Ulaganja vrijedna 102,3 milijuna kuna omogućit će brži razvoj lokalnih gospodarstava na području Like

Velebit bogatiji za dva nova EU projekta koji će privući turiste i očuvati prirodne ljepote planine

U Parku prirode Velebit otvoren je Centar izvrsnosti Cerovačke spilje koji je sagrađen na mjestu nekadašnjeg motela uništenog u Domovinskom ratu, a u Nacionalnom parku Paklenica otvoren je Posjetiteljski centar Podzemni grad Paklenice

Podzemni grad Paklenice, fotografija: Dragica Jović

Podzemni grad Paklenice, fotografija: Dragica Jović


Na području Like nalaze se tri nacionalna parka Paklenica, Plitvička jezera i Sjeverni Velebit te park prirode Velebit. Riječ je o područjima koja su važna za očuvanje prirodne baštine Hrvatske, ali i za razvoj lokalnih gospodarstava i turizma zbog velikog broja gostiju koji te parkove posjećuju tijekom čitave godine. Stoga su na zaštićenim područjima Like posljednjih godina pokrenuti brojni projekti s ciljem razvoja atraktivne posjetiteljske infrastrukture te očuvanja prirodnih ljepota u skladu s načelima održivog turizma. Većina novca za te projekte osigurana je iz EU fondova.

U okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“ za očuvanje prirodne i kulturne baštine izdvojeno je gotovo 1,8 milijardi kuna. U svrhu provedbe specifičnog cilja „Povećanje atraktivnosti, edukativnog kapaciteta i održivog upravljanja odredištima prirodne baštine“ izdvojeno je 779 milijuna kuna. Tako su do danas na područjima nacionalnih parkova i parkova prirode realizirani brojni EU projekti koji već sada doprinose očuvanju prirodnih ljepota i održivom razvoju lokalnih sredina.

Sredinom lipnja u Parku prirode Velebit otvoren je Centar izvrsnosti Cerovačke spilje koji je sagrađen na mjestu nekadašnjeg motela uništenog u Domovinskom ratu. Projekt vrijedan 68,4 milijuna kuna, od čega EU sufinanciranje iznosi 85 %, realizirao je Park prirode Velebit u suradnji s partnerima Zadarskom županijom, Javnom ustanovom Natura-Jadera i Zagrebačkim speleološkim savezom. Cerovačke špilje, najveći špiljski kompleks u Hrvatskoj, zaštićeni su spomenik prirode od 1961., a novi centar za posjetitelje osigurat će dugoročno upravljanje kompleksom. Uz gradnju centra gdje će se posjetitelji spilja moći osvježiti i kupiti suvenire uređene su i staze u donjoj i gornjoj špilji koje će omogućiti lakše kretanje posjetitelja pri tom vodeći računa o očuvanju posebnosti špilja i životinja koje ondje borave. Specifični cilj projekta je razvijanje nove, konkurentne i integrirane turističke ponude razvojem nove infrastrukture za posjetitelje na području Parka prirode Velebit.

gg

Centar izvrsnosti Cerovačke spilje

Izgradnjom posjetiteljske infrastrukture, razvojem sadržaja te provedbom edukativnih i stručnih speleoloških programa za posjetitelje stvara se osnova odgovornog i dugoročnog upravljanja kompleksom Cerovačkih špilja u duljini od 8000 metara. Provedbom projekta osiguralo se otvaranje novih radnih mjesta te će se ojačati održivi društveno-gospodarski razvoj na lokalnoj razini“, rekao je ravnatelj Parka prirode Velebit Mario Šaban.

Krajem srpnja u Nacionalnom parku Paklenica otvoren je Posjetiteljski centar Podzemni grad Paklenice. Riječ je o projektu vrijednom 33,9 milijuna kuna od čega EU sufinanciranje iznosi 85%. Projekt je usmjeren unaprjeđenju zaštite i valorizacije prirodne baštine kroz razvoj oblika turizma posebnih interesa prikladnih za podvelebitsko područje. Park je time dobio nove sadržaje i sigurnosnu infrastrukturu koja je razvijana u suradnji s Hrvatskom gorskom službom spašavanja budući da je poznat po penjačkom sportu koji zna biti opasan. Uz infrastrukturne sadržaje park je dobio i novi turistički električni vlak te je uređena pristupne staza od parkirališta do ulaza u posjetiteljski centar. Očekuje se kako će projekt doprinijeti održivom razvoju i promociji Nacionalnog parka Paklenica i šireg velebitskog područja.

Ovim projektom izgradit će se atraktivna posjetiteljska i sigurnosna infrastruktura, osnažiti potrebni ljudski resursi i institucionalni kapaciteti parka, djelatnika javnih ustanova s područja Velebita, turističkog, civilnog, javnog i privatnog sektora te osmisliti i promovirati postojeći i novi turistički proizvodi temeljeni na prirodnoj baštini“, kazala je ravnateljica Nacionalnog parka Paklenica Natalija Andačić.

Realizacijom tih i sličnih projekata na područjima nacionalnih parkova i parkova prirode razvija se nova atraktivna posjetiteljska infrastruktura čime se stvaraju preduvjeti za povećanja broja posjetitelja bez ugroze prirodnih fenomena po kojima su poznata zaštićena područja. Time se ostvaruje znatni doprinos jačanju turističke ponude gorske Hrvatske te intenzivnijem razvoju lokalnog i regionalnog gospodarstva. Naime, veći broj posjetitelja znači i više poslovnih prilika za lokalno stanovništvo koje im može nuditi svoje domaće proizvode čime se stvaraju preduvjeti za brži gospodarski razvoj i nova radna mjesta.

Više informacija o svim uspješno ostvarenim projektima u sklopu Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ možete pronaći na www.strukturnifondovi.hr. (Promo) 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter