diminić. Idejni projekt nalazi se na radnom stolu župana Valtera Flege već dvije godine pa očekujemo da Skupština istarske županije donese odgovarajuću odluku. Također u Pićnu, rodnom mjestu Matka Brajše Rašana treba urediti spomen sobu sa svom njegovom ostavštinom koja bi bila edukacijski kutak za sve Pićance i posjetitelje Pićna. Također treba izdati i monografiju M. B. Rašana za koju smo izradili projekt i prijavili ga na natječaj županijskom odjelu za kulturu još 2016. ali nažalost on nije prihvaćen za financiranje. Predložili smo i da se obogati raznolikim kulturnim sadržajem tradicionalno godišnje okupljanje i druženje Pićanaca, Trnoplesara i štovatelja Matka Brajše Rašana "Proljeće u zavičaju-zadnja subota u Maju" pa na tome moramo i dalje raditi, rekao je Benković istaknuvši kako još nije zaživjela ni Katedra Sv. Nicefora Pićan zamišljena kao javna tribina susretanja, predavanja i izlaganja znanstvenika, kulturnih djelatnika i gospodarstvenika s područja nekadašnje Pićanske biskupije.
U narednom razdoblju treba raditi i na realizaciji dva projekta, kipu Učka i obelisku "Krasna zemljo" kao doprinosu obogaćivanju etno parkova na području općine Pićan, dodao je Benković. To i još mnogo drugih zadaća pokušati će kroz usvojeni Program rada do 2020. realizirati novi izvršni odbor od sedam članova na čelu sa novim predsjednikom dr. Anđelom Slivarom. Prihodi društva u protekle četiri godine iznosili su 12.460 kuna a namaknuti su članarinom te donacijama općine Pićan i Barban dok su rashodi iznosili nešto preko 9 tisuća kuna.
Kako se rad i aktivnost članova Društva zasniva na volonterskoj bazi nazočne je posebno zabolilo što osim njih i dole potpisanog novinara skupštini nije nazočio nitko od predstavnika Općine Pićan, susjednih općina i Grada Labina, Istarske županije te drugih institucija i medija.
Stoga je otvarajući raspravu Graciano Švić rekao kako je nedopustivo da nitko iz Općine Pićan ne prisustvuje ovoj skupštini te da se preko toga ne smije preći. Miljenko Vretenar podržao je Švića te istaknuo da nije normalno ni prirodno da skupštini ovako hvale vrijednoh društva ne prisustvuje nitko iz Općine i županije što ukazuje da očito postoji neki problem. Da je sve u redu mi bi skupštinu održavali u vijećnici a ne u hladnoj župnoj dvorani rekao je Vretenar istaknuvši da Matko Brajša Rašan ima veliko značenje ne samo za Pićanštinu nego i cijelu Istru. Mira Belušića čudi ponašanje i odnos općinskog načelnika Ivana Frankovića jer su i oni važna udruga uz Trnoplesare pa mu je neugodno jer u tako maloj općini poput Pićna nema zajedništva. Dosadašnji predsjednik Benković dodao je kako je načelnik općine Franković svojevremeno izjavio da mu ne trebaju dvije udruge već mu je dovoljna udruga Trnoplesara a župan Flego ih nije imao vremena primiti iako treba priznati da je općina dala neka sredstva pa odnosi nisu tako loši, međutim nema kontakata. Sabina Turčinović istaknula je kako udruge civilnog društva postoje da bi pospješile rad i razvoj cijele općine te promicale kulturu što očito u općini Pićan nisu prepoznali.
- Mi nismo ovdje radi nas nego da potičemo šire vrijednosti i kulturu za dobrobit i razvoj općine Pićan i šire zajednice pa i cijele Istre. Stoga im moramo objasniti što su to udruge civilnog društva i kako funkcioniraju jer u svom humanitarnom radu koristimo naše slobodno vrijeme. Etično je da ako nekog pozovemo da nam se barem javi, rekla je Turčinović. Branko Ružić ocijenio je da su odnosi jako loši ali ne želi "špotati" općinske čelnike. Dosadašnje vodstvo Društva pohvaljeno je za svoj rad i zalaganje a novi predsjednik dr. Slivar i njegov IO dobili su zadaću da poprave te odnose i komunikaciju kako bi se iduće godine na razini općine i županije realizirao najvažniji projekt a to je izdavanje monografije i dostojno obilježavanje160.obljetnice rođenja Matja Brajše Rašana. Predloženo je i da se novac pokuša osigurati i iz EU fondova te da novi Izvršni odbor napravi prioritete aktivnosti za iduću godinu.
- Naš program je obiman, nećemo moći sve napraviti ali ćemo nastojati što više toga realizirati u suradnji s općinom Pićan, Istarskom županijom i drugim subjektima na području Istre i RH, zaključio je novi predsjednik dr. Anđelo Slivar. Skupština je na kraju donijela odluku da se Zahvalnicama nagrade Lučano Benković kao idejni začetnik i jedan od osnivača Društva te prof. Josip Diminić za rad i trud na promicanju kulture Pićanštine. (Branko BIOČIĆ)